Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
Like Tree15Likes
 • 9 Post By 7777777
 • 1 Post By tawal
 • 3 Post By konradeck
 • 2 Post By aaben

Wątek: 2018.09.28 ZU-MIL zawiesił się śmigłami na linie około 100m nad ziemią

 1. #1
  Awatar 7777777

  Dołączył
  Nov 2007
  Mieszka w
  EPOM, Ostrów Wlkp.

  Domyślnie 2018.09.28 ZU-MIL zawiesił się śmigłami na linie około 100m nad ziemią


  Polecamy

  Pilot i pasażer lekkiego samolotu musieli być ewakuowani po tym jak 28/09/2018 ich maszyna uderzyła w 2-kilometrową linę kolejki tyrolskiej w pobliżu Sun City / góra Pilanesberg (Prowincja Północno-Zachodnia, Republika Południowej Afryki). Pasażerowie nie odnieśli poważnych obrażeń ponieważ samolot nie spadł natychmiast na ziemię, ale zamiast tego niebezpiecznie zawiesił się śmigłami na linie około 100 metrów nad ziemią. Kontrolę nad incydentem przejęło Centrum Koordynacji Ratownictwa Lotniczego (ARCC) z Międzynarodowego Portu Lotniczego Tambo. Akcję ratowniczą przeprowadzili ochotnicy z Grupy Poszukiwawczo Ratowniczej Klubu Górskiego Południowej Afryki (MSAR), doświadczeni w zakresie ratownictwa wysokościowego.

  Po rozważeniu kilku strategii ratunkowych najbardziej realistyczny plan ratunkowy polegał na tym, że podwieszony ratownik był prowadzony wzdłuż liny kolejki do samolotu. Pozycja ratownika była kontrolowana z górnej stacji kolejki przy pomocy kilku długich lin, które musiały być ze sobą łączone, aby sięgnąć na znaczną odległość. Ponieważ nie było możliwości szczegółowego rozpoznania sytuacji i zaplanowania wydobycia pasażerów z samolotu, ratownik zabrał ze sobą kilka worków sprzętu (w tym zawiesi do zabezpieczenia wraku) oraz ponad dwustu metrową linę jako sprzęt zapasowy.
  Najważniejszą częścią akcji ratunkowej było ostrożne i przemyślane przemieszczenie pasażerów z siedzeń w samolocie (gdzie byli oni zabezpieczeni pasami bezpieczeństwa) do uprzęży ratowniczych, a następnie delikatne ich przesuniecie, aż do momentu, gdy swobodnie zawiśli na linie poza kadłubem samolotu. Ratownik i pasażerowie zostali następnie przesunięci na linie o jakieś pięćdziesiąt metrów od samolotu i opuszczeni na ziemię. Ostatni etap akcji ratunkowej polegał na wciągnięciu pasażerów do helikoptera SAPS Air Wing, niestety druga próba została wstrzymana powodu wyjątkowo silnych podmuchów wiatru, w związku z tym ratownicy przetransportowali pilota w dół do oczekująch tam ratowników medycznych. Wrak samolotu został zdjęty z liny później tego samego dnia.

  Acja ratownicza była trudna z powodu niestablilnego zaczepu o linę. Samolot mógł się w każdej chwili wyczepić z powodu wzmagajacego się wiatru lub zmiany rozkładu ciężkosci w kabinie. Znaczna odległość, na jakiej samolot znajdował się od górnej stacji kolejki (około 550 m swobodnej liny od szczytu do samolotu) również przyczyniła się do skomplikowania działań. Mimo, że wypadek wydarzył się około 8:30 rano, pasażerowie zostali ewakuowani z kabiny około pięć godzin później, a cały koszmar dla pilota i pasażera zakończył się ponad godzinę później.
  Akcja ratownicza była koordynowana przez ARCC, które zostało utworzone zgodnie z załącznikiem 12 do Konwencji Chicagowskiej Międzynarodowej Organizacji Lotnictwa Cywilnego (ICAO). Działania na miejscu zdarzenia obejmowało kilka organizacji, w tym śmigłowiec SAPS, Menno Parsons z helikopterem Bell 407, Sun City Fire Services, ER24, Netcare 911, CAA, operator Zipline i MSAR.
  Zdjęcia: Gary Heugh i Mountain Club of SA Search and Rescue
  Mountain Club of SA - Search And Rescue, 30/09/2018, Facebook, (ang, tekst, zdjecia).


  Tekst: Slawek Dechnik / grupa na Facebook'u: "STRAŻ POŻARNA"  Reszta zdjęć: LINK
  Synta N-130/650 + Olympus FE45
  Chat lotniczy Flightradar24:
  http://flightradar24.com/chat/blab.php

 2. #2

  Dołączył
  Jan 2009
  Mieszka w
  EPWS

  Domyślnie

  Ciekawy jestem w jaki sposób zdjęli wrak.

 3. #3
  Awatar tawal

  Dołączył
  Aug 2008
  Mieszka w
  Elbląg EPEL/Giżycko EPGM

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez meXy Zobacz posta
  Ciekawy jestem w jaki sposób zdjęli wrak.
  Wcale nie wygląda jak wrak.
  grindavik likes this.
  Tadd --- N858 --- BINKA.PESEL,BODLA - BOKSU ---
  Canon 40D + 10" + TV 2x

 4. #4
  Awatar konradeck

  Dołączył
  Aug 2008
  Mieszka w
  EPWA

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez tawal Zobacz posta
  Wcale nie wygląda jak wrak.
  Ale nie mamy zdjęć po zdejmowaniu
  lukrod68, tawal and frik like this.
  Pozdrawiam
  Konradeck

  Nigdy nie pozwól, by samolot zabrał Cię w miejsce, którego Twój umysł nie odwiedził w ciągu ostatnich 5 minut.

 5. #5

  Dołączył
  Mar 2009

  Domyślnie


  Polecamy

  Samolot Schroedingera.
  Chandler and chmua like this.

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •