Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
 1. #1

  Dołączył
  Jun 2009

  Domyślnie Określenie drogi powietrznej


  Polecamy

  Witam wszystkich! Jak się okazuje patrzeniem na latające samoloty zajmuje sie całkiem spora ilość osób.

  Czy ktoś mi może pomóc określić drogę powietrzną przebiegającą nade mną?
  Przeglądałem mapkę aip polska, jak również na google earth (nieco odbiegają).
  Jestem z Wodzisławia Śląskiego.

  Poniżej fotka z niedawna z zaznaczonymi drogami, kierunkami, prosiłbym o pomoc.  Mam jeszcze takie pytanie czysto matematyczne. Jeśli w oddali, blisko horyzontu widzę latajace samoloty w lini prostej mogę korzystając z f. trygonometrzycznych okreslić odległość do drogi powietrznej? Przykładowo, samolot lata pod kątem 60st od horyzontu, przyjmując jego odległośc od ziemii na 11km... obliczam, iż droga w lini prostej (odzwierciedlenie na ziemi) znajduje się w odległosci 22km ?

 2. #2
  Awatar Rafciooo77

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  Śląsk Cieszyński

  Domyślnie

  Droga UL 984 przebiega idealnie ze wschodu na zachód.Wg. niej możesz próbować dopasowywać pozostałe korytarze .
  UL984 UN744 UM984  "Widziałem rzeczy, o których Wam ludziom nawet się nie śniło."

 3. #3
  Awatar alien

  Dołączył
  Oct 2008
  Mieszka w
  3M

  Domyślnie

  Luccas, przy identyfikacji dróg lotniczych wybróbuj maskę capricornusa na piopawlu (na karcie Preferences w polu Use shared data wybierz capricornus - Route upper airspace). capricornus nie podaje nazw dróg lotniczych, ale zaznaczył charakterystyczne punkty (radiolatarnie, waypointy), które są też podane na mapie AIP. Porównasz to, co widzisz na monitorze, z AIP i wszystko jasne.

  A z trygonometrią jest różnie - trochę tak, ale trochę nie. Tzn. można próbować mierzyć i przeliczać, ale czy warto?
  Co do zasady, rozumujesz poprawnie, z zastrzeżeniem, że w twoim przykładzie nie zgadzają się wyniki. Jeżeli samolot lecący na 11 km widzisz pod kątem 60°, to (przy założeniu, że Ziemia jest płaska) jest on oddalony w linii prostej (przeprowadzonej w powietrzu) o 12,70 km (sin60°=√3/2), a rzut tej odległości na powierzchnię Ziemi będzie wynosił 6,35 km (tg60°=√3, albo, jeśli wolisz, cos60°=1/2).

  Tak czy inaczej - idea jest słuszna, ale z realizacją idei będzie trudniej. Wskutek błędów pomiarowych i upraszczających założeń uzyskane wyniki będą baaardzo orientacyjne.
  1. Żeby z wystarczającą dokładnością mierzyć kąty, musiałbyś dysponować jakimś naprawdę precyzyjnym optycznym przyrządem pomiarowym (np. teodolit; ale podejrzewam, że go nie masz - gdybyś miał i posługiwał się nim, prawdopodobnie nie potrzebowałbyś czyjegoś potwierdzenia w kwestii, o którą pytasz )
  2. Założenie o wysokości przelotowej 11 km może w obliczeniach dać błąd nawet do 15%. Można do obliczeń brać wartość z piopawlu, ale to też nie jest rzeczywista wysokość, na jakiej samolot leci nad terenem.

  I wreszcie - jeśli nawet uzyskałbyś wynik w miarę zgodny z rzeczywistością, to i tak dotyczyłby on nie drogi lotniczej, ale tylko tego jednego samolotu. Dzięki pomiarowi i obliczeniom wiedziałbyś tylko tyle, że w danej chwili dany samolot znajdował się w danej odległości. I nic więcej.
  Pamiętaj, że droga lotnicza na mapie jest tylko kreską, ale na niebie już nie. W rzeczywistości ma szerokość prawie 20 km i samolot "lecący drogą" może znajdować się w dowolnym miejscu jej szerokości, albo nawet obok - 10 czy 18 km na północ czy południe od drogi. I jutro może lecieć inaczej, niż dzisiaj.
  Mówiąc krótko - chyba nie warto się bawić.

  Jeżeli koniecznie chcesz znać odległość swojego domu od osi dróg lotniczych, znów posłuż się maską capricornusa. Powiększając mapę uzyskasz taką skalę, że zobaczysz już położenie osi dróg lotniczych w stosunku do charakterystycznych obiektów topograficznych w twojej okolicy (skrzyżowań dróg, mostów na rzekach, linii brzegowej zbiorników wodnych). Dalej już łatwo. Wynik, który dzięki temu uzyskasz, na pewno nie będzie gorszy od tego "obserwacyjnego".
  For every solution there is a problem.

 4. #4
  Awatar nikkoo

  Dołączył
  May 2008
  Mieszka w
  Poznań - Rataje

  Domyślnie


  Polecamy

  A swoją drogą jakiej maski najlepiej używać na radarze piopawlu ???


Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •