Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1

    Dołączył
    Jun 2011

    Domyślnie latanie w ciazy w pierwszym i drugim trymestrze


    Polecamy

    Czesc

    Lekarze roznie mowia, polowa pozwala, polowa nie. O co dokladnie chodzi ? Oczywiscie interesuje mnie latanie do 6 miesiaca ciazy bo potem to faktycznie roznie moze byc. Czy ma znaczenie ze to jest LCC ( FR i W6) ?

  2. #2

    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    CTR warszawa
    Wpisów
    111

    Domyślnie

    Wg. mnie żadne, a latać bezpiecznie można do 5 miesiąca, tak powiedział ginekolog, który przyjmował moje dzieci.

  3. #3
    Awatar DaKo

    Dołączył
    Jun 2009
    Mieszka w
    WRO

    Domyślnie

    Ostatni raz przed porodem (polowa grudnia) Zona moja leciala w polowie sierpnia, czyli cztery miesiace przed terminem. Na przelomie czerwca i lipca bylismy tez na dluuugiej wycieczce za ocean, wszystko bylo OK.

  4. #4

    Dołączył
    Apr 2011
    Mieszka w
    Kraków

    Domyślnie

    Moja żona zaliczyła Johanesburg i Kapsztad w 5tym miesiącu. Wszystko było ok.
    Nasz lekarz prowadzący nic nie zabraniał w zakresie latania do 6-tego miesiąca.

  5. #5
    Awatar payder87

    Dołączył
    Jun 2008
    Mieszka w
    STR

    Domyślnie

    Oto co mowia "madre ksiazki" i medyczne bazy danych w rekach studenta medycyny:
    Jezeli matka jest zdrowa, a dziecko rozwija sie prawidlowo, to naukowo udowodnionych przeciwwskazan do latania w ciazy nie ma. Teoretycznie linie lotnicze moga nie wpuscic na poklad ciezarnej powyzej 3x tygodnia ciazy (np. British Airways powyzej 36 tydz.), ale bardziej chodzi tu chyba o: "nie chcemy porodu w naszych samolotach", co jest zrozumiale.
    Wzrost poziomu promieniowania kosmiczengo podczas nawet kilkugodzinnego lotu nie ma istotnego znaczenia, wazniejszy jest spadek cisnienia powietrza w kabinie (na wysokosci przelotowej odpowiada wysokosci 2000-2500 npm, czyli Tatry Wysokie), stad anemia, wrodzone defekty hemoglobiny, czy choroby pluc matki (POChP, Astma) sa juz przeciwwskazaniem i powinny podlegac ocenie lekarza. Podczas dluzszych lotow wazna jest natomiast profilaktyka przeciwzakrzepowa - dlugie siedzenia i ciaza to juz 2 istotne i udowodnione czynniki ryzyka.
    Co do poronien, to udowodniono jedynie, ze zdarzaja sie czesciej u stewardess, niz w populacji ogolnej - ale tu czynnikow ryzyka jest duzo wiecej: nieregularny czas pracy, czeste zmiany stref czasowych/klimatycznych, srtes itp.
    Mam nadzieje, ze sie przyda

  6. #6
    Awatar tigga

    Dołączył
    Jan 2010
    Mieszka w
    GDN

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez popo78 Zobacz posta
    Lekarze roznie mowia, polowa pozwala, polowa nie. O co dokladnie chodzi ? Oczywiscie interesuje mnie latanie do 6 miesiaca ciazy bo potem to faktycznie roznie moze byc.
    Bo pierwsza połowa podchodzi do tego zgodnie ze (słuszną) maksymą "ciąża to nie choroba" a druga jest pewnie z tych, która wypisuje od razu L4 widząc ledwie kropka na USG.

    Co do medycznych kwestii chyba wystarczająco zacytował to payder87. Trzeba też samemu rozważyć kwestię samopoczucia w takim locie - niewygodna pozycja, czasem brak możliwości ruchu, nudności itp - ale to jest już zwykle indywidualna kwestia.

    BTW - ile to nieświadomych "pierwszych trymestrów" już z wakacji powracało... i nic.

  7. #7

    Dołączył
    Jun 2011

    Domyślnie

    a czy zmiany cisnienia podczas ladowania i startowania moga miec jakis wplyw ?

  8. #8
    Awatar sanfran

    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Aberdeenshire

    Domyślnie

    Zainteresował mnie wpis kolegi @payder87; ciągnę więc pytanie z innej strony.

    A jak to jest kiedy w ciąży jest osoba z personelu latającego, na przykład w kokpicie lub w kabinie?

  9. #9
    Awatar payder87

    Dołączył
    Jun 2008
    Mieszka w
    STR

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez popo78 Zobacz posta
    a czy zmiany cisnienia podczas ladowania i startowania moga miec jakis wplyw ?
    Mysle, ze o to mozna byc spokojnym/a - inaczej kobiety w ciazy mialyby zakaz wstepu do szybkich wind w wiezowcach i na turystyczne kolejki gorskie.
    Odnalazlem dosc rzetelnie przedstawione zalecenia Royal College of Obstetricians and Gynaecologists (anglojezyczne) z 2008 r. dotyczace podrozy lotniczych i ciazy:
    http://www.rcog.org.uk/files/rcog-co...gnancy2008.pdf
    ogolnie podaja, ze wraz ze zmiana wysokosci moze byc u kobiet w ciazy nasilone uczucie "zatykania uszu", a @sanfran: ciezarne czlonkinie zalogi 'nie sa zwykle dopuszczane do lotu' - z tym, ze jest to artykul medyczny - wynika z tego, ze decyduje polityka linii.

  10. #10

    Dołączył
    Jun 2011

    Domyślnie

    Moja koleżanka leciała w 7 miesiącu ciaży - bez żadnych obaw.


  11. #11

    Dołączył
    Jun 2010

    Domyślnie

    Przedmówcy mają rację ale po co ryzykować jak nie ma potrzeby? Jak potrafisz wysiedzieć na najbardziej niewygodnym krześle w domu przez 3h bez ruchu i z nogami w dół to nie będziesz mieć problemów w samolocie. Dodam, że w tanich liniach lotniczych jest ciasno i nie ma co liczyć na miejsce z poszerzoną przestrzenią na nogi, ponieważ są one przy wyjściach awaryjnych. W tanich liniach nie ma również gwarancji na rozkładane fotele nawet na dalszych trasach.
    Wybiegając w przyszłość to można przewozić niemowlaki powyżej jednego tygodnia ale swoim dzieciom bym tego nigdy nie zrobił. Można zaprosić dziadków czy przełożyć podróże aż dzieci podrosną (aż będą mówić i same chodzić).

  12. #12
    Moniczka
    Goście

    Domyślnie

    Ja z decyzją o locie w 6 msc czekałam do ostatniej chwili i ostatecznie nie zdecydowałam się polecieć. Na kalendarz ciąży sprawdzałam co mi wolno a czego nie, w poszczególnych tygodniach ciąży to bardzo przydatne bo wiesz dokładnie co dzieje się z Twoim dzieckiem w każdym tygodniu życia. Polecam!

  13. #13
    ModTeam
    Awatar Quantas

    Dołączył
    Jan 2007
    Mieszka w
    Pyrlandia

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez chajtek Zobacz posta
    Jak potrafisz wysiedzieć na najbardziej niewygodnym krześle w domu przez 3h bez ruchu i z nogami w dół to nie będziesz mieć problemów w samolocie
    A kto powiedział że należy siedzieć 3h? Po starcie można sobie wstać i chodzić. Oczywiście mamy ryzyko np. turbulencji, ale idąc po chodniku też kobieta w stanie błogosławionym może zostać przez kogoś-coś trafiona.



  14. #14

    Dołączył
    Mar 2010

    Domyślnie


    Polecamy

    Żona jest obecnie w ciąży i nie ma żadnych przeciwskazań zdrowotnych. Byliśmy w Laosie, Tajlandii i Hongkongu, słuzbowo latamy średnio raz na tydzień wszelkiego rodzaju liniami, a jedyne z czego zrezygnowaliśmy to jej służbowy wyjazd do Australii w lipcu (miesiąc przed datą porodu). Moim zdaniem nie ma się czego bać, należy jedynie uważać co się je w samolotach.


Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •