Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 1 2
Pokaż wyniki od 21 do 33 z 33
 1. #21
  Awatar Pawel.Guraj

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  EPWA

  Domyślnie


  Polecamy

  No tak, lekki skrót myślowy. Miałem na myśli to, że musiało go być niewiele.
  Szczerze mówiąc to sobie pomyślałem, czy aby po prostu nie przeliczyli się i nie spalili za dużo na holdzie - no i nie dolecieli.
  Ale to czyste spekulacje laika w tych sprawach.

  paw.

 2. #22
  paweł 777
  Goście

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez meschiash Zobacz posta
  Ponoć Tu-204 to dobre maszyny, dla mnie jednak to nadal podróba A321. Jestem ciekaw czy T.Hypki już zna przyczynę wypadku?
  Cóż,wydaje mi się,że Tu-204 bardziej przypomina wyglądem a także rozmiarem Boeinga 757-200 niż Airbusa A.321.Zwłaszcza ostatnie modyfikacje Boeinga 752 z wingletami

 3. #23
  Zbanowany
  Dołączył
  Aug 2008
  Mieszka w
  Bielsko-Biała
  Wpisów
  10

  Domyślnie

  Uzupełnienie wątku
  źródło: altair.com
  link do artykułu: Altair - Awaryjne l

  8 osób zostało rannych w wyniku awaryjnego lądowania samolotu pasażerskiego linii Awiastar-TU Tu-204 w lesie przed lotniskiem Domodiedowo pod Moskwą.

  Zdjęcie: CRC MCzS RF
  Samolot Tu-204 leciał z egipskiej Hurgady do Moskwy. O 2:43 czasu moskiewskiego zniknął z ekranów radarów. O 3:17 znaleziono go na polu odległym około kilometr od lotniska. Samolot miał odłamane skrzydło i w dwóch miejscach przełamany kadłub. Na szczęście nie wybuchł pożar.
  Na pokładzie należącego do linii Awiastar-TU Tu-204-100 znajdowała się tylko 8-osobowa załoga. Dwóch jej członków zostało ciężko rannych. Pozostali odnieśli mniejsze obrażenia. Najciężej ranny jest dowódca – Aleksandr Kosjakow z uszkodzonym kręgosłupem i raną głowy, oraz drugi pilot – Aleksiej Michajłowskij, ranny w głowę i klatkę piersiową.
  Wiadomo, że feralny samolot dzień wcześniej, w niedzielę musiał awaryjnie lądować z powodu niesprawności systemu ogrzewania oszklenia kabiny. Wystartował z Domodiedowa do Hurgady o 4:00. W rejonie Orła w kabinie załogi pojawiło się zadymienie, więc dowódca podjął decyzję o powrocie na lotnisko startu. Po naprawieniu uszkodzonych styków Tu-204 poleciał wówczas z pasażerami do Hurgady.
  Dzisiejsze, zakończone zniszczeniem maszyny, awaryjne lądowanie Tu-204 to pierwszy taki przypadek w 20-letniej historii samolotów tego typu. Często dochodziło jednak do drobnych awarii, a eksploatacja Tu-204 jest przez operatorów oceniana jako uciążliwa (zobacz: Kłopoty z jakością Tu-204). Szczególnie dużo problemów sprawiają silniki PS-90A. 2 miesiące temu, 19 stycznia Tu-204 linii Red Wings musiał lądować awaryjnie tuż po starcie z lotniska w Omsku z powodu zaklinowania jednej z goleni podwozia.
  Według nieoficjalnych informacji, powodem dzisiejszego wypadku mogły być warunki atmosferyczne (silna mgła) lub awaria jednego z silników. Pojawiła się też teoria, że w samolocie, który został zatankowany tylko przy pierwszym wylocie, mogło zabraknąć paliwa (temu samemu samolotowi zdarzyło się już lądować z wyłączonymi silnikami, w 2002 w Omsku). Warto dodać, że 3 dni wcześniej wytwórnia Awiastar-PU w Ulianowsku zakończyła planowy remont feralnego Tu-204-100, nr rej. RA-64011, nr ser. 14507413640, wyprodukowanego w 1994. Wymieniono wówczas główne elementy podwozia. Innych poważniejszych niesprawności nie stwierdzono.


 4. #24
  Zbanowany
  Dołączył
  Aug 2008
  Mieszka w
  Bielsko-Biała
  Wpisów
  10

  Domyślnie

  Ciekawostka - uziemili Aviastar.

  źródło: lotniczapolska.pl
  link do artykułu: Uziemiono loty pasa

  Uziemiono loty pasażerskie Aviastar TU

  Rosyjskie władze zakazały przewoźnikowi Aviastar TU, wykonywania lotów pasażerskich do czasu wyjaśnienia przyczyn wczorajszego wypadku.  Fot. Paweł Kierzkowski

  Lecący wczoraj z Hurghady do Moskwy, Tu-204-100 linii Aviastar TU, wylądował w zalesionym terenie, w pobliżu moskiewskiego lotniska Domodiedowo. Na skutek lądowania, 8 członków załogi zostało rannych. Samolot wracał z Egiptu bez pasażerów.

  Specjalne ekipy badające przyczyny wypadku, wydobyły już czarne skrzynki z rozbitego Tupolewa. Zdaniem rosyjskiej federalnej agencji transportu powietrznego - Rosaviatsia, piloci wykonywali normalne podejście, nie zgłaszając żadnych problemów wieży kontrolnej. Lądowanie odbyło się we mgle. Podstawa chmur wynosiła wówczas 60m, widoczność była zmienna, w granicach od 450 do 700m. Oświetlenie pasa na, którym wylądować miał samolot, funkcjonowało bez zastrzeżeń. Mniej więcej na kilometr przed spodziewanym przyziemieniem, kontrola lotów straciła kontakt z załogą Tupolewa, samolot zniknął z radarów. Maszyna wylądowała w zalesionym terenie, gdzie wysokość drzew wynosi średnio 30m. W wyniku twardego lądowania, samolot został poważnie uszkodzony, nie doszło jednak do eksplozji paliwa.

  Jak podaje Rosaviatsia, wydobyte czarne skrzynki zostały przekazane Interstate Aviation Committee, gdzie ich zapis zostanie poddany analizie. W międzyczasie, zawieszone zostaną wszystkie loty pasażerskie Aviastar TU. Linie zostaną również poddane specjalnej kontroli bezpieczeństwa. Tego samego dnia, Tupolew musiał zawrócić na lotnisko Domodiedowo, gdyż w kabinie samolotu pojawił się dym. Spowodował go prawdopodobnie wadliwie działający grzejnik elektryczny. Po usunięciu usterki, samolot wyleciał do Egiptu.

 5. #25

  Dołączył
  Oct 2009
  Mieszka w
  Iwaniska

  Domyślnie

  Samolot runął do lasu; GPS zgubił załogę.
  W Rosji trwa śledztwo ws. awarii samolotu Tu-204-100, do której doszło w ubiegły poniedziałek niedaleko moskiewskiego lotniska Domodiedowo. Zdaniem ekspertów samolot musiał awaryjnie lądować w lesie, bo załoga nie była w stanie posłużyć się urządzeniami nawigacyjnymi i postanowiła sterować maszyną z pomocą nawigatora GPS - informuje serwis kommersant.ru.
  Do zbadania tajemniczego wypadku powołano specjalną komisję, która poddała analizie m.in. czarne skrzynki rozbitego samolotu. Jej zdaniem, w czasie lotu nie doszło ani do pożaru, ani do wybuchu. Nie został też uszkodzony kadłub samolotu, a silniki Tu-204 pracowały aż do momentu zetknięcia się maszyny z ziemią.

  Członkowie komisji ustalili, że sytuacja w czasie lotu stała się krytyczna po tym, jak piloci przy lądowaniu z nieznanej dotąd przyczyny nie mogli skorzystać z nowoczesnego, całodobowego systemu nawigacji, w który wyposażony jest aeroport Domodiedowo. Pozwala on, nawet w najbardziej trudnych warunkach pogodowych, bezpiecznie wylądować. Ponadto może on współpracować nawet z autopilotem. W takim przypadku pilotowi wystarczy wziąć ster w swoje ręce, kiedy do ziemi pozostaje 30-50 m.
  Warunki pogodowe w nocy z poniedziałku na wtorek, kiedy doszło do wypadku, były skrajnie trudne. Z powodu gęstej mgły piloci Tu-204 niewiele widzieli. Ziemię mogliby zobaczyć zaledwie kilka sekund przed lądowaniem.

  W takiej sytuacji przejście na ręczne sterowanie, zdaniem specjalistów, było skrajnie ryzykownym krokiem. Ponadto piloci nie powiadomili o swojej decyzji kontrolera ruchu lotniczego.

  Dyrektor kompanii lotniczej Awiastar-Tu, do której należał rozbity samolot, wersję ekspertów o sterowaniu samolotu za pomocą GPS nazwał "bredniami".

  – Wiem, że niektórzy piloci biorą nawigatory GPS do samolotów, ale my tego nie uznajemy - zaznaczył.

  W wyniku awarii samolotu Tu-204, który leciał z Egiptu, siedem osób zostało rannych.

  Tu-204 to dwusilnikowa maszyna średniego zasięgu, mogąca na swoim pokładzie zmieścić około 200 pasażerów.

  źródło: onet.pl

 6. #26
  Awatar MarcinekNu2

  Dołączył
  Aug 2008
  Mieszka w
  Puławy

  Domyślnie

  Nie znam się na nawigacji lotniczej ale te głupoty co wypisują dziennikarze to już przerasta wszystko.
  " z nieznanej dotąd przyczyny nie mogli skorzystać z nowoczesnego, całodobowego systemu nawigacji, w który wyposażony jest aeroport Domodiedowo" czyżby chodziło o tajemniczy system ILS?
  A tutaj to już nie wiem o co może chodzić "Dyrektor kompanii lotniczej Awiastar-Tu, do której należał rozbity samolot, wersję ekspertów o sterowaniu samolotu za pomocą GPS nazwał "bredniami".

  – Wiem, że niektórzy piloci biorą nawigatory GPS do samolotów, ale my tego nie uznajemy - zaznaczył." Czyżby korzystali z ręcznych GPS i AutoMapy "Ze mną zawsze dojedziesz do celu. Prowadził Krzysztof Hołowczyc" ?
  Nic ciekawego.

 7. #27

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  EPNT/EPRZ

  Domyślnie

  Myślę że raczej chodziło mu o nieużywanie GPS w ogóle (,,nie branie na pokład")...
  [*]C-295M ,,019"[*] ppłk rez. mgr inż. pil. Lech Marchelewski, inż. pil. Piotr Banachowicz[*]C-172 ,,SP-ZAP"[*]płk pil. Alaksandr Marficki, płk pil. Alaksandr Żuraulewicz[*]Tu-154M ,,101"[*]mgr inż. pil. Stanisław Jurewicz[*]mgr inż. pil. Tadeusz Świst[*]

 8. #28
  Awatar radian

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  Kraków

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez MarcinekNu2 Zobacz posta
  Czyżby korzystali z ręcznych GPS i AutoMapy "Ze mną zawsze dojedziesz do celu. Prowadził Krzysztof Hołowczyc" ?
  Nie ma się co śmiać. Wszystko jest możliwe
  Przeczytaj np. raport z katastrofy naszej Casy w Mirosławcu: "Do czasu zakupów modułów kryptograficznych załogi na tej wersji samolotu wykorzystują odbiorniki przenośne typu GARMIN GPSMAP196 lub tablety nawigacyjne, które nie są zintegrowane z systemem nawigacyjnym samolotu (...)".

 9. #29
  Awatar piopawlu

  Dołączył
  Sep 2007
  Mieszka w
  Sztokholm

  Domyślnie

  Ale chyba nie wykonują podejścia do lądowania na podstawie wskazań GPS Bardziej ciekawi mnie fragment mówiący, że piloci nie powiadomili kontroli lotów o przejściu na sterowanie ręczne. Ciekaw jestem co też autor miał na myśli, bo chyba nie powiadamia się ATC o wyłączeniu autopilota...

 10. #30
  Zbanowany
  Dołączył
  Aug 2008
  Mieszka w
  Bielsko-Biała
  Wpisów
  10

  Domyślnie

  Inne zdjęcia:
  źródło: spotters.net.ua
 11. #31
  Awatar saturn5

  Dołączył
  Apr 2007
  Mieszka w
  Taurus-Littrow

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez piopawlu Zobacz posta
  Ale chyba nie wykonują podejścia do lądowania na podstawie wskazań GPS
  Faktycznie - jak masz przenosny GPS to uzywanie tego do podejsc jest zabronione. Nawet do "nie-podejsc" mozesz tylko ich uzywac jako nawigacji pomocniczej. Ale jak masz wbudowany GPS ktory jest certyfikowany do podejsc to oczywiscie mozesz uzywac w kazdej fazie lotu, problem w tym ze obawiam sie ze w Rosji wogole takich podejsc nie ma wypracowanych.
  Ostatnio edytowane przez saturn5 ; 27-03-2010 o 21:52

 12. #32

  Dołączył
  Sep 2008
  Mieszka w
  Warszawa

  Domyślnie

  A dla mnie sytuacja wydaje się powoli być jasna. Zbieram różne strzępki informacji publikowanej na rosyjskich portalach i wygląda mi to tak. Na pokładzie samolotu była tyklo załoga, samolot wracał pusty z "ciepłych krajów' więc nie trudno sobie wyobrazić jaka atmosfera panowała w kabinie. Obstawiam na pełny luz i balangę. O ile piloci prowadzili samolot to co mieli do roboty stewardzi przy pustym salonie pasażerskim? Atmosfera luzu na pewno też sięgała kokpitu. Przewija się informacja, że przed lądowaniem w trudnych warunkach piloci wyłączyli autopilota choć z punktu widzenia rozsądku nie powinni. Nie zdziwię się jak okaże, że któryś z pilotów (niekoniecznie kapitan) chciał pokazać reszcie załogi jakim to on jest chojrakiem i jak ręcznie wyląduje w takich niesprzyjających warunkach. Nie będzie też mi zaskoczeniem fakt znalezienia u załogi we krwi nadmiaru procentów. (może nie koniecznie u pilotów). Oczywiście nie wykluczam iż wypadek może być wynikiem jakiejś awarii ale coś mi to wygląda mało prawdopodobne.

 13. #33
  Awatar Gabec

  Dołączył
  Jan 2007
  Mieszka w
  KRK
  no risk, no fun ;D


Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 1 2

LinkBacks (?)

 1. 11-10-2017, 22:50
 2. 14-04-2017, 11:22
 3. 13-04-2017, 19:41
 4. 26-10-2016, 23:02
 5. 06-08-2016, 02:40
 6. 12-11-2014, 21:47
 7. 28-08-2014, 18:19
 8. 01-10-2013, 11:15
 9. 23-09-2013, 22:59
 10. 23-09-2013, 22:47
 11. 15-02-2013, 06:11
 12. 08-11-2012, 19:39
 13. 07-11-2012, 22:04
 14. 29-10-2012, 18:33
 15. 16-04-2012, 22:10
 16. 23-01-2012, 12:38
 17. 10-01-2012, 00:46
 18. 07-11-2011, 14:47
 19. 01-11-2011, 19:37
 20. 31-05-2011, 03:52
 21. 01-04-2011, 21:38
 22. 04-12-2010, 22:22
 23. 14-10-2010, 11:24
 24. 08-09-2010, 09:47
 25. 07-09-2010, 11:07
 26. 21-07-2010, 12:04
 27. 21-07-2010, 11:59
 28. 18-07-2010, 15:12
 29. 03-06-2010, 13:02
 30. 02-06-2010, 23:07
 31. 02-06-2010, 21:58
 32. 30-05-2010, 13:04
 33. Dymi
  Refback This thread
  28-05-2010, 23:46
 34. 28-05-2010, 09:59
 35. Na
  Refback This thread
  24-05-2010, 22:41
 36. Na
  Refback This thread
  24-05-2010, 22:29
 37. 24-05-2010, 20:22
 38. 14-05-2010, 11:09
 39. 11-05-2010, 00:00
 40. 10-05-2010, 14:25
 41. Por
  Refback This thread
  07-05-2010, 14:51
 42. 07-05-2010, 04:05
 43. 07-05-2010, 01:57

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •