Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
 1. #1
  Awatar Concorde

  Dołączył
  Feb 2011
  Mieszka w
  Warszawa (EPWA)

  Domyślnie 2012.11.11 Pożar silnika A380 Emirates


  Polecamy

  Pożar silnika A380 Emirates

  A380 należący do linii Emirates lądował wczoraj w nocy z awarią silnika na lotnisku w Sydney. Po starcie jeden z silników Airbusa zaczął płonąć, załoga zdecydowała o powrocie na lotnisko startu. Nikomu z pasażerów i załogi nic się nie stało.

  "Wczorajszej nocy należący do linii Emirates Airbus A380 z awarią silnika zawrócił po starcie na lotnisko w Sydney" - podaje przewoźnik w oświadczeniu. Czytamy w nim dalej, że "Emirates przeprasza za utrudnienia, jednak bezpieczeństwo pasażerów i załogi jest najwyższym priorytetem i w czasie incydentu nie było ono zagrożone".

  Airbus A380-861 z numerami rejestracyjnymi A6-EDA wykonywał lot numer EK-413 z Sydney do Dubaju. Po starcie z pasa 34L piloci zgłosili sytuację awaryjną PAN i zgasili silnik nr 3. Załoga poprosiła o zgodę na przerwanie wznoszenia i kontynuowanie lotu po ustalonej trasie, dopóki nie zostanie podjęta decyzja o powrocie na lotnisko startu. Kontroler nakazał pilotom pozostanie w strefie kontrolowanej lotniska, po czym załoga zdecydowała o powrocie i po zrzuceniu paliwa wylądowała w Sydney po około 90 minutach lotu. Na pokładzie było 380 pasażerów.

  Pasażerowie będący na pokładzie opisują, że było słychać głośny huk, niektórzy myśleli, że samolot został rażony piorunem. - Widziałem błysk. Pomyślałem, że mogło być to uderzenie pioruna, ale potem zobaczyłem płomienie wydobywające się z silnika. Całe wnętrze A380 świeciło - opowiada gazecie Daily Australii Telegraph jeden z pasażerów.

  Świadkowie zgodnie twierdzą, że samolot zaczął się trząść, niektórzy dodają, że płomienie strzelały z uszkodzonego silnika na kilka metrów. Lecący na pokładzie samolotu dziennikarz Matt Campbell z Sydney Morning Herald opowiada - Minęło jakieś pół godziny lotu, gdy zobaczyłem jasny pomarańczowy błysk i usłyszałem głośny huk, który wstrząsnął całym samolotem. Po pokładzie zaczęły biegać stewardessy, w końcu kapitan ogłosił, że silnik numer trzy uległ awarii i został wyłączony.

  Podczas incydentu i lądowania nikomu z pasażerow i załogi nic się nie stało. Linie Emirates odwołały lot EK-213, a jego pasażerowie zostali przebukowani na inne rejsy. Przewoźnik potwierdził oficjalnie usterkę silnika i obecnie bada przyczyny awarii. Maszyna A6-EDA ma 5,2 roku, we flocie Emirates lata w sumie 27 Airbusów A380. Wszystkie superjumbo Emirates napędzane są silnikami typu GP7000, produkowanymi przez Engine Alliance spółkę joint-venture pomiędzy General Electric i Pratt & Whitney.

  Podobny incydent zdarzył się w listopadzie 2010 roku, kiedy po awarii jednego z silników w A380 należącym do australijskich linii Qantas, uziemiono całą flotę tych maszyn prawie na miesiąc.
  Pożar silnika A380 Emirates - Lotnicza Polska -

 2. #2
  Awatar tawal

  Dołączył
  Aug 2008
  Mieszka w
  Elbląg EPEL/Giżycko EPGM
  Tadd --- N858 --- BINKA.PESEL,BODLA - BOKSU ---
  Canon 40D + 10" + TV 2x

 3. #3

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  Cardiff

  Domyślnie


  Polecamy

  Dwa przymusowe wyłączenia w locie dla A388 Emirates w ciągu czterech dni. Wesoło mają...
  Eee tam, podpis ;)

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •