j.w
W katastrofie medycznego śmigłowca Eurocopter AS350 w Tennessee zginęły trzy osoby – pilot i dwie sanitariuszki.

Śmigłowiec Eurocopter AS350B3 przewiózł pacjenta z Decatur County General Hospital w Parsons, skąd wystartował o 4:02, do Jackson-Madison County General Hospital w Tennessee. Stamtąd wracał do bazy w Brownsville. Rozbił się niedaleko celu, na polu pod tą miejscowością, o 7:12 czasu lokalnego i spłonął. Trzyosobowa załoga śmigłowca – 58-letni pilot Doug Phillips i dwie sanitariuszki – 36-letnia Misty Brogdon i 48-letnia Cindy Parker – zginęła w katastrofie. Cindy Parker obchodziła dziś urodziny...

Nie wiadomo, jaka była przyczyna katastrofy. W okolicy szalał sztorm, ale pogoda uspokoiła się przed lotem powrotnym śmigłowca – wiatr się zmniejszył i przestał padać deszcz. Lot był realizowany w warunkach VFR. Lokalni analitycy zwracają uwagę, że wczesny ranek, to pora, w której zdarza się w USA wiele katastrof śmigłowców medycznych.

Rozbity śmigłowiec AS350B3 Astar należał do Hospital Wing – powstałego w 1985 lotniczego operatora medycznego non-profit współpracującego z Methodist Le Bonheur Healthcare, Baptist Memorial Hospital, The MED, St. Francis Hospital w Memphis i Crittenden Memorial Hospital w West Memphis w Arkansas. Jego śmigłowce (4 po katastrofie) operują w promieniu 150 mil od Memphis.

W USA od grudnia 2007 do lutego 2010 w katastrofach 11 śmigłowców medycznych zginęło 41 osób. Do poprzedniej katastrofy medycznego AS350 doszło 14 listopada 2009 (Katastrofa AS350). Również wtedy zginęły 3 osoby. Rozbity wówczas śmigłowiec to należący do Mountain Lifeflight AS350BA nr rej. N5793P wyprodukowany w 1982. Blisko 2 miesiące wcześniej, 25 września rozbił się inny medyczny AS350 (3 ofiary sanitarnego Eurocoptera). Także w tej katastrofie zginęło 3 członków załogi.

Altair
Foto

http://www.myfoxmemphis.com/dpp/news...ar-brownsville