Pokaż wyniki od 1 do 1 z 1
 1. #1
  Zbanowany
  Dołączył
  Aug 2008
  Mieszka w
  Bielsko-Biała
  Wpisów
  10

  Domyślnie 2007.09.30. Wypadek paralotniarza w Mirosławicach - raport końcowy PKWBL


  Polecamy

  źródło: lotniczapolska.pl
  link do artykułu: PKBWL: raport w sprawie wypadku paralotniarza w Miros?awicach - Lotnicza Polska -
  link do raportu PKWBL: Raport PKWBL

  30 września 2007 r. na lotnisku w Mirosławicach odbywały się loty paralotniowe zorganizowane przez Ośrodek Szkolenia Lotniczego. W lotach tych wziął udział między innymi uczeń-pilot – mężczyzna lat 22. Jego lot miał obejmować start za wyciągarką, lot w pobliżu lotniska i lądowanie w rejonie startu paralotniowego.

  Start w kierunku południowym przebiegł prawidłowo, odczepienie holu nastąpiło na wysokości około 200 m. Następnie uczeń wykonał zakręt w lewo o około 180 stopni i wykonując "esowania" w celu wytracenia wysokości, leciał z wiatrem poza wschodnią krawędzią lotniska. Gdy był na trawersie startu paralotniowego, według oceny instruktora, leciał na wysokości około 40 m i wykonywał "delikatny" zakręt w prawo. W pewnym momencie gwałtownie skręcił w lewo, co wprowadziło skrzydło w korkociąg. Instruktor przez radiotelefon wydał komendę "ręce do góry".

  Uczeń zareagował na komendę, szybko podnosząc ręce do góry. Cały czas trzymał uchwyty sterownicze w dłoniach. Skrzydło zostało wyprowadzone z korkociągu, a następnie mocno przemieściło się do przodu i zaczęło wykonywać ruch wahadłowy do przodu i do tyłu. Instruktor wydał komendę "przyhamuj", a następnie komendę "stop", która oznaczała całkowite ściągnięcie linek sterowniczych. Uczeń nie wykonał tych komend. Chwilę później w ruchu wahadłowym do przodu zderzył się z ziemią, doznając ciężkich obrażeń ciała.

  30 września 2007 r., uczeń-pilot przystąpił do zdawania testowego egzaminu teoretycznego (LKE) niezbędnego do uzyskania świadectwa kwalifikacji pilota paralotni. Egzamin nadzorowany był przez tego samego instruktora, posiadającego również upoważnienie egzaminatora ULC, który wcześniej szkolił ucznia w ramach etapu II. Stanowiło to naruszenie zasady, że do przeprowadzenia egzaminu państwowego nie może być wyznaczony egzaminator, który uczestniczył w procesie jego szkolenia. Należy jednak zauważyć, że egzamin ten nie został oceniony przez nadzorującego instruktora. Według złożonych przez instruktora wyjaśnień, egzamin miał być przyjęty przez innego egzaminatora, ale ten nie dojechał na czas. Z analizy treści egzaminu wynika, że uczeń udzielił prawidłowych odpowiedzi między innymi z przedmiotu "Ogólne bezpieczeństwo lotów", co do postępowania w celu wyprowadzenia skrzydła z korkociągu ("korkociąg należy zakończyć przez dozowane zwolnienie sterówek") oraz wyprowadzenia skrzydła z przeciągnięcia ("Jak pilot musi postępować, aby zakończyć przeciągnięcie? Trzymać zaciągnięte sterówki, aż skrzydło znajdzie sią nad głową pilota, a następnie stopniowo, ale zdecydowanie zwolnić je").

  Podczas przyjmowania zeznań od ucznia-pilota 10 października, nie potrafił on prawidłowo odpowiedzieć na pytania dotyczące postępowania w sytuacjach niebezpiecznych, pomimo, że 10 dni wcześniej w czasie zdawania egzaminu teoretycznego LKE udzielił na te same pytania prawidłowych odpowiedzi. W ocenie Komisji ten fakt budzi wątpliwości, co do trwałego przyswojenia wiedzy w trakcie szkolenia teoretycznego.

  Oględziny techniczne przeprowadzone po wypadku nie wykazały, aby stan techniczny paralotni mógł mieć wpływ na zaistnienie wypadku. Karta paralotni z wpisaną ważnością dopuszczenia do lotów do dnia 18 sierpnia 2008 r. wystawiona była przez mechanika posiadającego odpowiednie uprawnienia.

  Uczeń-pilot wyposażony był również w system ratowniczy (spadochron innego przeznaczenia), przeznaczony do użycia w przypadku zaistnienia sytuacji awaryjnej uniemożliwiającej bezpieczne lądowanie na paralotni. Spadochron ten nie został użyty w locie, w którym nastąpił wypadek.

  Ustalenia komisji:
  a)Uczeń-pilot ukończył szkolenie wymagane do zdawania egzaminu teoretycznego i praktycznego do uzyskania świadectwa kwalifikacji pilota paralotniowego.
  b)Uczeń-pilot po wypadku nie znał prawidłowego postępowania w sytuacji przeciągnięcia i korkociągu paralotni.
  c)Instruktor posiadał odpowiednie ważne świadectwo kwalifikacji i uprawnienia do prowadzenia szkolenia.
  d)Instruktor posiadał ważne orzeczenie lotniczo-lekarskie.
  e)Paralotnia była sprawna, posiadała aktualne dopuszczenie do lotów i była obsługiwana przez osobę posiadającą odpowiednie uprawnienia.
  f)Obciążenie paralotni mieściło się w granicach ciężaru użytecznego.
  g) Warunki meteorologiczne były odpowiednie do wykonania lotu i nie miały wpływu na zaistnienie zdarzenia.
  h)Egzamin teoretyczny LKE był przeprowadzony przez tego samego instruktora, który wcześniej szkolił egzaminowanego ucznia-pilota.
  i)Według instruktora lot ucznia-pilota, w którym doszło do wypadku był lotem doskonalącym w ramach posiadanych umiejętności, a uczeń-pilot nie był pewny, czy ten lot miał być egzaminem praktycznym do uzyskania świadectwa kwalifikacji pilota paralotniowego, czy lotem doskonalącym w ramach posiadanych umiejętności. Komisja nie ustaliła, jaki był faktyczny charakter lotu ucznia-pilota.
  j)Wobec wątpliwości dotyczących trwałego przyswojenia wiedzy teoretycznej z zakresu postępowania w sytuacjach niebezpiecznych, nie można jednoznacznie wskazać, czy niewłaściwe reakcje ucznia na zaistniałą sytuację wynikały z braku tej wiedzy, czy były wynikiem stresu związanego z niebezpiecznym stanem lotu.

  Według komisji przyczyną wypadku był błąd ucznia-pilota polegający na nieumyślnym wprowadzeniu paralotni w korkociąg i nieumiejętnym wyprowadzaniu paralotni z tego stanu lotu.

  Za okoliczności sprzyjające zaistnieniu wypadku komisja uznała niewielkie doświadczenie ucznia-pilota oraz stres związany z zaistnieniem niebezpiecznego stanu lotu.

  Komisja zaleciła dokonać analizy procesu i prawidłowości przeprowadzania egzaminów LKE na świadectwo kwalifikacji pilota paralotniowego w ośrodku, który prowadził szkolenie ucznia-pilota.
  Ostatnio edytowane przez frik ; 29-01-2010 o 16:46

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •