Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
 1. #1

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  Cardiff

  Domyślnie Obracanie Chinooka w zawisie


  Polecamy

  Każdy mniej więcej wie, jak wygląda Chinook. Moje pytanie jest takie: w jaki sposób skręca Chinook (i inne helikoptery z dwoma niewspółosiowymi wirnikami) w zawisie? Nie chodzi mi tu o odpowiedź z punktu widzenia pilota, typu "kopiesz pedał i skręca", tylko co (siły, momenty) odpowiada za skręcanie takiego helikoptera przy zerowej prędkości postępowej. I co generuje te siły. Innymi słowy, jak w takiej konstrukcji tworzony jest moment skręcający bez jednoczesnego tworzenia wypadkowych momentów przechylających/pochylających?

  P.S. Jeśli pytanie ma większą szansę na uzyskanie odpowiedzi w FPP lotnictwa wojskowego, to prosiłbym o przerzucenie tam tematu.
  Eee tam, podpis ;)

 2. #2
  FighterMan
  Goście

  Domyślnie

  Zupełnie nie znam sie na tym, ale logiczne by było rozwiązanie, że jeden wirnik przekręca sie w jedną, a drugi w drugą stronę, jak sie źle domyślam to chętnie sam sie dowiem, bo sie kiedyś też nad tym zastanawiałem

 3. #3

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  Cardiff

  Domyślnie

  Co rozumiesz przez "przekręca się"? Przechylenie płaszczyzny "średniej" jednego wirnika w jedną stronę (przez zwiększony skok częściowy "na bok"), a drugiego w drugą? No, to mogłoby być rozwiązanie faktycznie, w sumie te wirniki w CH są bardzo uelastycznione .
  Eee tam, podpis ;)

 4. #4
  Awatar martineho

  Dołączył
  Jun 2010
  Mieszka w
  EPKK_OSKAR

  Domyślnie

  Według tego mogą się pochylać oba naprzemiennie albo jeden. Zależy wokół jakiego punktu chcemy się obrócić.


  A realizowane jest to tak.

 5. #5

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  Cardiff

  Domyślnie

  Czyli z zalinkowanego opisu (dzięki!) wynika, że pedały połączone są ze skokiem częściowym "na boki" tylnego wirnika, a wajcha skoku częściowego z przednim. W sumie logiczne . To jeszcze jedno pytanko, może ktoś wie: czy "jazda do przodu" w takim śmigłowcu realizowana jest przez skok częściowy na każdym wirniku, czy przez pochylenie uzyskiwane dzięki większemu skokowi głównemu tylnego wirnika?
  Eee tam, podpis ;)

 6. #6
  HEN
  HEN jest nieaktywny

  Dołączył
  Mar 2008
  Mieszka w
  WAW
  Navigare necesse est.
  Aviate, navigate, communicate in that order.
  "Per Aspera Ad Astra"

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •