Zginął pilot Red CheckersNicholas Haydn Cree - pilot zespołu akrobacyjnego Nowozelandzkich Sił Powietrznych Red Checkers, nie żyje.
Fot. archiwum

32-letni pilot, rozbił dwumiejscowego CT-4E Trainer, wczoraj 14 stycznia o godzinie 08:00 czasu lokalnego, w okolicach wydmistych terenów nieopodal Santoft Forest, 18km na zachód od miejscowości Bulls w Nowej Zelandii.

Nicholas Haydn Cree, był bardzo doświadczonym pilotem wojskowym. Do Nowozelandzkich Sił Powietrznych dołączył w 1996 roku. Oprócz tego, że należał do grupy akrobacyjnej Red Checkers, był też instruktorem pilotów w bazie sił powietrznych w Ohakea w Nowej Zelandii.

Do katastrofy doszło w momencie ćwiczeń zespołu Red Checkers. 5 samolotów grupy, wykonywało wówczas rutynowe ćwiczenia. Cree specjalizował się w popisowych lotach solowych. Pilot ćwicząc własne manewry, niespodziewanie rozbił samolot.

Przyczyna katastrofy, nie jest jeszcze znana. Dowództwo Nowozelandzkich Sił Powietrznych jest bardzo zdziwione faktem, że tak doświadczony pilot mógł rozbić maszynę w momencie wykonywania podstawowych manewrów lotniczych.

Śledztwo w sprawie katastrofy zostało już rozpoczęte.

Źródło: stuff.co.nzZgin?? pilot Red Checkers - Lotnicza Polska -


Jak myślicie? Zasłabnięcie?