Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
 1. #1

  Dołączył
  Jun 2009

  Domyślnie Liczba samolotów pod kontrolą


  Polecamy

  Jaka jest maksymalna liczba samolotów w jednym sektorze kontroli radarowej?
  Czy te maksima są różne dla ACC i APP?
  Jak to przeciętnie wygląda w PAŻP?

 2. #2

  Dołączył
  Jan 2009
  Mieszka w
  KPRB

  Domyślnie

  Nie wiem co w Polsce ale jak wezmiesz rozne sektory w USA to ta liczba moze sie zmieniac - zaleznie od sektora. Kontrolerzy nawet nazywaja ja MAP- Monitor Alert Parameter (typowo 16-22). Ale wcale nie znaczy ze nie mozna wpuscic do sektora ani jednego samolotu wiecej niz ta liczba - po prostu wtedy sie dodaje pomoc do sektora jednoczesnie uzgadniajac z pobliskimi sektorami aby zmniejszyc naplyw samolotow. Przynajmniej tak to wyglada w US.

 3. #3
  Awatar Atco

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  Poznań

  Domyślnie


  Polecamy

  EUROCONTROL - Central Flow Management Unit (CFMU)
  To jest hmmm... organ? instytucja? zajmująca się określaniem pojemności sektorów i pilnowaniem, żeby te pojemności nie były przekraczane. W Europie samoloty podlegające regulacjom CFMU otrzymują tzw. sloty (nie mylić ze slotami lotnisk dla przewoźników!), czyli 15 minutowy przedział (-5/+10 minut) od CTOT (calculated take-off time), w którym muszą wystartować - po to, żeby później nie wlecieć w jakiś sektor przekraczając jego pojemność. Można powiedzieć, że kwestią jest bardziej liczba samolotów które pojawiają się w danym sektorze w jakiejś jednostce czasu niż liczba samolotów które ma się jednocześnie na łączności. Pojemność sektora zależy od, że się tak wyrażę, kubatury, w przypadku APP również od przepustowości lotniska które jest przez to APP obsługiwane, pomocy nawigacyjnych i innych cudów - pewnie jakieś tęgie głowy wiedzą dokładnie od czego.
  Ile jest samolotów na łączności - rożnie w różnych miejscach. Na ACC z pewnością więcej, bo praca ma inny charakter i samolot latają zasadniczo prosto. Na APP w rożnych kierunkach, jest ciaśniej więc mieści się ich mniej. W Poznaniu kontroler APP miewa do 8-10 samolotów jednocześnie na łączności i nie jest to szczególnie komfortowa sytuacja. Idea CFMU jest taka, żeby ten ruch rozciągnąć w czasie aby uniknąć spiętrzeń.
  "Rząd nie zamawiał analiz, które uzasadniałyby konieczność budowy CPK. Wild mówi, że wydłużyłoby tylko proces inwestycyjny."

LinkBacks (?)


Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •