Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
 1. #1

  Dołączył
  Aug 2009

  Domyślnie 2014.06.16 Piastów Radom - wypadek śmiertelny paralotniarza


  Polecamy

  W wypadku lotniczym w Piastowie zginął Grzegorz Krzyżanowski, mistrz świata z Radomia

  Tragiczny wypadek lotniczy na lotnisku w Piastowie miał miejsce w poniedziałek wieczorem. Zginął w nim radomski mistrz świata w paramotolotniarstwie. Grzegorz Krzyżanowski miał 37 lat. Radomianin, prezes rodzinnej firmy. Członek Kadry Narodowej PPG, wielokrotny Mistrz Polski, od kilku lat niepokonany. W reprezentacji odpowiadał za przygotowanie nowych pilotów, był również oblatywaczem nowych konstrukcji skrzydeł rodzimego producenta, firmy Dudek Paragliders. Na I Slalomowych Mistrzostwach Świata na francuskim lotnisku Aspres sur Buech zdobył aż trzy złote medale. Zwyciężył z 64 konkurentami reprezentującymi 16 krajów i został zdobywcą Pucharu Świata. (fot. archiwum prywatne)
  W poniedziałek wieczorem w wypadku lotniczym w okolicach lotniska w Piastowie koło Radomia zginął Grzegorz Krzyżanowski. Pilotowana przez niego motoparalotnia spadła z wysokości nie większej niż 100 metrów.

  Tragedia wydarzyła się w poniedziałek około godziny 20. Jak poinformował nas Adam Paska, trener kadry narodowej paralotniarstwa, Grzegorz Krzyżanowski oblatywał nowy model motoparalotni. Leciał sam i był to jeden z jego pierwszych lotów na tym dwuosobowym sprzęcie.

  Niespodziewanie, na wschodnich obrzeżach lotniska w Piastowie, motoparalotnia zaczęła spadać i roztrzaskała się o ziemię. Pilot zginął na miejscu.

  - Według świadków, spadło z wysokości nie większej niż 100 metrów. Z ich relacji wynika, że silnik nie przestał pracować i trudno jest na razie powiedzieć, co jest przyczyną tej tragedii, zresztą zwykle jest to zlepek różnych przyczyn – mówił nam Adama Paska.

  Na miejsce tragedii jeszcze tego samego dnia przyjechali członkowie komisji do spraw badania wypadków lotniczych. Swoje prace kontynuowali we wtorek wraz z biegłym. Na miejscu tragedii obecny był także prokurator.

  - Prowadzone były oględziny, zarządziliśmy też sekcję zwłok i wszczęliśmy śledztwo – mówił nam Andrzej Alberski, szef Prokuratury Rejonowej Radom-Zachód.

  Grzegorz Krzyżanowski miał 37 lat, mieszkał w Radomiu. Był pasjonatem sportów lotniczych i mistrzem świata w motoparalotniarstwie. W ubiegłym tygodniu startował w rozgrywanych w Piastowie mistrzostwach Polski.

  - Był świetnym, doświadczonym pilotem o czym najlepiej świadczyły jego sukcesy – stwierdził Andrzej Paska.

  Według niego, w Polsce uprawnienia do pilotażu motoparalotni posiada około 10 tysięcy osób, z których 3 tysiące czynnie uprawiają ten sport. Wypadki zdarzają się bardzo rzadko, a nawet jeśli zawiedzie silnik, to bezpiecznie można kontynuować lot korzystając z samego skrzydła.

  W wypadku lotniczym w Piastowie zginął Grzegorz Krzyżanowski, mistrz świata z Radomia - 17 czerwca 2014

 2. #2
  Awatar cra3y

  Dołączył
  Feb 2011
  Mieszka w
  EPZP

  Domyślnie

  Paralotniarz, a konkretniej motoparalotniarz. Poprawcie tytuł, a ten post del.
  Pozdrawiam
  K.Gajda

 3. #3
  Awatar twinsen

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  Będzin

  Domyślnie

  Skoro silnik pracował... To może zawał?
  --
  Leszek A. Szczepanowski


 4. #4

  Dołączył
  Apr 2010
  Mieszka w
  KRK

  Domyślnie

  Informacja mówi o sprzęcie dwuosobowym. Być może była to tzw "trajka" czyli sztywny wózek podobny do motolotniowego podwieszony do paralotniowego skrzydła. Mogła zawieść konstrukcja... Trudno stwierdzić co autor mial na myśli pisząc o "oblatywaniu". Czy była to całkiem nowa testowana konstrukcja czy tylko nowy typ na którym zaczynał latać.
  Na zwykłym tandemie (PPG + podwójna uprząż i duże skrzydlo) chyba ciężko byłoby leciec w pojedynkę.
  Przy utracie świadomości przez pilota, gdyby sterówki nie były w jakiś sposób zablokowane, paralotnia po prostu leciałaby prosto, a miejsce przyziemienia zależałoby od obrotów silnika. W każdym razie na pewno nie spadłby nagle.

 5. #5
  crs
  crs jest nieaktywny
  Awatar crs

  Dołączył
  Jun 2009

  Domyślnie

  Pracujący silnik za wiele nie pomoże jak skrzydło podwinęło się od podmuchu lub zostało przeciągnięte.

 6. #6

  Dołączył
  Apr 2010
  Mieszka w
  KRK

  Domyślnie

  Kilka słów wspomnień o pilocie...
  Nie Ĺźyje Grzegorz KrzyĹźanowski - Lotnicza Polska -

 7. #7

  Dołączył
  Feb 2013

  Domyślnie

  Nieoficjalne info ze źródeł zbliżonych do kadry PPG (cytuję z trzeciej ręki, z góry przepraszam za ewentualne przekręcenia w szczegółach):
  Pilot testował nowy model wózka dwuosobowego. W trakcie testowania odwrotnie niż zwykle (nie znam bliższych szczegółów) zamocował rozpórki mocujące trajkę do skrzydła - tego typu nieszablonowe modyfikacje, usprawnienia i zmiany często dawały doskonałe rezultaty, to był Jego chleb powszedni i znak firmowy. Po wykonaniu przelotu okręznego ok. 40 km, podczas schodzenia w okolice lotniska, przy poderwaniu sie w górę nastąpiło przeciążenie i zerwanie rozpórki. Jedna strona skrzydła popłynęła, dodatkowo opadła tylna część trajki (wózek trzymał się na środku i nad siedzeniem pasażera) i nastąpiło przeciągnięcie i ostry spadek z ok. 60 m. Znaczny zwis na plecy prawdopodobnie dodatkowo zdezorientował lub uniemożliwił działanie pilota, bo spadochron był w ogóle nietknięty.

 8. #8
  Awatar Kalota

  Dołączył
  Feb 2012
  Mieszka w
  Sochaczew EPSO

 9. #9
  sk
  sk jest nieaktywny

  Dołączył
  Sep 2008
  Mieszka w
  Warszawa

  Domyślnie

  A w temacie dalej MOTOLOTNIARZ?! Gdyby to było w jakiejś gazecie, już by tu było ujadanie na PISMAKÓW!
  sk

 10. #10

  Dołączył
  Apr 2010
  Mieszka w
  KRK

  Domyślnie


  Polecamy

  Też tego pojąć nie mogę. Zwłaszcza że dooobrych kilka dni temu roportowałem o tym do admnistracji.
  Widać są ważniejsze sprawy...
  A należałoby zmienić tytuł choćby z szacunku dla zmarłego.


Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •