Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
 1. #1
  Awatar Zelazny

  Dołączył
  Jan 2007
  Mieszka w
  KRK

  Domyślnie Droższe tanie latanie


  Polecamy

  Droższe tanie latanie


  Transport lotniczy stał się kolejną (po żywności) ofiarą hossy na rynkach surowcowych, a ceny ropy niemal codziennie biją rekordy. By ratować swoje finanse, wiele linii lotniczych będzie musiało podwyższać ceny biletów, kilka już to zrobiło.

  Jako pierwsi ucierpieli na wysokich cenach ropy przewoźnicy amerykańscy, którzy dodatkowo ponoszą straty z powodu niskiego kursu dolara. Mimo kilkunastokrotnych podwyżek cen biletów do początku 2008 r. linie lotnicze ze Stanów Zjednoczonych mają coraz większe straty i oszczędzają na wszystkim.

  Ale nawet najbogatsi przewoźnicy, tacy jak Air France czy niemiecka Lufthansa, przerzucają wzrost kosztów paliwa na pasażerów. Wczoraj Air France poinformował, że dopłata paliwowa na trasie Europa – USA wynosi teraz 144,7 dol. W przypadku tej linii jest to 16. podwyżka cen od maja 2004 r. (wówczas baryłka ropy kosztowała nieco powyżej 30 dol., a dziś zbliża się do 120 dolarów). Dodatkowo jeszcze Unia Europejska zapowiedziała włączenie linii lotniczych do grupy odpowiedzialnych za zanieczyszczenie środowiska (grozi to sporymi karami dla branży).

  Jakby tego było mało, rosną w lotnictwie również naciski płacowe. Zdaniem sekretarza generalnego IATA Giovanni Bisignaniego gorsze czasy mogą oznaczać przyspieszoną konsolidację w branży.

  – Członkami IATA jest 260 linii lotniczych, ale udział rynkowy największych nie przekracza 5 proc. Tylko w tym roku przybędzie 1200 samolotów, czyli ich oferta zwiększy się o ponad 11 proc., podczas gdy liczba pasażerów będzie większa tylko o 5 proc. Bankructwa są nieuchronne – uważa Bisignani.

  By temu przeciwdziałać, linie będą się łączyć. Dla niektórych przewoźników to ostatnia deska ratunku. Dlatego połączyły się amerykańskie Delta i Northwest (teraz to największy przewoźnik na świecie), zapewne zrobią to też inne linie z USA – United i Continental Airlines, a rosyjski Aerofłot, z którego pozycji jeszcze rok temu w Rzymie szydzono, kupi Alitalię. Analitycy dodają, że udział w hiszpańskiej Iberii zwiększy także British Airways (teraz ma 13,15 proc.).

  Eksperci dodają, że nawet duzi przewoźnicy mogą – z tak zwanych przyczyn operacyjnych – odwoływać loty, kiedy nie uda się sprzedać wystarczającej liczby biletów. Według Association of European Airlines (AEA) wypełnienie samolotów w polskim Locie wyniosło w lutym nieco ponad 60 proc. Eksperci wskazują, że za dochodowe uznaje się takie trasy, w których ponad 70 proc. miejsce jest zajętych.
  Prawo co dnia wyjaśnia

  W Polsce nie ma wyraźnego nakazu podawania cen biletów lotniczych ze wszystkimi składnikami. Ma się on dopiero znaleźć w planowanej nowelizacji art. 198 prawa lotniczego. Nieuprawnione są jednak reklamy typu „Przelot do Londynu za 1 zł”, bo w rzeczywistości jest to niemożliwe. Taka informacja wprowadza klienta w błąd. Także Komisja Europejska uważa, że przewoźnicy i pośrednicy sprzedający bilety lotnicze przez Internet powinni przed zawarciem umowy informować konsumentów o wszystkich dodatkowych opłatach. Komisja powołuje się na treść dyrektyw, które nakazują podawać w cenie także np. podatki, opłaty lotniskowe, opłaty za rezerwację.
  Źródło : Rzeczpospolita

 2. #2
  Awatar MRSKUTER

  Dołączył
  Oct 2007
  Mieszka w
  kraków

  Domyślnie

  Obserwuję to wszystko i szczerze nie jestem zbytnio zadowolony i czarno wszystko widze - to co się dzieje na giełdzie i to co się dzieje z ropą dotyka pomału wszystko powodując jeden wielki krach. Pytanie czy jest w lotnictwie przyszłość? Za niedługo nikogo nie będzie stać na latanie - ba nawet na jeżdżenie autem.. szkolić się dalej na pilota ATPL? - to jest pytanie które mi w nocy nie pozwala spać...

 3. #3

  Dołączył
  Nov 2007
  Mieszka w
  Poznań

  Domyślnie

  Bez przesady, nie cofniemy się nagle do epoki kamienia łupanego... Skutki kryzysu pewnie prędzej czy później wszyscy odczujemy, ale nie aż tak, żeby lotnictwo nie miało przyszłości...

 4. #4

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  nowy targ

  Domyślnie

  ropa i tak sie konczy i linie lotnicze oraz kontruktorzy powinni sie skupic na nowych formach napędu samolotów, to takie moje zdanie, w/g wielu wskazników ropy starczy jeszcze na 10 - 15 lat

 5. #5
  ModTeam
  Awatar frik

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  EPBC/EPWA/EPMM

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez kris200
  w/g wielu wskazników ropy starczy jeszcze na 10 - 15 lat
  A według wielu innych na 50-80...
  Quidquid latine dictum sit, videtur sapiens.


 6. #6
  Awatar Rob_Sad

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  Poznań

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez frik
  Cytat Zamieszczone przez kris200
  w/g wielu wskazników ropy starczy jeszcze na 10 - 15 lat
  A według wielu innych na 50-80...
  ja mysle ze jak dobrze poszukaja to styknie na 200-300
  paliw kopalnych jest masa, tyle ze nie wszystkie oplacalo sie przerabiac, a rowniez nie wszedzie rope oplacalo sie wydobywac. Sama Kanada ropy ma więcej niż Arabia Saudyjska, tyle, że koszt jej wydobycia jeszcze kilka lat temu przewyższał kilkakrotnie jej cene. Teraz to się zmienia. Szoku nie będzie, wszystko przejdzie gładko i bezproblemowo.
  Do czasu gdy paliwa kopalna na prawde się skończą, z pewnością nauczymy się przetwarzać odzyskiwalne źródła energii w wystarczającym stopniu.
  Aktualne wachania cen to czysta spekulacja - która dodatkowo sama się ureguluje (wyższe ceny spowodują napływ większej ilości ropy na rynek z dotychczas nieoplacalnej produkcji).
  Martwią mnie tylko przyszłoroczne wakacje - nie wiem czy już kupować bilet czy czekać

 7. #7
  Awatar voyager747

  Dołączył
  Jan 2007
  Mieszka w
  WAW

  Domyślnie

  Brazylijczycy odkryli podobno jakieś duże złoża ropy. Może jeszcze inne nowe uda się odkryć. OPEC sztucznie ogranicza wydobycie, aby więcej zarobić. Ostatnio baryłka była już po 120 usd. Testowali co się stanie jak baryłka przekroczy psychologiczną barierę 100 usd. Nic się nie stało więc 108, 110, 120... Eh.

 8. #8
  Awatar Arthur1975

  Dołączył
  Dec 2007
  Mieszka w
  Belfast

  Domyślnie


  Polecamy

  W Szkocji dodatkowo jedyna rafineria staje na dwa dni, w wyniku strajku.Spieraja sie o emerytury.Dzis w radyjku caly dzien trajkotali ze beda klopoty z paliwem na stacjach.Wesolo

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •