Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
 1. #1
  Awatar hds.147

  Dołączył
  Sep 2011
  Mieszka w
  EPKK

  Domyślnie Własna motolotnia - pytań kilka


  Polecamy

  Hej.
  Od jakiegoś czasu naszła mnie myśl o sprawieniu sobie motolotni. Z czasem myśl ta przerodziła się w realną chęć zrobienia uprawnień i zakupu motolotni. Jednak zanim zacznę pakować w to kasę chciałbym zapytać Was, zwłaszcza osób, które mają takie uprawnienia i sprzęt o kilka nurtujących mnie rzeczy. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że pewnie podczas robienia uprawnień na motolotnię dowiem się wszystkiego, ale chodzi mi właśnie o to, żeby dowiedzieć się tego zanim się zdecyduję.
  Otóż:
  1] Jak wygląda sprawa wykonywania lotów ? Gdzieś na necie wyczytałem, że lot można wykonywać z dowolnego miejsca, bez kontaktów z jakakolwiek kontrolą lotniczą [ oczywiście do wysokości max lotów VFR i poza obszarami CTR oraz TMA oraz z pominięciem stref ograniczonych i zabronionych ]. Czyli np. startując z jakiejś łąki w okolicy mogę przelecieć 160 km i wylądować na innej łące u znajomych [ m.in. do tego miałaby służyć ] ? Bądź czy za każdym razem muszę korzystać z jakiegoś lotniska i zgłaszać do ATC plany lotu etc ?
  2] Czy konstrukcja motolotni pozwala na złożenie skrzydła [ np. zdjęcie poszycia i rozłożenie konstrukcji na dwie połówki ], tak, aby można było schować je w niewielkim garażu ? Czy istnieją takie konstrukcje, a jeśli tak to czy są one bezpieczne ?
  3] Zdaję sobie sprawę, że motolotnie są różne, ale jak wygląda mniej więcej ich zasięg i spalanie ? Czy obrócenie dwa razy po jakieś 160 km jest realne na pełnym zbiorniku paliwa ?
  4] Jakie paliwo zazwyczaj leje się do motolotni ? Standardową benzynę ze stacji paliw czy muszą być jakieś specjalne mieszanki ?
  5] Jak wyglądają koszty i wymogi eksploatacji i serwisowania motolotni oraz ich awaryjność/zużycie części ? Czy ewentualne naprawy można wykonać na własną rękę „w garażu” czy trzeba korzystać z jakichś serwisów wystawiających np. certyfikaty po naprawie ?
  6] Ile średnio kosztują kursy oraz egzaminy do licencji na motolotnię ? Jak patrzyłem po necie natknąłem się na ceny rzędu 8 – 9 tys zł. Czy lepiej może zakupić motolotnię wcześniej i robić licencje na własnym sprzęcie ? Ponoć jest trochę taniej.
  7] Czy po zrobieniu licencji trzeba ją jakoś odnawiać co jakiś czas ? Czy są jakieś minima i normy ile trzeba wylatać godzin np. w ciągu roku ?
  8] Czy do latania lepiej zainwestować w jakieś kombinezony itp. czy zwykły ubiór [ dostosowany do pory roku + poprawka na ciągły wiatr i warunki atmosferyczne ] jest wystarczający.
  9] Jak wyglądają wymogi bezpieczeństwa podczas lotu ? Czy osoby wykonujące lot muszą mieć np. spadochron czy same zapięte pasy wystarcza ?
  8] I finalnie… czy motolotniarstwo jest bezpieczna dziedziną ? Oczywiście wiem, że wszystko zależy od człowieka, ale chodzi mi bardziej o awaryjność i odporność konstrukcji oraz poszycia na zmienne warunki atmosferyczne.

  Z góry dziękuje wszystkim za pomoc
  Pozdrawiam.
  Canon EOS 7D mark II + Canon EF 100-400 mm f/4.5-5.6 L IS USM
  Heavy Weight Photography: https://heavyweightphotography.wordpress.com/

 2. #2
  Awatar hds.147

  Dołączył
  Sep 2011
  Mieszka w
  EPKK

  Domyślnie

  To może ktoś chociaż podrzuci namiary na jakieś inne forum gdzie mogę uzyskać tego typu informacje ?
  Canon EOS 7D mark II + Canon EF 100-400 mm f/4.5-5.6 L IS USM
  Heavy Weight Photography: https://heavyweightphotography.wordpress.com/

 3. #3

  Dołączył
  Apr 2010

  Domyślnie


  Polecamy

  LotniczaPolska.pl - dział: motolotnie/samolotyUL

LinkBacks (?)


Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •