Strona 10 z 14 PierwszyPierwszy ... 8 9 10 11 12 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 181 do 200 z 264
Like Tree356Likes

Wątek: 2019.06.15 Płock, JAK-52

 1. #181

  Dołączył
  Jun 2009
  Mieszka w
  EPBC / EPGI

  Domyślnie


  Polecamy

  Co Twoim zdaniem oznaczają lotki wychylone w lewo, bo brzmi to trochę abstrakcyjnie? Czy masz na myśli położenie drążka na lewą burtę?

 2. #182

  Dołączył
  Jun 2019

  Domyślnie

  Skoro wg przyjętej w raporcie i ogólnie konwencji: ster kierunku w prawo -> samolot skręca w prawo, czyli prawa noga, to i lotka w prawo-> obniżenie prawego skrzydła -> drążek na prawej burcie. Czyli lotki w lewo, to drążek na lewej burcie. Tak rozumiałbym Sławka i konwencję zapisu

 3. #183

  Dołączył
  Mar 2009

  Domyślnie

  Myślałem że po dyskusji o wpływie systemu bezpieczeństwa na loty po pijaku niżej już nie zjedziemy, ale zaczynamy dyskusję co to znaczy lotki w lewo.
  PKBWL może lepiej niech odstąpi albo odda Niemcom zanim trzeba będzie odszkodowanie za niekompetencję płacić.
  mcxmcx likes this.

 4. #184

  Dołączył
  Sep 2015
  Mieszka w
  Warsaw, Poland

  Domyślnie

  Może autorzy raportu wywodzą się z marynarki. Tam kiedyś (nie wiem jak jest obecnie) wydawało się sternikowi komendy na rumpel wiec ster prawo na burt oznaczał de facto wychylenie samego steru i skręt w LEWO...

 5. #185
  Awatar egon4x4

  Dołączył
  Apr 2011
  Mieszka w
  u tesciowej :-/

  Domyślnie

  Tak kiedyś tu i ówdzie było (pisał o tym np. Leonid Teliga w "Samotny rejs Opty"), ale to juz prehistoria.
  "Prawo na burt" oznacza max. skręt w prawo (tak jak wychylenie samego steru).

 6. #186

  Dołączył
  Aug 2010

  Domyślnie

  Rzeczywiście lotki w prawo, w lewo to nie jest najszczęśliwsze określenie. W polskim lotniczym żargonie używa się „drążek w lewo, w prawo” lub „lewa, prawa lotka”. Takie określenie nie powinno mieć miejsca w poważnym, urzędowym piśmie!
  1. Lot gaśniczy,
  2. Start 10.00, czas lotu 8 minut, wypadek 10.55(chyba dziecko w 2 klasie policzyło by lepiej).
  3. Odwrotna lotka podawana w dwóch najistotniejszych miejscach tzw. raportu
  To są kwiatki stworzone przez obecną PKBWL- jedno słowo komentarza ŻENADA.
  Ten samolot nie miał prawa wyjść z prawego korkociągu z praktycznie przez cały czas zaaplikowaną lewą lotką! Ta lewa lotka wyłlaszczała cały czas ten korek(a z płaskiego wyprowadzamy poprzez normalny korkociąg. To już odkryliśmy 2tyg. temu. A raport swoje, że prawa lotka. Jakby była prawa, to już byłaby jakaś 1/4 sukcesu, jeszcze tylko moc, jeszcze tylko odpowiedni ster kierunku, jeszcze tylko oddanie drążka... Pewno samolot dołożyłby ze 2-3 zwitki, ale może starczyłoby wysokości na wyprowadzenie.
  kzet69 likes this.

 7. #187

  Dołączył
  Jan 2012
  Mieszka w
  EPWA

  Domyślnie

  Akurat autor raportu (jako osoba, nie komisja) jest jeszcze z poprzedniej ekipy z tego co kojarzę :-)

 8. #188

  Dołączył
  Jul 2011
  Mieszka w
  100 milowy las

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez Szynus Zobacz posta
  Akurat autor raportu (jako osoba, nie komisja) jest jeszcze z poprzedniej ekipy z tego co kojarzę :-)
  Co Ty piszesz? Z poprzedniej ekipy... WTF! Tej co lubiła kanapki z żółtym serem? Zdobyłeś nagrodę "garnek tygodnia".
  mcxmcx likes this.

 9. #189

  Dołączył
  Jun 2009
  Mieszka w
  EPBC / EPGI

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez Slawek Zobacz posta
  Rzeczywiście lotki w prawo, w lewo to nie jest najszczęśliwsze określenie.
  Właśnie dlatego o to zapytałem.

  „Nie jest najszczęśliwsze” to bardzo delikatnie powiedziane. Tego po prostu nie ma. To jest bełkot. Kompletny bełkot nie techniczny i nie lotniczy. Bełkot napisany z całkowitym zanikiem wstydu, że pisze się dokument rangi państwowej, a ten niestety taki jest, bo to nie jest PKBWL sp. z o.o. Ani to po polsku, ani to po lotniczemu.

  Niech ktoś wskaże dowolny podręcznik pilotażu z dowolnego okresu historycznego i współczesności, gdzie pada sformułowanie, że w jakimś stanie lotu należy „wychylić lotki w lewo”, albo „wychylić lotki w prawo” i gdzie jest wyjaśnione, co te bzdury niby miałyby oznaczać w praktyce sterowania stałopłatem.

  Instruktorów-pilotów znałem kilkudziesięciu, pilotów pewnie parę setek, od kołyski (mojej) do śmierci (jego) znałem pilota doświadczalnego, ale nigdy nie słyszałem, żeby ktokolwiek powiedział „wychylić lotki w lewo” / „wychylić lotki w prawo”.

  Ale co ja tam wiem… Na pożarniczych samolotach akrobacyjnych się nie znam, jak autor tego raportu.

 10. #190

  Dołączył
  Jan 2012
  Mieszka w
  EPWA

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez mammecyje Zobacz posta
  Co Ty piszesz? Z poprzedniej ekipy... WTF! Tej co lubiła kanapki z żółtym serem? Zdobyłeś nagrodę "garnek tygodnia".
  Garnek nie garnek, ser nie ser, odniosłem się do postu, w którym ktoś pisał o obecnym PKBWLu.

  Pozdrawiam, Garneusz Mniejszy
  mammecyje likes this.

 11. #191

  Dołączył
  Sep 2011

  Domyślnie

  Lot gaśniczy bo nabrał wody i "zgasił" silnik.
  Tam jest jeszcze stwierdzenie o "zwojach" a nie zwitkach - może nieznaczący drobiazg bo wiadomo o co chodzi ale jednak coś mówi o autorze. Jak to ktoś już na forum wspominał samolot to nie transformator. Najbardziej mnie jednak razi nie prawda, bo przynajmniej do 10:20 a zapewne jeszcze kilkanaście minut dłużej samolot był na lotnisku. I na samą logikę nie mógł lecieć prawie godzinę do strefy.

 12. #192

  Dołączył
  May 2008
  Mieszka w
  EPBC

  Domyślnie

  Błędy edytorskie, literówki są obecne w raportach pkbwl od momentu kiedy je czytam, czyli właściwie od początku, od kiedy są publikowane przez internet. Wygląda to tak, jakby ktoś edytował wcześniejsze raporty (służące jako szablon), wprowadzając nowe dane. Świadczy to o dużym pośpiechu w jakim powstają, a wynika to z dużego niedoboru kadrowego w samej komisji. Komisję należałoby porządnie dofinansować (i to już parę ekip rządzących wstecz), wtedy większa liczba ekspertów mogłaby pracować nad raportami. Komisja zresztą nie raz to sygnalizowała. Podejrzewam, że łatwość z jaką odstępuje się od badania zdarzeń, wynika, z chęci "przerobienia" jak największej liczby raportów. Może ktoś z góry ich rozlicza z liczby przebadanych przypadków, a nie za jakość? Tego nie wiemy. Oczywiście tendencja ta jest wysoce niepokojąca, bo pożytku z takich raportów całe środowisko lotnicze nie ma żadnego i jest to zaprzeczenie nadrzędnego celu w jakim komisja istnieje.
  pwaos, Szynus, Omega98 and 1 others like this.

 13. #193
  Awatar Rosenzweigova

  Dołączył
  Apr 2010
  Mieszka w
  6 ft over the rainbow

  Domyślnie

  ...
  Po przeczytaniu o tych "zwojach" korkociągu mam podejrzenie - biorąc pod uwagę iż autor raportu do "pokolenia Y" raczej nie należy, a ponadto jako pilot doświadczalny z pewnością odróżnia figurę akrobacji od przyrządu do odkorkowywania butelek - że ktoś ten raport po prostu niechlujnie i bez wiedzy przepisał na komputerze. Z efektem jak widać.
  Kazor likes this.


 14. #194

  Dołączył
  Jan 2016
  Mieszka w
  Ruda Śląska

  Domyślnie

  Gdzieś (na dlapilota.pl? A może na innej porządnej stronie, nie pamiętam, w każdym razie żaden faktoid ani nawet wp.pl), że średnio każdy członek PKBWL pisze jeden raport co trzy dni. Sorry, ale przy takim natłoku zadań nietrudno o błędy, rutynę i... niewyspanie. To by w pewnym stopniu tłumaczyło jakość (czy raczej jakoś) ostatnich raportów
  ,,Fizyka jest fundamentem wszystkich nauk przyrodniczych i technicznych. Przestańmy mówić o praktycznych „zastosowaniach” fizyki. Fizyka bowiem nie „znajduje” zastosowania w technice, fizyka stworzyła technikę, jest jej źródłem i istotą. I fizyka ciągle tworzy nowe techniki.'' Arkadiusz Piekara

 15. #195

  Dołączył
  Jun 2009
  Mieszka w
  EPBC / EPGI

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez luktr Zobacz posta
  Błędy edytorskie, literówki są obecne w raportach PKBWL od momentu kiedy je czytam…
  Żeby tylko o takie błędy chodziło…

  Ale nie chodzi.

  Tutaj chodzi o błędy merytoryczne i niechlujstwo, niechlujstwo i jeszcze raz niechlujstwo, skoro nie ma nawet poprawnej terminologii lotniczej. A ponadto chodzi o nieodpowiedzialność. PKBWL nie zdaje sobie sprawy z tego, jaka odpowiedzialność na niej ciąży w świetle tego, co wiadomy pacjent polskiej psychiatrii mówił 28 października 2015 roku w Telewizji Republika ogólnie o polskich możliwościach badania jakichkolwiek wypadków lotniczych. PKBWL kompletnie nie zdaje sobie sprawy z tego, jaki poziom należy reprezentować w Polsce, w której… wiadomo, co się stało i jakie są na to reakcje społeczne i polityczne.

  To jest właśnie nieodpowiedzialność PKBWL. Maciej Lasek cały czas staje na głowie, żeby bronić polskiego systemu badania wypadków lotniczych, ale PKBWL nawet z nim nie czuje solidarności poprzez wypisywanie takich rzeczy, jak w omawianym tu raporcie, by już innych raportów z ostatnich lat nie wspominać. Jak patrzę na ten wstępny raport po Płocku to żal mi przede wszystkim Macieja Laska, jako człowieka innej klasy, niż ci pisarze-kanceliści od cywilnych raportów powypadkowych w lotnictwie.

  We wspomnianym programie Telewizji Republika pacjent powiedział, że polscy spece to sobie mogą badać co najwyżej wypadki szybowców, a i to niekoniecznie, bo taki jest ich poziom. Dużo pacjent się pomylił, gdy się patrzy na popis w tym raporcie z Płocka, gdzie nie ma nawet poprawnej terminologii lotniczej, nie mówiąc już o innych rzeczach…?

 16. #196
  Awatar przemo1000

  Dołączył
  Dec 2012
  Mieszka w
  Wilga

  Domyślnie

  @ Craft To nie jest tak że pacjent się nie pomylił, on konsekwentnie doprowadził komisję do poziomu swoich urojeń.
  pwaos, Kazor, 12wit and 2 others like this.

 17. #197
  Awatar e-RAV

  Dołączył
  May 2012
  Mieszka w
  Wrocław

  Domyślnie

  W dziale III raportu są rubryczki do wpisywania cyfr. Autor wpisał "x".
  Rocko Silento likes this.

 18. #198
  Awatar konradeck

  Dołączył
  Aug 2008
  Mieszka w
  EPWA

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez e-RAV Zobacz posta
  W dziale III raportu są rubryczki do wpisywania cyfr. Autor wpisał "x".
  Może chodziło o rzymski zapis? Albo o upamiętnienie krzyżykiem? Bo przecież na wstawienie[*] nie ma miejsca...
  Pozdrawiam
  Konradeck

  Nigdy nie pozwól, by samolot zabrał Cię w miejsce, którego Twój umysł nie odwiedził w ciągu ostatnich 5 minut.

 19. #199

  Dołączył
  May 2008
  Mieszka w
  EPBC

  Domyślnie

  Uzyskano obraz z kamery. Potwierdziło się, że pilot był przytomny.

  https://www.tvn24.pl/plock-pilot-jak...,950295,s.html

 20. #200

  Dołączył
  Jun 2009
  Mieszka w
  EPBC / EPGI

  Domyślnie


  Polecamy

  Czyżby kolejny polski wkład naukowy w badanie wypadkowości lotniczej? Badanie stanu zdrowia zabitego pilota na podstawie wyrazu jego twarzy, a nie na podstawie sekcji zwłok? Jak by się kto pytał, to są typy zawałów i udarów, gdzie normalny wyraz twarzy trwa na człowieku przez jakiś czas mierzony sekundami, ale jednak trwa. Nawet na znajomych i członkach rodziny można się o tym przekonać. Zawstydzająca informacja. Lepiej było o niczym nie informować i poczekać z informacjami do czasu, gdy miałoby się do powiedzenia coś konkretnego i zbadanego metodami choć trochę naukowymi.
  jordanj and fpkk like this.

Strona 10 z 14 PierwszyPierwszy ... 8 9 10 11 12 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •