j.w

Krajowa Rada Bezpieczeństwa Transportu (NTSB), opublikowała raport sprzed dwóch lat, z wypadku samolotu Cessna 172, w Roseglen, w Północnej Dakocie, w którym zginęły dwie osoby. Publikacja w zamierzeniach ma służyć jako narzędzie szkoleniowe i ma pomóc pilotom unikać błędów popełnianych przez innych.

Pilot, który posiadał nalot całkowity 69 godzin, leciał po zmroku i jak później ustaliła komisja ds. badania wypadków lotniczych, uderzył samolotem w 12 metrową antenę telewizyjną. Prawe skrzydło samolotu zahaczyło przeszkodę ok. 2,5 m od jej szczytu, w wyniku czego maszyna runęła na ziemię. Sekcja zwłok wykazała, iż pilot w chwili zdarzenia miał we krwi więcej alkoholu niż dopuszcza norma, co w konsekwencji mogło wpłynąć na jego zdolność reagowania i oceny sytuacji.

Prawdopodobną przyczyną zdarzenia był brak zachowania bezpiecznej odległości od przeszkód terenowych podczas wykonywania manewrów na małej wysokości. Czynnikami dodatkowymi były antena, nocne warunki i pogorszenie percepcji pilota wynikające z ilości spożytego alkoholu.

Więcej informacji na:
CHI08LA101

Tłumaczenie z GANews


dlapilota