Raport końcowy dotyczący wypadku motoparalotni, do którego doszło 10 czerwca 2007 roku w miejscowości Kaszczorek k/Torunia.

Lot odbywał się w ramach indywidualnego treningu przed zbliżającymi się Paralotniowymi Mistrzostwami Świata. Pilot przygotował paralotnię do startu. Zajął miejsce w wózku, zapiął się i po dokonaniu oceny warunków rozpoczął start.

Podczas startu nastąpiło zakleszczenie kawałka gałęzi między linkami nośnymi, co spowodowało deformację skrzydła. Tuż po oderwaniu od ziemi, na wysokości około 3-4 m nastąpił niekontrolowany zakręt w prawą stronę o 180 stopni.

Pilot chcąc uniknąć zderzenia z przeszkodą (drzewa) wykonał dalszy obrót o kolejne 180 stopni w celu wykonania lądowania pod wiatr. W czasie tego manewru deformacja skrzydła pogłębiła się, skrzydło utraciło siłę nośną nastąpił ześlizg na skrzydło i wózek zderzył się z ziemią. Pilot doznał poważnych obrażeń ciała i udał się samodzielnie do szpitala, gdzie udzielono mu pomocy
specjalistycznej. Wózek motoparalotni uległ uszkodzeniu.

Komisja uznała, że przyczyną zdarzenia był niestaranny przegląd miejsca rozłożenia paralotni pod kątem obecności elementów mogących zaczepić się o linki skrzydła.

Zalecono by przy doborze miejsca startu zwracać uwagę na rodzaj podłoża, na którym rozkłada się skrzydło do startu, aby uniknąć zaczepienia się o linki różnych elementów, takich jak np. gałązki.

PKBWL