źródło: lotniczapolska.pl
link do artykułu: Katastrofa samolotu GAF Nomad, 9 osób nie ?yje - Lotnicza Polska -

Na Filipinach rozbił się dwusilnikowy samolot STOL, GAF Nomad N22B. Maszyna spadła na tereny mieszkalne dzielnicy Virgo miasta Cotabato, położonego około 1000 km na południe od stolicy kraju Manili.Samolot należący do Filipińskich Sił Powietrznych, wystartował o godzinie 09:00 czasu lokalnego z lotniska w Davao City. Następnie Nomad wylądował na lotnisku Awang w mieście Cotabato. Tam, pokład samolotu opuścił pułkownik Cris Tumanda, jeden z głównych dowódców Filipińskich Sił Powietrznych. O godzinie 11:35 czasu lokalnego, maszyna wystartowała do kolejnego lotu. Celem wyprawy było miasto Zamboanga City. Dwie minuty później, pilot poinformował kontrolę lotu o tym, że zamierza zawrócić na lotnisko. Był to ostatni komunikat jaki nadała załoga Nomada.

Nomad N22B z numerem ogonowym 18, rozbił się w dzielnicy Virgo, uderzając w co najmniej dwa domy w których znajdowali się mieszkańcy. Płonący samolot, spowodował pożar budynków. 7-osobowa załoga samolotu zginęła na miejscu. Dodatkowo, liczba ofiar wzrosła o dwie osoby, które znajdowały się na ziemi. Jedna osoba jest ranna.

Na skutek katastrofy, 3 pozostałe samoloty Nomad należące Filipńskich Sił Powietrznych zostały uziemione. Na pokładzie samolotu znajdował się generał Mario Lacson, jeden z głównodowodzący Filipińskich Sił Powietrznych.

Samoloty Nomad Filipińczycy zamówili w 1976 roku. Głównym zadaniem tych maszyn jest transportowanie wysokich rangą dowódców wojskowych w odległe rejony, takie jak: Jolo, Sulu czy Basilan. Zdaniem Filipińskich Sił Powietrznych, wszystkie samoloty Nomad są w doskonałym stanie technicznym. Przyczyna katastrofy nie jest jeszcze znana. Śledztwo w tej sprawie zostało już rozpoczęte.