Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
 1. #1
  Awatar Zelazny

  Dołączył
  Jan 2007
  Mieszka w
  KRK

  Domyślnie Ile i jak pisano o przewoźnikach lotniczych?


  Polecamy

  Zagraniczne wyjazdy na tzw. długie weekendy stały się już urlopowym zwyczajem Polaków do tego stopnia, że linie lotnicze prześcigają się w promocjach i atrakcyjnych ofertach cenowych. W związku z tym NewsPoint przygotował raport dotyczący tanich linii lotniczych. Podsumowanie objęło publikacje na temat 15 tanich przewoźników lotniczych, które pojawiały się w polskim internecie w czasie ostatnich 12 miesięcy. Specjaliści z NewsPoint przeprowadzili zarówno analizę jakościową internetowych publikacji (w jakim kontekście opisywano tanie linie lotnicze), jak i ilościową.

  Najbardziej popularnym tematem dotyczącym tanich linii lotniczych były informacje dotyczące kierunków połączeń. Publikacje te dotyczyły głównie nowych kierunków lotów, dodatkowych połączeń, odwołanych połączeń a także sezonowych informacji na temat rozkładów lotów. Tego typu informacje zazwyczaj pojawiają się w pierwszych trzech miesiącach roku, ze względu na fakt, że jest to czas zatwierdzania nowych, wakacyjnych rozkładów. Dodatkowo informują o nich również same lotniska, które prowadzą swoją aktywną politykę komunikacyjną. Niekiedy zamiast przewoźników w otwieranie nowych połączeń angażują się sami klienci linii, tak jak to miało miejsce w Rzeszowie, gdzie spora grupa mieszkańców lobbowała na rzecz utworzenia specjalnego połączenia lotniczego do Brukseli.

  Przewoźnicy prześcigają się również w pomysłach na atrakcyjne przedstawienie oferty. Popularnym tematem są tu promocje cenowe. Zazwyczaj związane są one ze świętami okolicznościowymi, jak na przykład Walentynki (tutaj ciekawie zaistniała firma Skyeurope, która nie tylko wprowadziła promocyjne ceny biletów, ale także zachęcała pary uczestniczące w promocji do bicia walentynkowego rekordu osiągając wynik 2200 pocałunków na pokładach wszystkich samolotów latających w tamtym dniu). Pretekstem dla promocji są również popularne okazje do wyjazdów, jak na przykład wyjazd na narty czy wyjazd na Wielkanoc.

  W kategorii głośnych kampanii reklamowych zdecydowanie przoduje przewoźnik Ryanair, który postawił na kontrowersyjność. Jego ostatnie kampanie, z francuskim prezydentem Nicolasem Sarkozym i jego żoną Carlą Bruni, jak również ich polskie odpowiedniki - Jarosław Kaczyński z Jolantą Szczypińską oraz Lech Kaczyński z Donaldem Tuskiem - doczekały się licznych analiz i publikacji w prasie marketingowej oraz reklamowej. Sporadycznie zdarzały się także przypadki, że linie lotnicze były wzmiankowane przy okazji podsumowań działań promocyjnych danego miasta - linie lotnicze często reklamują loty do konkretnej destynacji, próbując na własną rękę kreować wizerunek miasta. Nie zawsze jest on zgodny z tym, czego życzą sobie specjaliści ds. promocji miast - gromy posypały się na przykład na linie Norwegian, które reklamowały loty do Krakowa za pomocą... kiełbasy "metki".

  Bardzo duża część publikacji na temat linii lotniczych związana jest z ich działalnością biznesową. Linie informowały zarówno o podsumowaniach rocznych jak i wyjątkowych okazjach, które miały zademonstrować ich wysoką pozycję (na przykład 10-milionowy pasażer na pokładzie). W przypadku Centralwings spora liczba publikacji dotyczyła także strat poniesionych przez spółkę w zeszłym roku oraz cięciach w rozkładzie jazdy. Centralwings nie miał zresztą za dobrej prasy w ciągu ostatniego kwartału - o przewoźniku praktycznie niemal jako jedynym wzmiankowano w kontekście strajku obsługi naziemnej na Okęciu. Pojawiły się również trzy artykuły dotyczące osób, które już po złożeniu wypowiedzeń w poprzednich firmach dowiedziały się, że przewoźnik anulował całą rekrutację prowadzoną do planowanej nowej bazy Centralwings w Gdańsku. Ponadto, w ostatnim czasie media rozpisywały się o awaryjnym lądowaniu samolotu tego przewoźnika na warszawskim lotnisku.

  Dziennikarze chętnie przygotowują zbiorcze artykuły dotyczące wybranego zagadnienia związanego z rynkiem, lub też opisując wybranego przewoźnika, odnoszą ją do jego konkurentów. W tej kategorii najczęściej wzmiankowaną firmą jest irlandzki Ryanair (35 publikacji). Trzy linie - Ryanair, SkyEurope oraz EasyJet - były wspominane w kontekście giełdowym, media prezentowały ich bieżące wyniki i okresowe raporty. Otwarcie albo zamknięcie kolejnych baz operacyjnych było również istotnym aspekt działalności przewoźników. W ostatnich trzech miesiącach media donosiły między innymi o zamknięciu bazy operacyjnej Skyeurope w Krakowie, a także o otwarciu bazy Centralwings w Poznaniu i Ryanair w Birmingham (ta ostatnia informacja była połączona z danymi na temat innych planów strategicznych firmy).

  Kolejnym interesującym tematem są kwestie związane ze sprzedażą biletów. W czasie gdy niektóre linie podwyższały ceny biletów, inne dokonywały obniżek. Uruchamiano również nowe kanały sprzedaży biletów za pomocą kolejnych serwisów internetowych. Cytowano też ubiegłoroczną informację firmy Ryanair dotyczącą rzekomych luk w systemie, umożliwiających nabycie biletów po bardzo niskiej cenie (stwierdzając, iż jest to prawdopodobnie kolejny chwyt promocyjny) oraz wpadkę firmy ze stroną internetową, która podawała nieprawdziwe ceny biletów. Ryanair chcąc wynagrodzić klientom niezadowolenie, po uruchomieniu strony wprowadził z tej okazji kolejną promocyjną cenę biletów.

  O liniach lotniczych pisze się również w kontekście niecodziennych sytuacji. Jako ciekawostkę wzmiankowano fakt, iż linie lotnicze Ryanair wyprosiły z pokładu włoskiego samolotu podróżnego, który rozmawiał tak głośno, że przeszkadzał obsłudze. Pisano także o samolocie Ryanair, który w czasie startu wypadł z pasa. Z kolei wspomniany wcześniej już Centralwings wsławił się tym, iż jego samolot odleciał godzinę przed planowanym startem.

  Podsumowując, według NewsPoint: najczęściej opisywanymi tanimi przewoźnikami byli: Ryanair (1556 publikacji), Centralwings (1448) oraz Wizz Air (767), Skyeurope (490), Germanwings (316), Norwegian (254), Easyjet (193), BMI Baby (155), Eurolot (108).


  Źródło: Gazeta Wyborcza

 2. #2
  ModTeam
  Awatar frik

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  EPBC/EPWA/EPMM

  Domyślnie

  A co robi w tym zestawieniu EuroLOT? Ani to tania linia, ani nie obsługuje kierunków wakacyjnych, chyba że uwzględniamy dowożenie do MUC i FRA na loty gdzieś dalej .
  Quidquid latine dictum sit, videtur sapiens.


 3. #3
  Zbanowany
  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  Włocławek

  Domyślnie


  Polecamy

  Cytat Zamieszczone przez frik
  A co robi w tym zestawieniu EuroLOT? Ani to tania linia, ani nie obsługuje kierunków wakacyjnych, chyba że uwzględniamy dowożenie do MUC i FRA na loty gdzieś dalej .
  Mysle, ze to raczej kolejna niefrasobliwosc dziennikarska.

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •