Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
 1. #1

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  NS

  Domyślnie ARSEK, REDVI, ARSAN


  Polecamy

  Czy ktoś mi może znaleźć gdzie są te punkty w Polsce? Szukałem ale jakoś google mi nie sprzyjał.

 2. #2
  Awatar radian

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  Kraków

  Domyślnie

  ARSAN - nie znaju
  ARSEK - 49°59’53”N 021°42’35”E EPRZ arrivals, na płn.wschód od TIRENu - punkt wlotowy do jednego z sektorów TMA Rzeszów
  REDVI - a raczej REDFI - punkt wycofany

 3. #3

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  NS

  Domyślnie

  ok

  Dzięki za pomoc.

 4. #4

  Dołączył
  Jul 2007
  Mieszka w
  Polska

  Domyślnie

  Na przyszlosc AIP (www.pansa.pl/aip), czesc ENR - mapy i wspolrzedne wszystkich punktow.

 5. #5
  Awatar Bery

  Dołączył
  Jan 2007
  Mieszka w
  EPKK

  Domyślnie

  To ja przy okazji sie zapytam - skad sie biora nazwy tych punktow? sa jakies zasady nazewnictwa?
  Powiedz Litwinom, niech mię czekają z tabaką
  Częstochowską, nie biorę innej, tylko taką

  ---------


 6. #6
  Awatar 6182

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  Szczecin


  Nikon D50,Nikkor 18-55 ED i 55-300 VR
  Maycom AR-108

  Pozdrawiam
  Daniel

 7. #7
  Awatar Bery

  Dołączył
  Jan 2007
  Mieszka w
  EPKK

  Domyślnie

  dzieki. umknal mi ten watek.
  Powiedz Litwinom, niech mię czekają z tabaką
  Częstochowską, nie biorę innej, tylko taką

  ---------


 8. #8
  Awatar radian

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  Kraków

  Domyślnie Dziennik Ustaw z 2004 r. Nr 44 poz. 415


  Polecamy

  2. Oznaczniki znaczących punktów nawigacyjnych wyznaczonych w miejscu zainstalowania pomocy radionawigacyjnej

  2.1. Pełne nazwy znaczących punktów nawigacyjnych wyznaczonych w miejscu zainstalowania pomocy radionawigacyjnej
  2.1.1. Nazwy powinny być nadawane znaczącym punktom nawigacyjnym w odniesieniu do rozpoznawalnego, a najlepiej ważnego miejsca geograficznego.
  2.1.2. Przy wyborze nazwy znaczącego punktu nawigacyjnego należy zwrócić uwagę, aby spełnione były następujące warunki:
  a) wymawianie nazwy nie powinno stwarzać trudności pilotom lub personelowi ATS w rozmowach prowadzonych w języku używanym w łączności ATS. Gdy nazwa miejsca geograficznego wybrana dla oznaczenia znaczącego punktu nawigacyjnego stwarza trudności w jej wymawianiu, należy wybrać skróconą lub umowną wersję tej nazwy, w możliwie największym stopniu zbliżonym do jej oryginalnego znaczenia;
  Przykład: GRUDZIĄDZ = GRUDA
  b) nazwa powinna być łatwo rozpoznawalna w łączności fonicznej i wolna od dwuznaczności w stosunku do nazw innych znaczących punktów nawigacyjnych w tym samym obszarze. Ponadto nazwa nie powinna powodować nieporozumień w stosunku do innej łączności prowadzonej między organami służb ruchu lotniczego a pilotami;
  c) nazwa powinna składać się w miarę możliwości co najmniej z sześciu liter tworzących dwie sylaby, lecz nie więcej niż trzy;
  d) wybrana nazwa powinna być ta sama zarówno dla znaczącego punktu nawigacyjnego, jak i dla wyznaczającej go pomocy radionawigacyjnej.
  2.2. Układ oznaczników kodowych znaczących punktów nawigacyjnych wyznaczonych w miejscu zainstalowania pomocy radionawigacyjnej
  2.2.1. Oznacznik kodowy powinien być taki sam, jak radiowy znak rozpoznawczy pomocy radionawigacyjnej. Układ jego powinien być, w miarę możliwości, taki, aby ułatwiał skojarzenie go z nazwą punktu w pełnym brzmieniu.
  2.2.2. Oznacznik kodowy o tym samym brzmieniu nie powinien być przydzielony innej pomocy radionawigacyjnej znajdującej się w odległości mniejszej niż 1.100 km (600 NM) od lokalizacji danej pomocy radionawigacyjnej, z wyjątkiem jak podano niżej.
  Uwaga.- Gdy dwie pomoce radionawigacyjne pracujące w różnych zakresach pasma częstotliwości znajdują się w tym samym miejscu, ich radiowe znaki rozpoznawcze są zwykle te same.
  2.3. Potrzeby w zakresie oznaczników kodowych powinny być zgłaszane przez państwowy organ zarządzania ruchem lotniczym do biura regionalnego ICAO w celu koordynacji.

  3. Oznaczniki znaczących punktów nawigacyjnych wyznaczonych w miejscach, w których nie zainstalowano pomocy radionawigacyjnej

  3.1. Gdy znaczący punkt nawigacyjny konieczny jest w miejscu niewyznaczonym pomocą radionawigacyjną, należy przydzielić mu niepowtarzalną, pięcioliterową, łatwo wymawialną "nazwę kodową". Ta nazwa kodowa służy zarówno jako nazwa i jako oznacznik kodowy znaczącego punktu nawigacyjnego.
  3.2. Nazwa kodowa oznacznika powinna być tak wybrana, aby uniknąć trudności w jej wymawianiu zarówno przez pilotów, jak i personel ATS w rozmowach prowadzonych w języku używanym w korespondencji ATS.
  Przykład: ADOLA, KODAP
  3.3. Nazwa kodowa oznacznika powinna być łatwo rozpoznawalna w łączności fonicznej i wolna od dwuznaczności w odniesieniu do nazw kodowych oznaczników używanych dla innych znaczących punktów nawigacyjnych w tym samym regionie.
  3.4. Nazwy kodowej oznacznika przydzielonej znaczącemu punktowi nawigacyjnemu nie należy przydzielać żadnemu innemu znaczącemu punktowi nawigacyjnemu.
  3.5. Potrzeby w zakresie nazw kodowych oznaczników powinny być zgłaszane przez państwowy organ zarządzania ruchem lotniczym do biura regionalnego ICAO w celu koordynacji.

  4. Stosowanie oznaczników w łączności

  4.1. W łączności fonicznej należy zwykle używać nazwy znaczącego punktu nawigacyjnego ustalonej zgodnie z działem 2 lub 3 powyżej. Jeżeli pełna nazwa wybrana zgodnie z ust. 2.1. nie jest stosowana dla znaczącego punktu nawigacyjnego wyznaczonego pomocą nawigacyjną, to powinna być zastąpiona oznacznikiem kodowym, który w łączności fonicznej powinien być wymawiany zgodnie z zasadami przyjętymi przez ICAO.
  4.2. W łączności drukiem i w łączności kodowej stosować należy tylko oznacznik kodowy lub wybraną nazwę kodową dla podania znaczącego punktu nawigacyjnego.

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •