Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
  1. #1

    Dołączył
    Feb 2007
    Mieszka w
    Poznań

    Domyślnie [WYPADEK] Nad Abchazją zestrzelono gruziński samolot zwiadow


    Polecamy

    Siły obrony powietrznej Abchazji zestrzeliły gruziński bezzałogowy samolot zwiadowczy - poinformował prezydent tej separatystycznej republiki na terytorium Gruzji Siergiej Bagapsz. Samolot został zestrzelony. Trwają poszukiwania jego szczątków - oświadczył Bagapsz, którego cytuje agencja RIA-Nowosti.


    Z kolei szef sztabu generalnego sił zbrojnych Abchazji Wiktor Zajcew powiedział telewizji Kanał Pierwszy, że maszynę strącono o godz. 9.57 czasu moskiewskiego (7.57 czasu polskiego) nad miejscowością Gagida, w rejonie Gali, na wschodzie republiki.


    Zajcew przekazał, że podobna maszyna 4 kwietnia naruszyła już obszar powietrzny Abchazji i że abchaskie władze ostrzegły wówczas Tbilisi, że jeśli incydent taki się powtórzy, to samolot zostanie zestrzelony.

    Według Zajcewa, jest to drugi w tym roku gruziński bezzałogowy samolot zwiadowczy strącony nad Abchazją. Pierwszą taką maszynę abchaskie siły obrony powietrznej zestrzeliły 18 marca.

    Władze Gruzji zaprzeczyły wtedy, by takie zdarzenie miało miejsce, a wiadomość o strąceniu samolotu określiły mianem "świadomej dezinformacji".

    Doniesienia na temat zestrzelenia gruzińskiego bezzałogowego samolotu zwiadowczego nad Abchazją zbiegły się w czasie z informacjami o ściąganiu przez Gruzję do rejonów graniczących z tą zbuntowaną prowincją dodatkowych wojsk.

    Rządowa "Rossijskaja Gazieta" podała w sobotę, że Tbilisi przerzuciło do górnej części wąwozu Kodori ok. 800 żołnierzy.

    Wąwóz Kodori, który historycznie stanowi część Abchazji, leży w odległości 25 km od stolicy republiki - Suchumi. Dolna część wąwozu kontrolowana jest przez abchaskich separatystów. Natomiast w górnej urzęduje progruzińska administracja.

    Abchazja odłączyła się od Gruzji po wojnie z lat 1992-93. Ma własny parlament, prezydenta, konstytucję, rząd, siły zbrojne i sądy. Niepodległości samozwańczej republiki nie uznało dotąd żadne państwo, włącznie z Rosją. Jednak starania Gruzji, by przywrócić swą władzę nad regionem, pozostają bezskuteczne.

    Secesję Abchazji, podobnie jak i Osetii Południowej, również próbującej od kilkunastu lat uniezależnić się od Tbilisi, nieoficjalnie wspiera Rosja. W obu separatystycznych republikach jako siły pokojowe stacjonują rosyjskie wojska, a ok. 90 proc. mieszkańców obu regionów ma także rosyjskie obywatelstwo.

    W marcu Rosja zniosła wszelkie ograniczenia na kontakty z Abchazją, które nakładało porozumienie przyjęte przez kraje poradzieckiej Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP) w 1996 roku. Zakazywało ono relacji gospodarczych, handlowych, finansowych oraz połączeń transportowych z Abchazją. Decyzja ta została przyjęta przez Gruzję z oburzeniem.

    Natomiast w zeszłą środę prezydent Władimir Putin wydał dekret, nakazujący rządowi Rosji nawiązanie kontaktów z władzami Abchazji i Osetii Południowej, a także podjęcie z nimi współpracy w sferach gospodarki, nauki, kultury, oświaty i informacji.

    Dekret Putina oznacza, że Moskwa zamierza odtąd traktować te dwie zbuntowane prowincje Gruzji jak republiki i regiony Federacji Rosyjskiej. Tak też intencje Kremla odczytały władze w Tbilisi, które oskarżyły Rosję o zaanektowanie części gruzińskiego terytorium.

    Kreml nie ukrywa, że zacieśnienie stosunków z Abchazją i Osetią Południową stanowi odpowiedź Rosji na uznanie przez Zachód niepodległości Kosowa, a także na plany włączenia Gruzji i Ukrainy do NATO.
    http://wiadomosci.wp.pl/wiadomosc.ht...8&ticaid=15bed

  2. #2
    Awatar artnew

    Dołączył
    Oct 2007
    Mieszka w
    EPRA

    Domyślnie

    Rosyjski MiG-29 zestrzelił gruziński bsl

    Wczoraj władze gruzińskie ujawniły film pokazujący zestrzelenie bsl Hermes 450 przez – prawdopodobnie rosyjski – myśliwiec MiG-29.

    Według przedstawicieli władz gruzińskich, należący do MSW bsl Elbit Hermes 450 wykonywał rutynowy lot patrolowy nad pogranicznym obszarem kraju. Zgodnie z ujawnionym zapisem radarowym, z lotniska Gudauta w separatystycznej Abchazji (w latach 1990., podobnie jak Południowa Osetia, odłączyła się ona od Gruzji i jest wspierana politycznie przez Moskwę), wystartował myśliwiec MiG-29, który wkrótce – o 9:57 czasu lokalnego – zestrzelił bsl. Samolot skierował się później na północ i przekroczył granicę z Rosją. Ani Abchazja, ani Gruzja nie posiadają MiG-ów-29, więc samolot mógł być jedynie rosyjski. Oznacza to poważne naruszenie prawa międzynarodowego przez Moskwę.

    Gruziński prezydent Michaił Saakaszwili niezwłocznie zatelefonował do rosyjskiego prezydenta, Władimira Putina, ostro protestując przeciwko aktowi agresji. Rosjanie nie przyznają się jednak do udziału w incydencie, uważając gruzińskie oskarżenia za nonsensowne. Uważają oni, że bsl został zestrzelony przez abchaską obronę powietrzną. Taka też była pierwotna wersja podawana przez władze Abchazji, które demonstrowały fragmenty zniszczonego bezpilotowca (to drugi zestrzelony nad Abchazją gruziński bsl – poprzedni incydent miał miejsce 18 marca).


    Przedstawiciele Abchazji podawali dokładne dane bsl, w tym numer seryjny (553) i datę produkcji (2006). Twierdzili, że został on zestrzelony nad abchaską miejscowością Hagida przez samolot L-39 wojsk lotniczych Abchazji. Ujawnione przez Gruzję nagranie jednoznacznie udowodniło, że ta wersja zdarzeń nie jest prawdziwa, bo kamera Hermesa zarejestrowała samolot, który go zestrzelił – z typowym dla MiG-29 podwójnym usterzeniem i dwoma silnikami.
    Źródło: http://www.altair.com.pl/start-1102

  3. #3
    ModTeam
    Awatar frik

    Dołączył
    Feb 2007
    Mieszka w
    EPBC/EPWA/EPMM

    Domyślnie


    Polecamy

    http://lotnictwo.net.pl/viewtopic.php?t=9675

    Naprawdę warto przejrzec trochę forum, zanim się skopiuje kolejnego newsa.
    Quidquid latine dictum sit, videtur sapiens.


Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •