Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2
Like Tree4Likes
 • 1 Post By Gabec
 • 3 Post By saturn5

Wątek: W samolotach będzie w końcu więcej miejsca na nogi?

 1. #1
  Awatar Gabec

  Dołączył
  Jan 2007
  Mieszka w
  KRK

  Post W samolotach będzie w końcu więcej miejsca na nogi?


  Polecamy

  Na razie dotyczy ona[zmiana prawa] tylko USA, ale nie można wykluczyć, że w ślad za Amerykanami nie pójdzie też Europa. Chodzi o wprowadzenie przepisu o minimalnej odległości między kolejnymi rzędami foteli w samolocie, na której linie lotnicze mocno oszczędzają w ostatnich latach. Jeśli zmiany wejdą w życie, przełoży się to na większy komfort pasażerów.

  Projekt wprowadzenia minimalnej wielkości miejsca na nogi złożył amerykański kongresman Steve Cohen ze stanu Tennessee, członek kongresowego Komitetu Transportu i Infrastruktury. Proponuje on rozwiązanie znanego od lat problemu w branży: linie lotnicze coraz bardziej zmniejszają rozmiar foteli, a także odległości między kolejnymi rzędami, aby oszczędzić miejsce i upchnąć jak najwięcej pasażerów.

  W projekcie możemy przeczytać, że w ciągu niecałych 40 lat średnia odległość między rzędami foteli w samolocie w USA skurczyła się aż o 10 centymetrów: z 35 cali (88,9 cm) do 31 cali obecnie (78,7 cm). Zmniejszyła się też średnia szerokość fotela – z 45,7 do 41 centymetrów.

  Kongresmen domaga się wprowadzenia minimalnych standardów nie tylko ze względu na komfort pasażerów, ale przede wszystkim na względy bezpieczeństwa. Chodzi głównie o możliwość sprawnego ewakuowania samolotu w warunkach zagrożenia, o co może być trudno przy ciasno rozstawionych fotelach.

  Obecnie nigdzie nie istnieją przepisy regulujące limit miejsca na nogi w samolocie. Linie lotnicze stanowczo się temu sprzeciwiają i tłumaczą, że to ich suwerenne decyzje, które weryfikuje rynek. Ostrzegają też, że wdrożenie zarządzenia i np. zmiana foteli na większe, wpłynie na podwyższenie cen biletów.

  To kolejna próba wprowadzenia tego typu regulacji – poprzednia miała miejsce we wrześniu i przepadła w amerykańskim Kongresie.

  Problem jednak istnieje, a stało się o nim głośno za sprawą tzw. Knee Defendera. To małe urządzenie, które montuje się z tyłu fotela przed nami – uniemożliwia ono jego rozłożenie. Przyrząd kosztuje 22 dol. i z miejsca zdobył rzesze fanów, choć z racji licznych kontrowersji wiele linii lotniczych w USA zakazało już jego używania. I trudno się dziwić – do urządzenia dodawane są specjalne karteczki, które należy dać pasażerowi przed nami, który nie może rozłożyć swojego siedzenia. Napisano na nich, dlaczego urządzenie zostało użyte i poproszono, by wszelkie pretensje skierować do linii lotniczej, która oferuje tak mało miejsca na nogi. Jakby nie można było po prostu porozmawiać i zwrócić uwagi…

  Według branżowych danych prawie 3/4 wszystkich linii lotniczych na świecie oferuje 78,7 cm odległości między rzędami. Z raportu Conde Nast Traveler wynika, że obecnie najwięcej miejsca na nogi (86,3 cm) mają pasażerowie linii Aeromexico, niewiele mniej w South African Airways i Air India. Z kolei najmniej przestrzeni w swoich samolotach oferują Air Berlin, Austrian Airlines i Aeroflot, gdzie odległość między rzędami wynosi ledwie 30 cali (76,2 cm). Jeszcze mniej miejsca na nogi, bo tylko 71 cm, będą mieli pasażerowie Lufthansy w nowych Airbusach A320neo. Pisaliśmy o tym miesiąc temu.
  W samolotach będzie w końcu więcej miejsca na nogi. Szykuje się zmiana prawa
  Jerry likes this.
  no risk, no fun ;D


 2. #2
  Awatar saturn5

  Dołączył
  Apr 2007
  Mieszka w
  Taurus-Littrow

  Domyślnie


  Polecamy

  Na razie dotyczy ona[zmiana prawa] tylko USA, ale nie można wykluczyć, że w ślad za Amerykanami nie pójdzie też Europa.

  Raczej zmylkowy tytul i zmylkowy artykul, typowe dla polskiego dziennikarstwa.
  Nikt nie pojdzie w slad za Amerykanami bo sami Amerykanie tam nie ida ..
  To tylko pomysl konsgresmana S.Cohena, w dodatku pomysl ktory nie ma zadnego poparcia wsrod innych o czym tu mozna przeczytac. Pomysl nie przeszedl nawet glosowania wsrod komisji kongresowej.

  Congress votes against airline seating regulation | BGR
  thewho, Michal_K and frik like this.

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •