Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
 1. #1

  Dołączył
  Sep 2008

  Domyślnie Katastrofa śmigłowca ratunkowego w zimie 1985 roku


  Polecamy

  Przeglądając zakamarki archiwalnej prasy na GoogleNews natrafiłem na szereg artykułów (właściwie powtarzających ten sam tekst - za PAPem) o katastrofie śmigłowca ratunkowego lecącego z Bydgoszczy do Warszawy, w którym zginać miało siedmiu ludzi. Wypadek miał się wydarzyć 25 grudnia 1985 roku pod miejscowością Buraków. Zginąć miało czterech pacjentów, lekarz, pielęgniarka i pilot. W związku z tym mam pytanie, czy ktoś z forumowiczów orientuje się w temacie tego wypadku? (niestety nie udało mi sie nic odnaleźć w internecie)

 2. #2

  Dołączył
  Aug 2008
  Mieszka w
  Józefosław/Piaseczno

  Domyślnie

  O takim wypadku słyszałem podczas kursu PPLH, opowiadał o nim p. Salomonik (były wieloletni szef biura prognoz meteorologicznych na lotnisku Okęcie), na zajęciach meteo. Śmigłowiec miał rozbić się w okolicach Łomianek (Buraków to okolice). Pamiętam że sytuacja miała być o tyle skomplikowana że w powietrzu były 2 śmigłowce i jeśli się nie mylę miało dojść do przekazania pacjentów. Jeden leciał z Bydgoszczy - drugi z południa Polski, prawdopodobnie z Krakowa. Fatalne meteo, śnieżyca. Z południa leciał stosunkowo młody pilot i gdy doszło do wypadku, ponoć wszyscy myśleli że to właśnie on rozbił się.
  Okazało się jednak że ten młody pilot zdołał bezpiecznie posadzić śmigłowiec w terenie przygodnym, a drugi nie mając tyle szczęścia rozbił się. Podczas zajęć okazało się że jeden z uczestników kursu jest... synem tego "młodego" pilota, postaci znanej wśród pilotów, później doskonałego pilota TOPR.
  Wiem że mój opis jest dość ogólny i może mieć pewne braki - ale może pomoże Ci w dotarciu do osób, które mają konkretną wiedzę na ten temat. Nazwiska pilota nie podaję celowo, jeśli będziesz zainteresowany, wyślę Ci na priv, ew. kontakt do syna tego pilota, może zechce Ci pomóc - na pewno mają konkretną wiedzę na ten temat.

 3. #3

  Dołączył
  Sep 2009

  Domyślnie

  Hi  I *think* this would be Mi-2 SP-ZXI

  c/n 51 4527 125 ( ie batch #45 - aircraft #27 )

  Registered with the GILC on 5.2.1976


  Regards


  Steve in UK

 4. #4

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  Bydgoszcz

  Domyślnie


  Polecamy

  Miałem przyjemność być Jego przyjacielem, choć pracowaliśmy razem tylko rok i trzy miesiące.


Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •