Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
 1. #1
  Awatar Joorek

  Dołączył
  Jan 2007
  Mieszka w
  Sosnowiec

  Domyślnie Pogoda letnia a samoloty na wysokościach przelotowych


  Polecamy

  W okresie letnim często towarzyszą nam burze, które wiążą się z obecnością charakterystycznych, nie będących obojętnymi dla pilotów, chmur. Bywa, że są one bardzo rozbudowane, o znacznej rozciągłości pionowej. Typowym przykładem jest Cumulonimbus, potężna, gęsta chmura, której wysokość sięga niekiedy pułapu przelotu samolotów. Jeżeli taka chmura znajdzie się na obszarze drogi lotniczej, piloci, z uwagi na możliwość turbulencji, generalnie omijają takie chmury (choć nie jest to reguła), odbiegając od planowanego kursu. Z tego powodu zdarza sie, ze widzimy samolot, który porusza się poza siecią gónych dróg lotniczych (dlatego opisując taki przypadek najlepiej jest podać miejscowość, nad którą wykonaliście zdjęcia, kierunek lotu oraz godzinę, zaznczając jednocześnie, że w okolicy zauwazyliscie charakterystyczne chmury). Jeżeli takich chmur w pobliżu jest więcej, istnieje możliwość, że będziemy mieli okazje obserwować bardzo ciekawe manewry - samoloty w ekstremalnych warunkach robią slalom między chmurami, a smugi pozostawione przez nie to tzw. esy-floresy.
  Zainteresowanych zachęcam do poczytania o chmurach burzowych, jest troche info w Internecie (choćby tu: http://www.chmury.pl/wolken/chmet2.htm#cmb ).

 2. #2
  Awatar meteo_expert

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  EZG

  Domyślnie

  Często się to widzi. Najgorzej jak chmura ma średnice 220 km
  Polskie Stowarzyszenie Pasjonatów meteorologii - - www.pspm.org.pl


 3. #3

  Dołączył
  Jan 2007

  Domyślnie


  Polecamy

  Z lekka spóźniony post ale faktycznie kilka razy widziało się takiego ptaszka który albo leciał jak nigdy w jakimś miejscu, albo robił slalom - osobiście widziałem 2 spamiętane przypadki:
  1. Aer Lingus do Warszawy leciał niebywałym "szlaczkiem" chociaż jakoś szczególnych chmur widać nie było i to ciekawe;
  2. Virgin na A346 ale to chyba bardziej przypadek niż ucieczka przed pogodą.

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •