Strona 1 z 2 1 2 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 23
Like Tree12Likes

Wątek: Szukam informacji o dwóch pilotach ofiarach wypadków lotniczych

 1. #1

  Dołączył
  Sep 2018

  Domyślnie Szukam informacji o dwóch pilotach ofiarach wypadków lotniczych


  Polecamy

  Witam to mój pierwszy post tutaj, więc proszę o wybaczenie w razie błędów.
  Na lotnictwie nie znam się kompletnie, często jednak oprowadzam ludzi po Tarnowie i okolicach i w związku z tym napotkałem dwie mogiły na cmentarzach "Starym" i w Klikowej, obie z końca lat 50-ych.
  Czy znajdzie się ktoś mogący podać więcej szczegółów (chodzi o okoliczności śmierci) w przypadku:
  1 - P.Por Pilot. Jerzy Wilga Jednostka Wojskowa 1901 w Mierzęcicach. Miejsce śmierci Bobrowniki 1959. (obok Tarnowa jest miejscowość o tej nazwie - ale być może chodzi o inne Bobrowniki)
  2 - Zenon Antoni Kruglak podporucznik starszy pilot (na tablicy nagrobnej mały rysunek samolotu odrzutowego który zidentyfikowałem jako LIM) Nic więcej nie wiem.
  Zdjęć grobów chyba nie ma sensu zamieszczać - ale gdyby były potrzebne to w każdej chwili wrzucę.

  Pozdrawiam

 2. #2

 3. #3
  Awatar briest

  Dołączył
  Jun 2017

  Domyślnie

  ad 1. Hm, jeśli Mierzęcice, to zapewne chodzi o pobliskie Bobrowniki, ok. 15 km od lotniska: http://openstreetmap.org/node/692611411. Jednostka nie istnieje jakoś od końca lat '80, a wojska nie ma tam od 1999 zdaje się, ale może warto byłoby zapytać śląski oddział Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego albo... w Bobrownikach jest bardzo prężny klub modelarski, na pewno wiedzą sporo o lotniczej historii okolicy.
  bo bliskość ziemi gwałtowną posuchę na rozum rzuca, jak i na rzeżuchę

 4. #4

  Dołączył
  Jun 2010

  Domyślnie

  Załoga w składzie pilot: ppor. pil. Zenon Antoni Kruglak - starszy pilot 38. plm 6. DLM w Powidzu (II kabina - kontrolowany) oraz instruktor: por pil. Bronisław Stefański, zginęła w katastrofie samolotu UTIMiG-15 niedaleko miejscowości Witkówek pow. Witkowo 24 stycznia 1957 r., godz. 11.29. Załoga miała wykonywać nakazane zadanie w strefie pilotażu. W czasie lotu na małej wysokości, samolot zaczepił skrzydłem o drzewo. Przyczyną było nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa oraz samowolna zmiana zadania. Por. B. Stefański został pochowany na cmentarzu parafialnym w miejscowości Sowina.
  Źródło: Polskie lotnictwo wojskowe 1945 - 2010 - Bellona.
  STYRO and martineho like this.

 5. #5

  Dołączył
  Aug 2017

  Domyślnie

  Na temat tej katastrofy znalazlem informację na rosyjskiej stronie Катастрофы 1951 - 1960 (часть 4) - Авиация ПНĐ_ - Каталог файлов - Авиационные катастрофы Polecam - tam są informację o wielu wypadkach lotniczych o których w żadnym innym źródle nie ma ani słowa

 6. #6
  Awatar siinski

  Dołączył
  Jul 2008
  Mieszka w
  EPPO

  Domyślnie

  Bardzo rzeczowa stronka ,dużo zdjęć , aczkolwiek tłumaczenie przez Google z rosyjskiego powoduje że czasem trzeba się domyślać nazw miejscowości i opisów niektórych zdarzeń . Jako ciekawostkę można przytoczyć fakt że na tej stronie jest opisanych
  -149 katastrof lotniczych które wydarzyły się w LWP w latach 51-60 . Są to w zasadzie same katastrofy śmiertelne . Wychodzi średnio prawie 15 katastrof lotniczych na rok !
  -137 katastrof z lat 61-70 , wychodzi średnia prawie 14 na rok
  -67 katastrof z lat 71-80 , średnia spada do niecałych 7 na rok.
  -64 katastrofy w latach 81-90 ,średnia 6,4 na rok
  i 23 katastrofy z lat 91-02
  Przyczyny to w większości utrata orientacji w przestrzeni , ale też omdlenia na dużych wysokościach , problemy techniczne i " kosiaki" po wioskach . I albo teraz lata się duuuuużo ,dużo mniej , albo bezpieczniej bo katastrof samolotów wojskowych jest bez porównania mniej niż w latach XX wieku.
  STYRO, T0pek and grindavik like this.

 7. #7

  Dołączył
  Jun 2007
  Mieszka w
  Poznań / Darłowo

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez nocnymysliwy Zobacz posta
  Po naszemu masz to w książce Polskie lotnictwo wojskowe 1945-2010. Wyd. Bellona 2011. Na tej stronie są skany z niej

 8. #8

  Dołączył
  May 2010

  Domyślnie

  Powodów jak to zwykle bywa jest kilka :
  - mniej samolotów posiadamy,
  - mniej się lata,
  - lepsza obsługa techniczna, przed jak i po locie,
  - nowocześniejsze samoloty (mniej zawodne),
  - lepsze szkolenie z uwagi na mniejszą ilość pilotów, większa elitarność z uwagi na dokładniejszy dobór pilotów i techników,
  - szczególnie lata 50, 60 to odległa przeszłość z uwagi na to mało kto się tym interesuje, mało jest świadków i rodzin lotników którzy żyją,
  etc.

  Ale faktycznie, nie zdawałem sobie sprawy z tak dużej ilości katastrof w lotnictwie wojskowym. Bardzo dużo wypadków było w wojskach lądowych. Tylko niewielka ilość ujrzała światło dzienne.
  Krótka Prosta likes this.

 9. #9
  Moderator
  Dołączył
  Dec 2007
  Mieszka w
  PL

  Domyślnie

  Co do pierwszego z wymienionych tutaj przypadków, nie ma w dostępnych źródłach informacji o katastrofie lotniczej w 1959 roku, ani kiedykolwiek w 39 pułku lotnictwa myśliwskiego (JW 1901), w której miałby zginąć pilot o takim imieniu i nazwisku. Należy pamiętać, że pilot może stracić życie również idąc, względnie jadąc po ziemi. Prawdopodobnie chodzi tutaj o tego rodzaju zdarzenie.

  A bardziej ogólnie, na wskazanej wyżej rosyjskojęzycznej stronie internetowej nie ma ani jednej informacji pierwotnej. Wszystkie co do jednej są żywcem przepisane z nieocenionej polskiej książki pod redakcją Józefa Zielińskiego, wydanej dwukrotnie pod różnymi tytułami, którą to książkę na forum znamy i którą wielokrotnie cytowaliśmy. Nie tylko z Internetu świat się składa, zachęcam do sięgania do źródeł drukowanych. Gdy chodzi o lata 1961-1980, temat został w zasadzie wyczerpany przez kolegów z LAF. Jest trochę "białych plam" z okresu wcześniejszego, tutaj trzeba grzebać w różnych publikacjach szczegółowych.

  Zestawienia liczbowe katastrof i awarii w polskim lotnictwie wojskowym od 1951 roku do czasów nam współczesnych z rozbiciem na lata i wraz z rocznym globalnym nalotem opublikował Henryk Czyżyk, więc również nie ma potrzeby wyważania otwartych drzwi.

 10. #10
  Awatar SnaQ

  Dołączył
  Jul 2018
  Mieszka w
  Zakopane

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez JacekB Zobacz posta
  Co do pierwszego z wymienionych tutaj przypadków, nie ma w dostępnych źródłach informacji o katastrofie lotniczej w 1959 roku, ani kiedykolwiek w 39 pułku lotnictwa myśliwskiego (JW 1901), w której miałby zginąć pilot o takim imieniu i nazwisku. Należy pamiętać, że pilot może stracić życie również idąc, względnie jadąc po ziemi. Prawdopodobnie chodzi tutaj o tego rodzaju zdarzenie.
  Pytający nie podał tej informacji, ale na nagrobku jest napis "Zginął śmiercią lotnika", więc to chyba nie ten trop.
  grindavik likes this.

 11. #11

  Dołączył
  Apr 2010

  Domyślnie

  Oj zdziwiłbyś się...

 12. #12
  Moderator
  Dołączył
  Dec 2007
  Mieszka w
  PL

  Domyślnie

  Różne napisy spotyka się na nagrobkach i niekoniecznie odpowiadają one prawdzie. Może równie dobrze chodzić o wypadek w lotnictwie sportowym. Wielu pilotów wojskowych udzielało się w aeroklubach i tam także zdarzały się nieszczęścia. Albo na przykład podczas skoków spadochronowych - tego również nie ujmuje się w bilansach katastrof lotniczych. Ale to są spekulacje.

  Podtrzymuję to, co poprzednio napisałem: w dostępnych źródłach publikowanych nie ma informacji. Może być jakiś ślad w jeszcze jednym źródle, którego w tej chwili nie mam pod ręką. Jestem w stanie to sprawdzić za kilkanaście dni.

 13. #13
  Moderator
  Dołączył
  Dec 2007
  Mieszka w
  PL

  Domyślnie

  Sprawdziłem w jeszcze jednym dostępnym źródle. Również nie ma śladu po takiej osobie.
  Prawdopodobnie nic więcej w tej sprawie nie da się zrobić bez zajrzenia do akt w archiwum wojskowym.

 14. #14

  Dołączył
  Aug 2008
  Mieszka w
  Mountain View, CA

  Domyślnie

  Pamietam pacholeciem bedac na przelomie lat 1950/60, jak nad Baltykiem piloci (polscy, nie sowieccy -- ci sie raczej do przepisow stosowali) na Limach odstawiali pokazy polegajace na jak najnizszym przelocie obok plazy (jesli pilot byl w miare rozsadny), albo i nad sama plaza (gdy rozsadku bylo mniej). Huk byl potworny; dzieciaki w placz. Widac bylo czasem usmiechnieta od ucha do ucha twarz pilota. Dzis juz sie chyba tak nie lata, prawda?

 15. #15

  Dołączył
  Aug 2018
  Mieszka w
  Warszawa

  Domyślnie

  W lecie 1981 byłem z żoną i czteroletnią córką w Ustroniu Morskim. Obok, w Bagiczy (Bagiczu?) stacjonował radziecki pułk lotnictwa myśliwskiego.
  Pas startowy jest równoległy do brzegu, więc Migi-23 podchodziły do lądowania nad Ustroniem i Sianożętami - bardzo nisko! Trzeba było dzieciom zasłaniać uszy - huk był okropny. Jeszcze gorzej, jeśli wiało ze wschodu - naprawdę trudno było wytrzymać na plaży.
  Bracia słowianie też lubili sprawdzać: "How low can you go?" , a także oglądać rozebrane dziewczyny...
  jrk011 and Maciey like this.

 16. #16
  Awatar Grzegorz5710

  Dołączył
  Oct 2007
  Mieszka w
  EPGL

  Domyślnie

  Por pil Jerzy Wilga nie zginął w żadnej katastrofie lotniczej lecz zmarł. Podaję dosłowny zapis z rozkazu dziennego:
  " Wyznaczona komisja rozkazem dziennym nr 52 z dnia 09 kwietnia 1959 r. do zaocznego rozliczenia zmarłego ppor. Wilga Jerzy - dokona zaocznego rozliczenia ppor. Garłowski Zygfryd w terminie do dnia 20 kwietnia 1959 r. "
  W książce "Pamięci poległych lotników wojskowych" jest też popełniony błąd dotyczący ppor. pil. Mariana Dojnika też pilota 39 plm- też nie ginie w katastrofie samolotu Lim 2 lecz umiera w szpitalu w Piekarach Sląskich na skutek urazów odniesionych w wypadku.

 17. #17
  Awatar Trooper85

  Dołączył
  Aug 2017
  Mieszka w
  Wrocław

  Domyślnie

  Z kolonii nad morzem 18-20 lat temu pamiętam przeloty Iskier wzdłuż plaży. Ale na wysokości , na oko, nie mniejszej niż 20m, bez czesania fal i piasku. Dzisiaj takie rzeczy to już tylko w wykonaniu co mniej rozgarniętych pilotów GA.

 18. #18

  Dołączył
  Aug 2008
  Mieszka w
  Mountain View, CA

  Domyślnie

  Ja tez pamietam lotnisko w Bagiczu z lat troche wczesniejszych, pozne 1970-te. Samoloty sowieckie (Migi 23) podchodzily/startowaly albo z kierunku Ustronia, albo Kolobrzegu, w zaleznosci od wiatru. Halas w Kolobrzegu byl dokuczliwy i zatruwal urlop, ale to nie to samo, co przelot 20 m nad plaza. Tego nie robili.

 19. #19

  Dołączył
  Aug 2018
  Mieszka w
  Warszawa

  Domyślnie

  Odległość lotniska w Bagiczu od Kołobrzegu to ok. 8 km - od Ustronia niecałe trzy i stąd pewnie mniejsza dokuczliwość hałasu w Kołobrzegu.
  Proszę zwrócić uwagę na czas mojego tam pobytu - lato '81. W ciągu dnia hałasowały MIG-i, za to w nocy prawie codziennie i od wschodu podchodziły ciężkie AN-12 z... no właśnie z czym i z kim na pokładzie - nie wiadomo.
  W Kołobrzegu za dawnych czasów - według niektórych komunistycznych, chociaż Józef Stalin stwierdził kiedyś, że wprowadzanie komunizmu w Polsce to jak siodłanie krowy - odbywały się corocznie Festiwale Piosenki Żołnierskiej. Wielu polskich piosenkarzy tam występowało, niektórzy chcieliby dziś o tym zapomnieć, chociaż ogólny poziom był wcale, wcale . Otóż przed każdym z festiwali odbywały się poufne rozmowy pomiędzy naszym wojskiem, mocno wspierającym imprezę i dowództwem radzieckim. O dziwo, pomagało i w czasie koncertów festiwalowych lotnicy radzieccy mieli wolne .

 20. #20
  Awatar twinsen

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  Będzin

  Domyślnie


  Polecamy

  Za młodu byłem z mamą w sanatorium Łodzianka koło Kołobrzegu (jeśli dobrze pamiętam). Natomiast to ze piloci nadlatywali znad lądu i robili "świecę" nad plażą, pamiętam do dziś. Dzisiaj by pewnie niczego takiego nie odstawiali, zaraz by była poruchawa w mediach...
  --
  Leszek A. Szczepanowski


Strona 1 z 2 1 2 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •