Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
Like Tree3Likes
 • 3 Post By Piotrek_S

Wątek: Czy jest różnica w wyglądzie zewnętrznym pomiędzy Ił-62 a Ił-62M ?

 1. #1

  Dołączył
  Jul 2020

  Domyślnie Czy jest różnica w wyglądzie zewnętrznym pomiędzy Ił-62 a Ił-62M ?


  Polecamy

  Wiem że są różnice wewnętrzne typu inne silniki itd. Ale czy bryła tych 2 typów samolotów czymś się różni? Generalnie chodzi mi o to czy jeżeli na modelu samolotu zamienię godło i litery kodowe to zrobię z ił-62 samolot ił-62M ?

 2. #2
  Awatar Piotrek_S

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  EPWA/EPBC

  Domyślnie

  Ogólnie bryła/kształt kadłuba, skrzydeł, i stateczników pionowego i poziomego są takie same (w końcu ten sam podstawowy typ samolotu).

  Ale to co robi widoczną różnicę w wyglądzie obu wersji, to właśnie różny kształt osłon silników, oraz zupełnie różne odwracacze ciągu (rewersy) na zewnętrznych silnikach, i to się od razu rzuca w oczy.

  IŁ-62 - silniki Kuźniecow NK-8-4
  Osłony silników nieco bardziej "obłe", a rewersy schowane wewnątrz pod tylną częścią osłon silników. Widać tylko żaluzje ruchomych kierownic strug gazów odwracacza, które to żaluzje znajdują się jeszcze przed dyszą wylotową silnika.

  IŁ-62M - silniki Sołowiew D-30KU
  Osłony silników mniej "obłe", i rewersy zupełnie innego rodzaju, za osłonami silników widać duże ruchome klapy/muszle (nie malowane, zawsze w kolorze naturalnego metalu - "szaro srebrzyste"), które są umieszczone już za dyszami wylotowymi, i otwierając się zmieniają kierunek wylatujących gazów. Dodatkowo w IŁ-62M na granicy osłony silnika i tych klap odwracacza, widać mniejsze podłużne osłonki (wystające poza ogólny obrys) - są to osłonki siłowników które otwierają/zamykają klapy odwracacza ciągu.

  Poniżej fotki na których można dojrzeć te różnice, wyżej IŁ-62, niżej IŁ-62M  megaloman, Xon and sniekr like this.

 3. #3

  Dołączył
  Jul 2020

  Domyślnie

  Piotrek_S
  jesteś Wielki. Bardzo Ci dziękuje za konkretną i wyczerpującą odpowiedź. Chce wydrukować kalkomanie na wszystkie Iły. Taki komplecik w skali 1/144. Nie wiem czy sklejasz modele ale jeżeli tak to w ramach odwdzięczenia się prześlę Ci taka kalkomanie gratis. A pomysł wziął się z tąd że na 62M kalkomanii jest kilka, a na 62 nie ma żadnej. Dlatego zastanawiałem się czy ta sama kalka będzie pasowała na oba modele. Z tego co piszesz to kalkomania będzie ta sama, a zmienić trzeba tylko same osłony silnika, co jest do zrobienia przez modelarza. A może i pomyślimy nad zrobieniem jakiejś konwersji samych silników.

 4. #4
  Awatar Piotrek_S

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  EPWA/EPBC

  Domyślnie


  Polecamy

  Cieszę się że mogłem troszeczkę pomóc czasem sklejam modele plastikowe "na półkę", i modele latające rc.

  Może dla tego nie ma (albo nie jest tak popularna) kalkomania do IŁ-62, bo nie ma chyba modelu w tej wcześniejszej wersji.

  Model firmy "Zvezda" 1:144 to IŁ-62M, podobnie model "ICM" 1:144 to też IŁ-62M.

  Wystarczyło by pewnie żeby ktoś produkował same silniki od wcześniejszej wersji, choćby żywiczne, i można by zrobić konwersję na IŁ-62.

  Albo samemu sobie zrobić takie silniki.

  Pozdrawiam

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •