W związku z setna rocznicą pierwszego lądowania samolotu w Elblągu, czyli początków lotnictwa w tym mieście na naszym lotnisku szykuje się "grubsza impreza".Świetowanie planowane jest na 13-14 lipca:


Rąbka tajemnicy uchyla dyrektor aeroklubu:

– Wielkimi krokami zbliża się 55-lecie Aeroklubu Elbląskiego, a także 100-lecie lotnictwa w Elblągu, jakie atrakcje szykujecie na te obchody?
– Stulecie lotnictwa w Elblągu obchodzimy dlatego, że w 1912 roku Otto Stiefvater lądował tu awaryjnie lecąc z Berlina do Królewca. Stąd jesteśmy jedynym miastem w Polsce w obecnych jej granicach, które jako pierwsze gościło awiatora lub - jak to się kiedyś mówiło - kierownika aparatu latającego. Z tego powodu w roku 2012 obchodzimy stulecie lotnictwa w Elblągu. Obchody rozpoczęliśmy wystawą modelarską w bibliotece przy ulicy św. Ducha, bardzo wielowątkową, bo oprócz części lotniczej pokazano inne modele – pływające, jeżdżące, puszczaliśmy z tego miejsca balony na ogrzane powietrze. Następnym elementem obchodów będzie konferencja naukowa poświęcona lotnictwu, która odbędzie się w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Elblągu pod koniec maja. Będzie tam zaprezentowana historia lotnictwa, odbędą się różne wykłady i prelekcje. Kolejnym etapem będą lipcowe warsztaty modelarskie dla dzieci i młodzieży, a przede wszystkim Międzynarodowy Zlot Pasjonatów Lotnictwa, tzw. festyn lotniczy. W tym czasie mamy zamiar spotkać się z aeroklubami z okolic miast partnerskich Elbląga i nawiązać z nimi współpracę. Innym istotnym elementem będzie wizyta objazdowa Muzeum Lotnictwa z Krakowa, które będzie pokazywało wystawę dotyczącą historii lotnictwa w Małopolsce. Wbrew pozorom jest ono bardzo związane z naszymi terenami, gdyż początki awiacji w tamtej części Polski oraz w naszej były dość spójne czasowo. Dodatkową atrakcją będzie Muzeobus, który mniej więcej przez dwa tygodnie będzie objeżdżał okolice. Na zaproszenie uczestnictwa w obchodach odpowiedziała także marynarka wojenna oraz straż graniczna ze swoim śmigłowcami, ale prawdziwą „perełką” będzie występ Zespołu Akrobacyjnego „Biało- Czerwone Iskry”. Mam nadzieję, że uda się także zaprosić trzy cywilne grupy akrobacyjne czyli polską grupę „Żelazny”, czeską „Red Bull’a” oraz Litwinów na swoich Jakach-52.
Szykujcie terminy i uderzajcie do pięknego Elbląga