Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
 1. #1
  Awatar moraw2008

  Dołączył
  Apr 2011
  Mieszka w
  EPWA

  Domyślnie Zabezpieczenie imprez masowych a koordynacja lotów


  Polecamy

  Witam,

  Ostatnio zastanawiałem się, stojąc w strefie kibica jak wygląda sprawa lotów w pobliżu tak dużych zgromadzeń. Na niebie krążyły helikoptery stacji TV, policji - jak to wygląda od strony pilota? Dostaje pozwolenie na robienie "kółek" nad określonym obszarem i sobie lata, czy każdy manewr zgłasza przez radio i jakoś to jest koordynowane (jak wygląda taki plan lotu?). Jest dozwolone robienie zawisu bezpośrednio nad tłumem? Z tego co widziałem, tylko helikopter policyjny czasem sobie na to pozwalał.

 2. #2

  Dołączył
  Jun 2009
  Mieszka w
  EPWA / EPZP

  Domyślnie

  Ha! Dokładnie o tym samym sobie myślałem, prawdopodobnie w podobnych okolicznościach

  Dodatkowe pytanie, na jakiej zasadzie odbywa się separacja podczas takich eventów (latają sobie nad centrum Warszawy 3-4 heli). Wzrokowo przez pilotów? Są jakieś ustalone standardy zachowań (jak się mijać, itp.) czy za każdym razem jest to ustalane przez ATC?

 3. #3

  Dołączył
  Jul 2007
  Mieszka w
  Polska

  Domyślnie

  Te smiglowce lataja jako VFR, a w klasie przestrzeni ktora wystepuje wokol EPWA VFRom nie zapewnia sie separacji. Zachowanie bezpiecznej odleglosci jest zadaniem pilotow. Loty odbywaja sie w wyznaczonych strefach, pilot zglasza w jakiej strefie bedzie wykonywal, to co konkretnie bedzie tam robil kontroli nie interesuje. Strefy generalnie sa niekolizyjne z ruchem do/z EPWA.

 4. #4
  Awatar moraw2008

  Dołączył
  Apr 2011
  Mieszka w
  EPWA

  Domyślnie

  Dzięki za odpowiedź, jeszcze dopytam - czy helikoptery policyjne są jakoś uprzywilejowane jeśli chodzi o takie loty? I jak wygląda sprawa lotów bezpośrednio nad tłumem, są one dozwolone? Gdzieś czytałem że nie...

 5. #5

  Dołączył
  Mar 2009

  Domyślnie


  Polecamy

  Statki powietrzne państwowe nie podlegają Ustawie Prawo Lotnicze. Są również wyłączone z większości ograniczeń ruchowych organizowanych na czas imprez masowych i poza nimi.

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •