Umowa między radomskim lotniskiem, a wojskiem jest gotowa do podpisania
Umowa operacyjna pomiędzy spółką Port Lotniczy Radom, a wojskiem ma zostać podpisana w najbliższy piątek, 8 lutego 2008 roku.
Umowa operacyjna jest dokumentem ważnym dla utworzenia portu cywilnego. Określa on zasady współużytkowania lotniska na Sadkowie pomiędzy stroną cywilną, a wojskową, a także sposób wykorzystywania pasa startowego, drogi kołowania i urządzeń elektroświetlnych. Treść umowy strony ustaliły oraz parafowały na początku grudnia ubiegłego roku. Następnie dokument trafił do dowództwa sił powietrznych, gdzie w poszczególnych departamentach był dopracowywany.

Ryszard Zębala, prezes spółki Port Lotniczy Radom wyznał - Teraz, już po wprowadzeniu poprawek, jest gotowy. Uzgodnienia trwały prawie do ostatnich chwil. Strona wojskowa na przykład sugerowała, aby w umowę wpisać, że powstanie portu cywilnego w Radomiu nie będzie w przyszłości przeszkodą dla organizowania na Sadkowie Air Show. Oczywiście zgodziliśmy się na taki zapis, bo przecież i nam zależy, aby pokazy lotnicze pozostały w Radomiu i nadal promowały nasze miasto.

Termin podpisania umowy został ustalony na 8 lutego tego roku. Swoje podpisy złożą na dokumencie: prezes Zębala oraz dowódca jednostki na Sadkowie płk Krzysztof Baranowski.

Zębala przyznał - To ogromny krok w naszych staraniach. Umowa zwiększa nasze szanse wśród miast, które także starają się o port cywilny.

W mediach pojawiły się informacje, że inwestowaniem w port lotniczy w Sochaczewie zainteresowana jest austriacka firma. Jednak prezes Zębala uważa - Podchodzę do takich wiadomości z dużą dozą ostrożności. W Sochaczewie wyjaśnienia wymagają kwestie właścicielskie co do gruntów. Druga sprawa, że jeszcze żaden inwestor zagraniczny nie zdecydował się w Polsce zainwestować w lotnictwo cywilne ze względu na niekorzystny stan prawny. Dodaje też, że liczy że uda się przekonać samorząd Mazowsza, aby wszedł z kapitałem do radomskiej spółki. W budżecie województwa na ten rok zostało zapisane 15 mln zł, jednak pod warunkiem że spółka przedstawi biznesplan i znajdzie inwestora zewnętrznego.

Prezes podkreśla - Te warunki są do spełnienia. Biznesplan będzie lada moment gotowy. Cały czas prowadzimy intensywne rozmowy z Agencją Mienia Wojskowego na temat gruntów. Spółka właśnie została dokapitalizowana 10 mln z budżetu miasta. Stajemy się poważnym partnerem w rozmowie z przyszłymi inwestorami.

W najbliższym czasie spółka planuje uruchomić oficjalną stronę internetową, gdzie będzie umieszczać informacje o kolejnych etapach tworzenia portu cywilnego, zdjęcia oraz plany. Obecnie informacje takie znajdują się na nieoficjalnej stronie lotniska www.lotnisko-radom.it.pl, którą utworzyły prywatne osoby przy współpracy ze spółką.
http://lotnisko.turinfo.pl/p/ak_id,2...ojskowego.html