Pokaż wyniki od 1 do 1 z 1
 1. #1

  Dołączył
  Dec 2008
  Mieszka w
  PL

  Domyślnie 2009.08.21r - raport PKBWL: błąd skoczka


  Polecamy

  PKBWL: błąd skoczka

  Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych opublikowała raport końcowy z badania wypadku skoczka spadochronowego, do którego doszło 21 sierpnia 2009 roku na lotnisku Jasionka. W wyniku zetknięcia z ziemią z dużą prędkością skoczek doznał złamania prawego uda i trafił do szpitala.  Fot. Lotnicza Polska  Do wypadku doszło 21 sierpnia 2009 roku na lotnisku Jasionka (EPRZ) około godziny 17:30. Skoczek Aeroklubu Podkarpackiego w ósmym tego dnia wylocie wykonywał swój 96 skok. Po prawidłowym otwarciu spadochronu i sterowaniu skoczek zbliżał się do wyznaczonego miejsca lądowania. Na wysokości około 70 metrów wykonał zakręt o 120 stopni pod wiatr. Po wyjściu z zakrętu za wolno ściągnął linki sterownicze, co spowodowało zetknięcie z ziemią z dużą prędkością w niewłaściwej pozycji (wyciągnięta do przodu lewa noga, prawa pozostawiona z tyłu). Wskutek takiego lądowania skoczek doznał urazu złamania prawego uda, po udzieleniu pierwszej pomocy został przetransportowany do szpitala.

  Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych ustaliła, że przyczyną wypadku był błąd skoczka w technice lądowania, polegający na za nisko wykonanym zakręcie, zbyt późnym ściągnięciu linek sterowniczych oraz niewłaściwym ustawieniu nóg do lądowania.

  Skoczek wykonujący skok według zadania RW-3 – skok doskonalący – używał spadochronu Sabre 150 (na tym typie wykonał 46 skoków). Po wypadku zastosowano środek profilaktyczny w postaci omówienia zdarzenia z uczniami skoczkami przez organizatora skoków z uwzględnieniem prawidłowego sterowania spadochronem o małej powierzchni podczas ostatniej fazy lotu przed lądowaniem.


  Raport końcowy PKBWL
  Uchwała PKBWL
  Komunikat ULC

  Sławomir Kasjaniuk


  PKBWL: b??d skoczka - Lotnicza Polska -
  Ostatnio edytowane przez Gabec ; 18-01-2010 o 19:47 Powód: zła data (09 zamiast 08)

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •