Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
 1. #1

  Dołączył
  Oct 2011
  Mieszka w
  KRK

  Domyślnie Spotkanie lotnicze w rocznicę awaryjnego lądowania B17 "Candie"


  Polecamy

  W imieniu organizatorów zapraszam na spotkanie lotnicze.

  @Modteam: nie wiem czy to pasuje tutaj, czy do "rocznic wypadków", czy może do "lotnictwa wojskowego do IIWŚ" - proszę o ewentualne przeniesienie.





  VIII Spotkanie Candie - 14 stycznia ( sobota ) 2017
  w 73 rocznicę awaryjnego lądowania B17 Candie

  ZAPRASZAMY

  Od lat, w pierwszych dniach stycznia, pasjonaci historii lokalnej i lotnictwa spotykają się w miejscu awaryjnego lądowania amerykańskiego bombowca B 17. o imieniu własnym Candie.

  Jest to największe wydarzenie jakie miało miejsce na łąkach Osiedla Kliny Zacisze

  Spotkanie w Klubie Klubie Kultury Kliny poprzedzi Msza św i intencji lotników, która zostanie odprawiona o godz. 18.30 w Kościele Parafialnym pw. Św. Rafała Kalinowskiego na osiedlu Kliny Zacisze ul Bp Albina Małysiaka 1.

  dojazd autobusem: 114 i178 z Łagiewnik lub 151 z Borku Fałęckiego do przystanku końcowego Pod Fortem



  Dlaczego spotykamy się pod fortem Borek 52 ?

  Bombowiec Boeing B-17 z 10-osobową załogą na pokładzie 26 grudnia 1944 r. brał udział w nalocie na zakłady chemiczne w Blachowni Śląskiej. Samolot wystartował z bazy we Włoszech. Maszyna została ostrzelana i uszkodzona nad celem bombardowania. Lotnicy postanowili lecieć na najbliższe dostępne lotnisko – do Rosjan. Dlatego znaleźli się na Krakowem.

  "Latająca forteca" nad Krakowem dostała się pod ostrzał z pociągu artylerii przeciwlotniczej, stojącego w rejonie dworca w Płaszowie. Ostrzał spowodował kolejne uszkodzenia maszyny, która zaczęła krążyć w poszukiwaniu miejsca do lądowania. Ponownie została ostrzelana przez załogę obozu jenieckiego w Kobierzynie, na co strzelcy pokładowi odpowiedzieli ogniem.

  Piloci świadomie zdecydowali że wykonają lądowanie bez podwozia na przedpolu Fortu 52 Borek. Pierwszy pilot, zarazem dowódca maszyny por. Harry O. Filer perfekcyjnie posadził maszynę na ziemi. Szczęśliwie dla amerykańskich lotników teren lekko się wznosił i maszyna zdołała wytracić prędkość.

  Lotnicy zostali wzięci przez Niemców do niewoli. Jeden z członków załogi był z pochodzenia Żydem. "Tylko bardzo twarda interwencja kapitana maszyny spowodowała, że nie został oddzielony od reszty załogi i uniknął tragicznego losu. Wszyscy szczęśliwie przeżyli wojnę.

  Nad Europą poległo 41 802 lotników Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych. Co dwudziesty zginął nad naszym krajem.

  Samolot należał do 352. Dywizjonu 301. Grupy Bombowej 5. Skrzydła Bombowego 15. Armii Powietrznej USA. Załoga nadała maszynie imię "Candie", które mimo dramatycznych wydarzeń ostatecznie okazało się dla niej szczęśliwe - wszyscy przeżyli wojnę.

 2. #2

  Dołączył
  Oct 2011
  Mieszka w
  KRK

  Domyślnie

  Kolejna edycja Spotkania Lotniczego.






  Fort - Forteca – Foxtrot ----- IX Spotkanie Lotnicze – Candie 2019


  12 stycznia 2019

  18.30 – Msza św. w intencji lotników w kościele pw św. Rafała Kalinowskiego


  19.30 – Koncert Orkiestry Garnizonu Kraków



  Klub Kultury Kliny - ul. Bp Albina Małysiaka 1 – dojazd 178 (z Łagiewnik) i 151 (z Borku Falęckiego)


  Bombowiec Boeing B-17 z 10-osobową załogą na pokładzie 26 grudnia 1944 r. brał udział w nalocie na zakłady chemiczne w Blachowni Śląskiej. Samolot wystartował z bazy we Włoszech. Maszyna została ostrzelana i uszkodzona nad celem bombardowania. Lotnicy postanowili lecieć na najbliższe dostępne lotnisko – do Rosjan. Dlatego znaleźli się na Krakowem.

  “Latająca forteca” nad Krakowem dostała się pod ostrzał z pociągu artylerii przeciwlotniczej, stojącego w rejonie dworca w Płaszowie. Ostrzał spowodował kolejne uszkodzenia maszyny, która zaczęła krążyć w poszukiwaniu miejsca do lądowania. Ponownie została ostrzelana przez załogę obozu jenieckiego w Kobierzynie, na co strzelcy pokładowi odpowiedzieli ogniem.

  Piloci świadomie zdecydowali że wykonają lądowanie bez podwozia na przedpolu Fortu 52 Borek. Pierwszy pilot, zarazem dowódca maszyny por. Harry O. Filer perfekcyjnie posadził maszynę na ziemi. Szczęśliwie dla amerykańskich lotników teren lekko się wznosił i maszyna zdołała wytracić prędkość.

  Wszyscy lotnicy trafili do niewoli, jednak dotrwali do zakończenia wojny w obozach jenieckich w Rzeszy i wrócili do USA. Ciekawostką jest, że jeden z nich William Nassif – został aktorem i kolegą późniejszego prezydenta USA, Ronalda Reagana. Nad Europą poległo 41 802 lotników Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych. Co dwudziesty zginął nad naszym krajem.

  Więcej informacji: Robert Springwald – 514 64 26 28

 3. #3

  Dołączył
  Oct 2011
  Mieszka w
  KRK

  Domyślnie


  Polecamy

  Serdecznie zapraszamy na

  X (Jubileuszowe) Spotkanie „Candie
  i koncert amerykańskiej muzyki filmowej
  "In heaven... Hollywood władcom przestworzy”
  wystąpią:
  Joanna Trafas – śpiew
  Aleksander Brzeziński – aranżacje i akompaniament

  które odbędzie się
  11 stycznia (sobota) 2020 o godz. 20.00
  w Klubie Kultury Kliny na osiedlu Kliny – Zacisze w Krakowie
  ul. bp Albina Małysiaka 1

  Koncert i X Spotkanie „Candie” jest dedykowane załodze amerykańskiego bombowca B 17 „Candie”, który 26 grudnia 1944 wylądował na przedpolu fortu Borek 52 i wszystkim lotnikom amerykańskim walczącym w II wojnie światowej pod polskim niebem.


  Koncert poprzedzi Msza św. w intencji lotników wszystkich frontów odprawiona w kościele pw św. Rafała Kalinowskiego o godz. 18.30 ul. Bpa Albina Małysiaka 1 z udziałem kapeli góralskiej z Ochotnicy Górnej.


  Dojazd do przystanku Pod Fortem:
  114 (spod Jubilata), 178 (z Mistrzejowic przez Łagiewniki), 451 (z Borku Fałęckiego)


  Więcej informacji: 514 64 26 28

  Klub Kultury Kliny i Fundacja im. Tadeusza Kościuszki




  Patrz na: „You tube” : Było nie minęło Historia bombowca Boeing B-17 „Candie”


  B 17 „Candie”

  Bombowiec Boeing B-17 z 10-osobową załogą na pokładzie 26 grudnia 1944 r. brał udział w nalocie na zakłady chemiczne w Blachowni Śląskiej. Samolot wystartował z bazy we Włoszech. Maszyna została ostrzelana i uszkodzona nad celem bombardowania. Lotnicy postanowili lecieć na najbliższe dostępne lotnisko – do Rosjan – co okazało się technicznie niemożliwe. Ratując życie, piloci świadomie zdecydowali, że wykonają lądowanie bez podwozia na przedpolu Fortu 52 Borek. Pierwszy pilot, zarazem dowódca maszyny por. Harry O. Filer, perfekcyjnie posadził maszynę na ziemi, ratując kolegom życie.



  Po raz dziesiąty, na początku stycznia (11 stycznia 2020 godz 20.00), pasjonaci historii lotnictwa spotkają się w Klubie Kultury Kliny nieopodal fortu Borek 52 w miejscu awaryjnego lądowania amerykańskiego bombowca B-17 o imieniu własnym „Candie”.


  X Spotkanie „Candie” uświetni koncert amerykańskiej muzyki filmowej w wykonaniu

  Joanny Trafas

  Joanna Trafas. Krakowianka. Wszechstronnie uzdolniona sopranistka. Śpiewa bardzo zróżnicowany repertuar, od średniowiecznych pieśni przez klasykę sakralną, operową, operetkową aż po musical i przeboje muzyki filmowej w autorskich aranżacjach.
  Jest absolwentką Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Krakowie (2008) oraz Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego (2006). Ma na koncie wiodące role musicalowe i operetkowe na scenach takich teatrów muzycznych jak „Capitol” we Wrocławiu, Teatr Rozrywki w Chorzowie, Gliwicki Teatr Muzyczny, Opera Podlaska w Białymstoku. Występuje z recitalami w kraju i za granicą. Prowadzi ożywioną muzyczną działalność edukacyjną. Występuje też jako konferansjer.

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •