Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2
 1. #1
  Awatar kronopio

  Dołączył
  Feb 2010
  Mieszka w
  EPKK

  Domyślnie 2015.05.02 Air France 953 włączenie TAWS po nieplanowanym zbliżeniu do wulkanu


  Polecamy

  Zmiana planu lotu wynikająca z frontu burzowego doprowadziła do nieplanowanego zbliżenia samolotu Air France do wulkanu w Kamerunie. Samolot znajdował się o 4000 stóp niżej niż wierzchołek góry.

  Air France faces probe after jet flies near mountain | Reuters

 2. #2
  Awatar hds.147

  Dołączył
  Sep 2011
  Mieszka w
  EPKK

  Domyślnie


  Polecamy

  Zapewne sporo podkolorowane, ale w temacie:
  Piloci Air France lecieli prosto w wulkan. Z trudem minęli wierzchołek

  "Francuska agencja badania wypadków lotniczych BEA otworzyła postępowanie mające wyjaśnić, dlaczego dwaj piloci samolotu rejsowego linii Air France w trakcie lotu na początku maja - by ominąć burzowe chmury - zmienili kurs samolotu tak, że znaleźli się na wprost ogromnego wulkanu. Zareagowały systemy pokładowe i po komendzie „pull up” i bardzo ostrym manewrze pilotom z trudem udało się wyprowadzić maszynę nad wierzchołek wulkanu Kamerun - najwyższego szczytu Kamerunu.

  2 maja boeing 777 linii Air France wykonywał krótki lot z 36 osobami na pokładzie z Malabo - stolicy Gwinei Równikowej - do największego miasta Kamerunu, Duali. Stamtąd załoga miała odebrać więcej pasażerów i polecieć do Paryża.
  Piloci rejsu AF953 lecący na wysokości ok. 3 km napotkali jednak przed sobą groźne chmury burzowe. Zmienili więc kierunek, ale wybrali północ, tak że po chwili znaleźli się - w gęstych chmurach i wyraźnie nie zorientowani w terenie, nad jakim przelatują - na kursie kolizyjnym z wulkanem Kamerun, najwyższym szczytem tego kraju.

  Zareagowały urządzenia pokładowe i nagle piloci usłyszeli komendę „pull-up” wzywającą do natychmiastowego manewru wznoszenia. Linie Air France podkreślają, że kapitan i drugi pilot zareagowali odpowiednio i bardzo szybko, wynosząc maszynę na wysokość ponad 4,5 km, z trudem jednak przelecieli nad wierzchołkiem Kamerunu sięgającym 4095 m n.p.m. unikając katastrofy.
  Teraz francuska agencja badania wypadków lotniczych BEA poinformowała o rozpoczęciu śledztwa ws. zajścia z 2 maja. Jak podkreślił rzecznik Air France, wstępnie ustalono, że piloci nie byli odpowiednio zaznajomieni z trasą przelotu i linie chcą się dowiedzieć, jak to możliwe.

  Obu mężczyzn skierowano na dodatkowe szkolenia, ale zapewniono im też pomoc psychologa. Tę dostało również 10 członków załogi samolotu, którzy zdawali sobie sprawę z niebezpieczeństwa. Pasażerowie nie byli niczego świadomi.
  Air France uznała incydent za „poważne zagrożenie” i zapowiada wyciągnięcie konsekwencji wobec pilotów lub ich przełożonych, jeżeli okaże się, że popełniono błędy w szkoleniach. Śledczy podkreślają bowiem, że piloci widzący chmury burzowe mogli wybrać inne kierunki, a wybrali najgorszy z możliwych.".
  Canon EOS 7D mark II + Canon EF 100-400 mm f/4.5-5.6 L IS USM
  Heavy Weight Photography: https://heavyweightphotography.wordpress.com/

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •