Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
Like Tree15Likes
 • 1 Post By arek_waw
 • 1 Post By michastrain
 • 2 Post By schwefel
 • 3 Post By jordanj
 • 6 Post By PeK
 • 2 Post By Beteleguese

Wątek: Zakaz lotów nad parkiem rozrywki?

 1. #1
  Awatar arek_waw

  Dołączył
  Nov 2012
  Mieszka w
  MO927

  Domyślnie Zakaz lotów nad parkiem rozrywki?


  Polecamy

  Cześć.
  Tym razem pytanie z zakresu prawa.

  W regulaminie pewnego dużego parku rozrywki w Polsce przypadkowo trafiłem na taki punkt:

  Na terenie Parku Rozrywki zabrania się:
  (...)
  wykonywania – nad terenem należącym do Właściciela Parku Rozrywki – lotów dronów, oraz innych bezzałogowych statków powietrznych lub innych tożsamych czynności. Zakaz ten dotyczy również balonów, lotni, paralotni, paralotni z napędem, motolotni, itp.
  Czy właściciel parku rozrywki może czegoś takiego zabronić?
  Czy to jakiś bubel podobny do regulaminów sprzedawców na portalach aukcyjnych, które to regulaminy są często sprzeczne z prawem?

 2. #2

  Dołączył
  Nov 2015

  Domyślnie

  Teren należący do Właściciela Parku Rozrywki najczęściej jest do wysokości najwyższego budynku/punktu z tego terenu. Przynajmniej do takiego wniosku doszedłem analizując jakiś czas temu czy można latać nad prywatnymi terenami. Jeżeli powiedzmy najwyższy punkt ma 50 metrów, a polecisz dronem na 60 metrach to wydaje mi się, że robisz to legalnie (o ile inne przepisy pozwalają na latanie w tym miejscu).

  Jest to tylko moja opinia. Jeżeli ten park rozrywki jest nad miastami, to dodatkowo dla balonów, lotni, paralotni, paralotni z napędem, motolotni obowiązują przepisy o minimalnej wysokości lotów nad miastami. Szczegóły w linku


  https://latajlegalnie.com/2019/09/25...nowe-przepisy/

 3. #3
  Awatar arek_waw

  Dołączył
  Nov 2012
  Mieszka w
  MO927

  Domyślnie

  No właśnie. Nie znam się za bardzo na prawie (dlatego założyłem ten wątek), ale tak na chłopski rozum: jeżeli właściciel parku rozrywki mógłby zakazać lotów nad swoim terenem, to każdy inny właściciel każdej innej nieruchomości też mógłby. Bo czym to się niby różni?
  Idąc dalej: skąd nadlatujący pilot ma wiedzieć, który teren należy do tego konkretnego właściciela, a który już nie? Zwróćcie uwagę, że w regulaminie nie ma mowy o terenie parku rozrywki, tylko o terenie należącym do właściciela parku rozrywki. A z tego co wiem, jest on jeszcze właścicielem terenu znacznie wykraczającego poza teren parku rozrywki.
  Wg mnie gdyby była tam jakaś strefa zakazu lotów, to byłaby opublikowana na jakichś mapach/portalach na których takie strefy są zaznaczone. A nigdzie takowej nie znalazłem w okolicach tego parku...
  Wydaje mi się, że po to właśnie istnieje podział przestrzeni powietrznej, żeby był niezależny od podziału nieruchomości na ziemi
  No bo inaczej to co, pilot oprócz korzystania z aplikacji/mapy wskazującej strefy musiałby używać jeszcze np. Geoportalu podczas lotu? Przecież to absurd
  Pomijam tutaj inne przepisy mówiące o zakazie lotów nad zabudowaniami itp.. Chodzi mi stricte o tego typu regulaminy, pisane - czasami mam wrażenie - na kolanie.
  Omega98 likes this.

 4. #4
  Awatar michastrain

  Dołączył
  Jan 2010
  Mieszka w
  Suwałki / Warszawa

  Domyślnie

  Po krótkim researchu, powiedziałbym, że regulamin jest ok, przy drobnym milczącym założeniu powziętym w tym regulaminie - chodzi o rejestrację tego, co dzieje na terenie parku, itp.
  Kodeks cywilny, art. 143: W granicach określonych przez społeczno-gospodarcze przeznaczenie gruntu własność gruntu rozciąga się na przestrzeń nad i pod jego powierzchnią. Przepis ten nie uchybia przepisom regulującym prawa do wód.

  Prawo to jest jednak ograniczone przez inne prawa, które są szczegółowo opisane. Jak masz złoża żelaza albo węgla pod działką, to należą one do Państwa, co wynika z prawa geologicznego. Tak samo samolot może przelecieć nad działką, bo jest prawo wprost dające taką możliwość.

  Latanie dronem czy innym latadłem w celu nagrywania parku (o to w domyśle chodziło w regulaminie) wkracza w społeczno-gospodarcze przeznaczenie gruntu, tj. interes właściciela. Z kolei jeśli lecisz balonem i akurat wiatr zniesie ten balon nad park i tylko nad nim "bezinteresownie" przelecisz, to przypuszczam, że jest to legalne, bo latanie balonem co do zasady umożliwia zapewne prawo lotnicze. Gdybyś jednak wyjął kamerę, nagrał park i potem upubliczniał obraz, to przelot wykonałeś nielegalnie, bo naruszyłeś prawo właściciela do decydowania o jego własności.
  Kazor likes this.

 5. #5
  Senior Screener
  Awatar schwefel

  Dołączył
  Jun 2008
  Mieszka w
  Warszawa

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez michastrain Zobacz posta
  bo naruszyłeś prawo właściciela do decydowania o jego własności.
  To jest właśnie nadużycie prawa podmiotowego, o którym mowa w art. 5 kc.
  Czym różni się zdjęcie zrobione przez Google z satelity, czy popularnych ostatnio lotów fotogrametrycznych od tego, od tych które każdy może sobie wykonać Sparkiem czy Mavicem Mini?
  Społeczno-gospodarczym przeznaczeniem danej nieruchomości jest to co zapisano w MPZP albo warunkach zabudowy, czyli jeżeli właściciel może wybudować budowlę o danej wysokości to na niej kończy się jego władztwo, a wyżej jest już ogólnodostępna przestrzeń rządzona głównie przez prawo lotnicze. Jeżeli dana strefa pozwala na wzniesienie się ponad zabudowaniami z zapewnieniem odpowiedniej separacji to ja nie widzę podstaw prawnych do respektowania zakazu jakiegoś prywaciarza. Poza tym regulamin wiąże dopiero gdy jest możliwość z jego zapoznaniem się oraz jest się na terenie objętym jego zapisami, więc jeżeli stoisz za płotem to ciężko wymagać żebyś zapoznawał się z regulaminem obiektu, którego nie odwiedzasz.

  P.S. W Łasku wojsko też stawia znaki zakazu fotografowania bez podstawy prawnej także dzieje się coraz lepiej w Polsce...Oczywiście moja opinia jest prywatnym poglądem na to zagadnienie, ale ja bym latał o ile minima strefy mi na to pozwalają, oczywiście wyżej, bo nie rajcuje mnie latanie komuś nad głową.
  mcxmcx and Kazor like this.

 6. #6
  Awatar michastrain

  Dołączył
  Jan 2010
  Mieszka w
  Suwałki / Warszawa

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez schwefel Zobacz posta
  Społeczno-gospodarczym przeznaczeniem danej nieruchomości jest to co zapisano w MPZP albo warunkach zabudowy, czyli jeżeli właściciel może wybudować budowlę o danej wysokości to na niej kończy się jego władztwo, a wyżej jest już ogólnodostępna przestrzeń rządzona głównie przez prawo lotnicze.
  Czyli z działki sąsiada mogę się ustawić podnośnikiem 30cm nad kalenicą/kominem Twojego domu i robić Big Brothera na yt z Twojego ogródka, salonu i sypialni, bo Twoje prawo skończyło się na na granicy dachu. Ewentualnie dzień i noc bzyczeć Ci nad chatą dronem, byle bym był ponad linią komina, gdzie kończy się Twój interes społeczno-gospodarczy. Seems legit.

 7. #7

  Dołączył
  Jun 2012
  Mieszka w
  EPPO

  Domyślnie

  Tu trzeba rozróżnić to na zagadnienie lotów statkami załogowymi i bezzałogowymi.

  Bezzałogowymi BSP możesz latać w zasięgu wzroku z dala od zabudowań osób i obiektów nad którymi nie sprawujesz nadzoru. W ten sposób regulaminem właściciel jasno daje sygnał, że się na takie loty nie godzi. Czyli Maviciem nie porobisz sobie fotek w tym parku rozrywki, moim zdaniem rozsądne. Mowa oczywiście o lotach VLOS, EVLOS i FPV wykonywanych zgodnie z prawem. Czym innym byłyby loty BVLOS, ale one są tak ograniczone, że te zagadnienia można pominąć, gdyż je wykonuje się w konkretnym celu np. ratowania życia i zdrowia ludzkiego, ochrony granicy państwowej czy celach badawczo-rozwojowych.

  Czym innym są loty załogowymi SP. Jeśli organizujesz przelot np. paralotnią, szybowcem czy czymkolwiek innym to nawet nie musisz wiedzieć, że lecisz nad parkiem rozrywki, a tym bardziej znać regulaminu tego parku bo prawo na Ciebie nie nakłada takiego obowiązku. Jeśli przestrzeń powietrzna nad tym parkiem nie jest objęta strefą zakazu lotów to tam normalnie lecisz, oczywiście z racji tego, że taki park jest zgromadzeniem ludzi oraz terenem zabudowy z zachowaniem odpowiedniej odległości i przewyższenia nad tym parkiem tak jak nad każdymi innymi zabudowaniami.
  Rosenzweigova, Omega98 and frik like this.
  Pozdrawiam,
  Jordan
  https://skyisthelimit.aero

 8. #8
  Awatar arek_waw

  Dołączył
  Nov 2012
  Mieszka w
  MO927

  Domyślnie

  No właśnie. Ale przeraża mnie, że ktoś pisze takie regulaminy, a potem będzie może strzelał do paralotniarza, bo przecież jasno było napisane, że nie można latać!

 9. #9
  Senior Screener
  Awatar schwefel

  Dołączył
  Jun 2008
  Mieszka w
  Warszawa

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez michastrain Zobacz posta
  Czyli z działki sąsiada mogę się ustawić podnośnikiem 30cm nad kalenicą/kominem Twojego domu i robić Big Brothera na yt z Twojego ogródka, salonu i sypialni, bo Twoje prawo skończyło się na na granicy dachu. Ewentualnie dzień i noc bzyczeć Ci nad chatą dronem, byle bym był ponad linią komina, gdzie kończy się Twój interes społeczno-gospodarczy. Seems legit.
  A mieszkasz parku rozrywki? Każde zagadnienie można sprowadzić do absurdu co uczyniłeś. Od tego jest prawo karne, a nie cywilne.

  Cytat Zamieszczone przez jordanj Zobacz posta
  Czyli Maviciem nie porobisz sobie fotek w tym parku rozrywki, moim zdaniem rozsądne. Mowa oczywiście o lotach VLOS, EVLOS i FPV wykonywanych zgodnie z prawem.
  Nie było mowy o Mavicu tylko o Sparku albo Mavicu Mini, a te nie podlegają VLOS, EVLOS z racji wagi. Z resztą od nowego roku nie będzie VLOS, a kategorie wagowe też się zmienią in plus.
  Nie wiem skąd założenie, że pilot to nie musi znać regulaminu a operator drona już tak.
  Ostatnio edytowane przez schwefel ; 10-08-2020 o 10:16

 10. #10

  Dołączył
  Jun 2012
  Mieszka w
  EPPO

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez schwefel Zobacz posta
  Nie wiem skąd założenie, że pilot to nie musi znać regulaminu a operator drona już tak.
  Czy wyobrażasz sobie lot np. z Polski do Hiszpanii, w którym załoga musi zapoznać się z regulaminami zarządców wszystkich nieruchomości nad którymi przelatuje? Zostało to uregulowane w prawie lotniczym, w locie VFR za wyjątkiem startu i lądowania możesz latać 150 m AGL albo nad zgromadzeniem ludzi lub terenem zabudowy 300 m nad najwyższą przeszkodą w promieniu 600 m od SP i tyle. Nie ma strefy to lecisz. ... i żaden regulamin nie zabroni mi przelecieć 300 m AGL nad tym parkiem, a jeśli własciciel ma w tym interes to niech mu minister ustanowi strefę P czy R od GND do FL460 tylko ja nie widzę podstaw.
  Pozdrawiam,
  Jordan
  https://skyisthelimit.aero

 11. #11
  PeK
  PeK jest teraz aktywny

  Dołączył
  Jan 2011

  Domyślnie

  Ten regulamin dotyczy wyłącznie osób odwiedzających ten park i to pod warunkiem, że zostały uprzedzone o konieczności jego przestrzegania przed kupnem biletu. A najwyższą karą za jego złamanie może być umieszczenie na tablicy "tych klientów nie obsługujemy". To nie jest prawo, a co najwyżej umowa.

  Piotr

 12. #12
  Senior Screener
  Awatar schwefel

  Dołączył
  Jun 2008
  Mieszka w
  Warszawa

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez jordanj Zobacz posta
  Czy wyobrażasz sobie lot np. z Polski do Hiszpanii, w którym załoga musi zapoznać się z regulaminami zarządców wszystkich nieruchomości nad którymi przelatuje? Zostało to uregulowane w prawie lotniczym, w locie VFR za wyjątkiem startu i lądowania możesz latać 150 m AGL albo nad zgromadzeniem ludzi lub terenem zabudowy 300 m nad najwyższą przeszkodą w promieniu 600 m od SP i tyle. Nie ma strefy to lecisz. ... i żaden regulamin nie zabroni mi przelecieć 300 m AGL nad tym parkiem, a jeśli własciciel ma w tym interes to niech mu minister ustanowi strefę P czy R od GND do FL460 tylko ja nie widzę podstaw.
  Przeczytaj dokładnie moją wypowiedź. Ja nigdzie nie twierdzę, że załoga musi zapoznawać się z regulaminami, za to Ty twierdzisz, że operator drona musi, więc na czym to opierasz?

 13. #13

  Dołączył
  Jun 2012
  Mieszka w
  EPPO

  Domyślnie

  Podpieram to tym, że operator drona nie może latać nad obiektami i osobami, które nie pozostają w jego władaniu, więc ten regulamin to taki substytut zapytania właściciela o zgodę z domyślną decyzją odmowną.
  Pozdrawiam,
  Jordan
  https://skyisthelimit.aero

 14. #14
  Awatar michastrain

  Dołączył
  Jan 2010
  Mieszka w
  Suwałki / Warszawa

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez schwefel Zobacz posta
  A mieszkasz parku rozrywki? Każde zagadnienie można sprowadzić do absurdu co uczyniłeś.
  Nikt nie mieszka, ale co za różnica czy mieszka czy nie? Ty pisałeś, że interes właściciela kończy na najwyższym punktu budynku. Zamiast domu wyobraź sobie działkę, albo jakiś park w sanatorium. Według Twoich słów mogę komuś latać całe wakacje nad głową, bo jego interes skończył się na dachu altanki.

  Właścicielowi ewidentnie chodziło o to, że nie życzy sobie tego, aby ktoś latał nad jego obiektem, potencjalnie strasząc klientów, że coś im na głowę spadnie i ewentualnie nagrywał. Czy zrobił to właściwie? Nie wiem, ale jak miał lepiej to zasygnalizować? Pójście w retorykę, że to gbur i prostak, że chce swoją własność w jakiś sposób chronić, ma krótkie nogi - jest fajne aż nie będziesz mieć na przykład sąsiada robiącego co noc imprezę, a na argument że zaburza ciszę nocną usłyszysz, że wspólnota jej nie ustanowiła i możesz spadać na drzewo. Bo takie są właśnie przepisy, że gdyby w bloku mieszkali sami ludzie pracujący na nocki, to se mogą ustanowić w budynku ciszę nocną w godzinach 7-16 i będzie ona obowiązywać w tych godzinach, a nie 22-6, jak większość ludzi myśli.

  Mogę iść o zakład, że gdyby spytać o intencję, to w zapisie nie chodziło o przelatujący nad działką 777 czy szybowiec, który przypadkiem się tam znalazł i po kilku sekundach zniknął.

 15. #15

  Dołączył
  May 2010

  Domyślnie

  Regulamin obowiązuje osoby która wykupiła bilet. Inne przepisy i regulacje mówią o tym czy operator drona może nad tym parkiem latać spoza parku. Właściciel parku zapewne umieścił taki zapis w regulaminie aby klienci nie wchodzili na teren parku z dronami i nie latali nad głowami oraz nie filmowali gości. I tyle.
  maciass and jordanj like this.

 16. #16
  Senior Screener
  Awatar schwefel

  Dołączył
  Jun 2008
  Mieszka w
  Warszawa

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez michastrain Zobacz posta
  Według Twoich słów mogę komuś latać całe wakacje nad głową, bo jego interes skończył się na dachu altanki.
  Jak znajdziesz takiego drona to sobie lataj, ja takich nie znam i tych co całymi dniami latają też nie znam, bo maks co można wyciągnąć na 1 baterii to 30 min realnego lot.

  Cytat Zamieszczone przez michastrain Zobacz posta
  Bo takie są właśnie przepisy, że gdyby w bloku mieszkali sami ludzie pracujący na nocki, to se mogą ustanowić w budynku ciszę nocną w godzinach 7-16 i będzie ona obowiązywać w tych godzinach, a nie 22-6, jak większość ludzi myśli.
  A znasz takie przypadki czy tylko tak sobie piszesz akademickie rozważania nad prawem? Bo ja nie znam. Kolejny chybiony przykład, bo jeżeli mieszka się w danym lokalu to minimum przyzwoitości nakazuje zapoznać się z regulaminem domu/bloku, który przeważnie wisi obok skrzynki na listy. Latając incydentalnie spoza terenu parku rozrywki nawet przy dobrych chęciach nie ma na to szans.
  Powtórzę to co napisałem wcześniej, regulamin wiąże jak można się z nim zapoznać i jest się na terenie nim objętym.

  Cytat Zamieszczone przez jordanj Zobacz posta
  Podpieram to tym, że operator drona nie może latać nad obiektami i osobami, które nie pozostają w jego władaniu, więc ten regulamin to taki substytut zapytania właściciela o zgodę z domyślną decyzją odmowną.
  Może latać zachowując bezpieczną odległość (klasa poniżej 600g) albo 30 metrów (powyżej 600g). Przepisy nie określają bezpiecznej odległości, a dla jednego może być to metr a dla drugiego 30 metrów. Żadne przepisy nie przewidują udzielania zgody przez właściciela terenu, więc i regulamin nie może być substytutem jej odmowy.

 17. #17
  Awatar Miras_eM

  Dołączył
  May 2012

  Domyślnie


  Polecamy

  Cytat Zamieszczone przez michastrain Zobacz posta

  będziesz mieć na przykład sąsiada robiącego co noc imprezę, a na argument że zaburza ciszę nocną usłyszysz, że wspólnota jej nie ustanowiła i możesz spadać na drzewo.
  Nie najlepszy przykład podajesz. Jest artykuł 51 Kodeksu wykroczeń który obowiązuje całą dobę.
  Patrz w lusterka-spójrz dwa razy
  Samoloty są wszędzie...

  Przekaż 1%: Fundacja Wspierania Ratownictwa Górskiego RADAN 0000283966. Cel szczegółowy (Wpisz która) Grupa GOPR

  Dogadam się po rosyjsku, po angielsku średnio. Nie lubię jankesów. W dodatku słucham Radia "Z" Czy zasługuję już na miano "ruskiego trolla"?
  Aha. I żeby nie było. Ruska też nie lubię. I nie popieram wojny na Ukrainie... Ale nie popieram żadnej wojny. Tych co były w Iraku, Afganistanie czy Syrii też

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •