Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
Like Tree18Likes
  • 1 Post By briest
  • 2 Post By boryfik
  • 1 Post By frik
  • 1 Post By briest
  • 2 Post By cerki
  • 4 Post By To_masz
  • 1 Post By MARUNIO
  • 6 Post By frik

Wątek: Rozwijanie pasji u dzieci

  1. #1

    Dołączył
    Jul 2009

    Domyślnie Rozwijanie pasji u dzieci


    Polecamy

    Dzień dobry,

    dwójka moich kilkuletnich dzieci zaczęła się interesować kosmosem. Mają swoje ulubione planety, lubią słuchać opowieści i chcą aby im czytać na ten temat. Bywają zasmucone jak wieczorem nie widzą księżyca na niebie. Chcąc pielęgnować tę małą pasję chciałbym im na dzień dziecka sprawić pierwszy teleskop ale nie mam o nich bladego pojęcia. Podpowiecie na co zwrócić uwagę albo polecicie coś konkretnego?

    Pozdrawiam,
    Tomasz

  2. #2
    Awatar briest

    Dołączył
    Jun 2017

    Domyślnie

    Sam nie doradzę (poza może sugestią dobrej, jasnej lornetki na początek?), ale niedawno szukając czegoś innego trafiłem na spore omówienie dostępnych sprzętów; w miarę świeże (2019) i dość obficie uargumentowane, więc można coś więcej wynieść niż „ten i już”.

    https://www.polskiastrobloger.pl/2019/02/teleskopy-warte-uwagi-przez-poczatkujacych-czesc-1-budzet-500-zlotych.html

    https://www.polskiastrobloger.pl/201...0-zlotych.html
    https://www.polskiastrobloger.pl/201...0-zlotych.html
    myszygon likes this.
    bo bliskość ziemi gwałtowną posuchę na rozum rzuca, jak i na rzeżuchę

  3. #3
    ModTeam
    Awatar frik

    Dołączył
    Feb 2007
    Mieszka w
    EPBC/EPWA/EPMM

    Domyślnie

    Ja też doradzę lornetkę zamiast teleskopu. Mam teleskop nr. 3 z listy do 1000zł. Zabawy jest sporo żeby przetransportować, złożyć i ustawić. W sumie jeszcze ani razu nie udało mi się dobrze ustawić na gwiazdę polarną, więc montaż paralaktyczny staje się bardziej problemem niż zaletą, jest też dość niestabilny pod tym teleskopem. Ciężko też na największym powiększeniu trafić w pojedyncze obiekty i je śledzić, to pewnie kwestia wprawy, ale może zniechęcić na początku. No i obraz w takim teleskopie to jest coś zupełnie innego niż zdjęcia z Hubble'a Trzeba mieć tego świadomość. Owszem można zobaczyć pierścienie Saturna (wspaniały widok, głównie po to kupiłem teleskop), pasy na Jowiszu, czy szczegóły powierzchni Księżyca, ale planety zajmują niewielką część pola widzenia nawet przy maksymalnym powiększeniu. Do tego w tanich teleskopach (i okularach) obraz ma sporą aberrację chromatyczną i nie jest idealnie ostry. Tutaj fajnie jest porównane co widać przy jakim powiększeniu: What Can You See With a Telescope - Deep Sky Watch i tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=aKhm-950ig8
    Przy czym tutaj prezentują nieruchomy obraz, a trzeba pamiętać, że Ziemia się obraca i przy takim powiększeniu obiekty szybko uciekają z pola widzenia i trzeba je śledzić - do tego przydatny jest montaż azymutalny, ale musi być on porządny i dobrze ustawiony do każdej obserwacji by poruszał się we właściwej płaszczyźnie.

    Inne poradniki odnośnie teleskopów na początek: https://www.zglowawgwiazdach.pl/post...ic-na-poczatek
    https://www.youtube.com/watch?v=FtExkUsBF3A
    Ostatnio edytowane przez frik ; 27-05-2021 o 10:37
    Quidquid latine dictum sit, videtur sapiens.


  4. #4

    Dołączył
    Jul 2009

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedzi i linki, poczytałem sobie całe przedpołudnie i skłaniam się ku Waszym sugestiom aby kupić lornetkę. Tylko pytanie jaka byłaby dobra? Zapewne macie doświadczenia i chętnie bym poprosił o nakierowanie.

  5. #5
    Awatar boryfik

    Dołączył
    Jun 2009
    Mieszka w
    Nowy Wiśnicz

    Domyślnie

    Do przeglądu nieba wystarczy niewielkie powiększenie i tutaj świetnie zadziała lornetka Vortex Raptor 8.5x32 lub 10x32. Ma bardzo jasną optykę i jest lekka, dzieciom będzie łatwiej ją utrzymać w rękach. Jeżeli dysponujesz budżetem rzędu 1500 zł to spraw sobie równocześnie drugą lornetkę z powiększeniem rzędu 20-25x, np. Celestron SkyMaster 20x80, albo 25x80. Nie są to jakieś szałowe sprzęty, ale za cenę kilkuset złotych można przy odrobinie wprawy zobaczyć Urana i Neptuna. Trzecią rzeczą jest statyw na którym umocujesz tę cięższą lornetkę, bo w rękach za długo jej nie utrzymasz, poza tym drżenie rąk odbiera przyjemność z obserwacji astro przez lornetkę, gdy jedyne co widzisz to "biegające" w okularze punkciki.
    Ponadto lornetka (zarówno mniejsza jak i większa) zawsze się przyda, również do dziennych obserwacji (np. samoloty na wysokościach przelotowych) i jest zdecydowanie bardziej poręczna w użytkowaniu niż teleskop.
    Zacznij od mniejszej lornetki (ten Vortex jest naprawdę dobry), kup obrotową mapę nieba, podręczny atlas nieba (gdzieś w necie widziałem taką książkę: "Jaka to gwiazda? Atlas dla dzieci") albo zainstaluj jakąś aplikację astro w telefonie, zabierz dzieci pod ciemne niebo i sprawdź w jaką stronę te zainteresowania będą się rozwijać. Jeśli to będzie słomiany zapał, to nie ma sensu na początek więcej inwestować, a zostaniesz z bardzo dobrą lornetką na każdą okazję.
    Życzę oczywiście, żeby dzieci połknęły haczyk, bo to piękna pasja!
    frik and myszygon like this.
    ------------------------------------------------------------------------------------------
    Celestron 15x70, TPL 20x80 Canon 350D, Canon 7D Tair 300/4,5, TC 2x :)


  6. #6
    Awatar sniekr

    Dołączył
    Aug 2017
    Mieszka w
    Lublin

    Domyślnie

    Ja niestety nie znam się na teleskopach, ale od siebie mogę polecić serial "Kosmos" (Cosmos: A Spacetime Odyssey), którą prowadzi Neil deGrysse Tyson. Serial ma genialną narrację i segment animowany, który na pewno spodoba się dzieciakom . Możesz też sprawdzić kanał na yt "Astrofaza" i jego serie "CO TO JEST?". Nie wiem czy wszystkie filmiki będą dobre dla dzieci, ale większość na pewno + polecam jego film "Czarne Dziury: Władcy Czasu i Przestrzeni". Nie wiem w jakim wieku są dzieciaki, ale jak ja byłem młody to ogromne wrażenie zrobił na mnie film "Kontakt" z 1997r, nie jest to co prawda bezpośrednia adaptacja książki Carla Sagana, ale jest bardzo fajny. To właśnie z nim i z gapieniem nocą na rozgwieżdżone niebo wspominam swoje początki fascynacji z astronomią, do tego oczywiście polecam Interstellar.

    Przepraszam za brak linków, ale mam problem z komputerem (resetuje się pod obciążeniem), a ze starego telefonu jest mi niewygodnie pisać coś dłuższego.
    Zapraszam na Fanpage, na którym dodaję swoje zdjęcia związane z Lotnictwem, jeśli szukasz niesamowitych i zapierających dech zdjęć to cóż, tam ich nie znajdziesz :), ale wpadnij może ci się spodoba: facebook.com/Amatorska-Fotografia-Lotnicza-Jarosław-Polski

  7. #7

    Dołączył
    Jun 2009
    Mieszka w
    Warszawa

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez To_masz Zobacz posta
    Dziękuję za odpowiedzi i linki, poczytałem sobie całe przedpołudnie i skłaniam się ku Waszym sugestiom aby kupić lornetkę. Tylko pytanie jaka byłaby dobra? Zapewne macie doświadczenia i chętnie bym poprosił o nakierowanie.
    Obejrzałem tą stronę z widokami podaną przez frika i tam jest jeden ważny aspekt poruszony - jakie masz warunki świetlne dookoła. Potrzebne jest naprawde ciemne niebo by zobaczyć coś fajnego na niebie. Jeśli nie to będziesz musiał wywozić gdzieś dzieciaki i ten sprzęt.

  8. #8
    ModTeam
    Awatar frik

    Dołączył
    Feb 2007
    Mieszka w
    EPBC/EPWA/EPMM

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez dromader Zobacz posta
    Potrzebne jest naprawde ciemne niebo by zobaczyć coś fajnego na niebie. Jeśli nie to będziesz musiał wywozić gdzieś dzieciaki i ten sprzęt.
    Tylko jeśli mówimy o obiektach głębokiego nieba. Do planet i Księżyca nie trzeba się nawet z miasta ruszać. Nie wiem może to kwestia oczekiwań, ale dla mnie niebo nawet pod Warszawą jest niesamowite i można się w nie wpatrywać długo. Oczywiście nie jest to tak spektakularne niebo jak gdzieś na Podlasiu, czy w Bieszczadach, ale wciąż daje dużo frajdy z obserwacji.
    myszygon likes this.
    Quidquid latine dictum sit, videtur sapiens.


  9. #9

    Dołączył
    Jul 2009

    Domyślnie

    Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Wspomnianą książkę dla dzieci zamówiłem, tę obrotową mapę nieba również. Na dniach wybiorę się do sklepu Delta Optical żeby przymierzyć się do lornetek i będę wybierał.
    Mieszkam na wsi pod Warszawą, w polach jest piękna ciemna noc i dobrze widać, teściów mam w Nowym Mieście nad Pilicą i tam są jeszcze lepsze warunki do spoglądania w górę.

  10. #10
    Awatar briest

    Dołączył
    Jun 2017

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez boryfik Zobacz posta
    zainstaluj jakąś aplikację astro w telefonie
    Dwie, które mogę polecić od siebie, to Stellarium (również na desktop) i Heavens Above -- ta pokazuje dla odmiany sztuczne latadełka. Na przykład ISS (chociaż w dzisiejszych czasach to lista „Nocne wydarzenia” składa się głównie ze Starlinków)
    myszygon likes this.
    bo bliskość ziemi gwałtowną posuchę na rozum rzuca, jak i na rzeżuchę

  11. #11
    Awatar Kazor

    Dołączył
    Sep 2008
    Mieszka w
    Poznań

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez briest Zobacz posta
    Stellarium
    Ale fajna strona. Od razu na górze bezpośrednie linki do instalek. Brawo.

  12. #12
    Awatar cerki

    Dołączył
    Apr 2012
    Mieszka w
    Mierzecice

    Domyślnie

    Ja ze swojej strony polecam gre Kerbal Space Program, choc nie wiem w jakim wieku sa Twoje pociechy. Na wlasne oczy zobacza jak ich dzialania wplywaja na losy astronautow. Jesli chodzi o YT to polecam kanal Kurzgesagt - In a Nutshell, choc jest tylko z napisami. No i oczywiscie 'Byl sobie kosmos'.
    frik and myszygon like this.

  13. #13

    Dołączył
    Jul 2009

    Domyślnie

    Dzięki wszystkim za cenne odpowiedzi, sugestie i nakierowania.
    Dla kronikarskiego porządku - dzieci mają 3 i 5 lat, może twierdzę tak ponieważ są moje ale w tak młodym wieku interesuje je mnóstwo rzeczy i wiele wspólnie robimy: od jazdy po małe serwisowanie rowerów, motoru i ciągników rolniczych, kosmos od pewnego czasu staje się kolejną fajną zajawką.
    boryfik, Kazor, myszygon and 1 others like this.

  14. #14
    Moderator
    Awatar MARUNIO

    Dołączył
    Nov 2007
    Mieszka w
    PIEŃSK

    Domyślnie

    Podpowie ktoś jak nazywają się obiekty świecące blisko siebie znajdujące się na zachodnim niebie teraz 19.00? Jestem kompletnie zielony....
    MARUNIO

    USSR 20X60, MAK127/1500+NIKON D40X+ NIKKOR 70/300

    SWO 502349218


  15. #15
    Awatar EoHS

    Dołączył
    Feb 2022
    Mieszka w
    EPPT

    Domyślnie

    Jowisz i Wenus
    soja - Edge of Human Soul | EPPT1 |

  16. #16
    Moderator
    Awatar MARUNIO

    Dołączył
    Nov 2007
    Mieszka w
    PIEŃSK

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez EoHS Zobacz posta
    Jowisz i Wenus
    Dzięki bardzo
    EoHS likes this.
    MARUNIO

    USSR 20X60, MAK127/1500+NIKON D40X+ NIKKOR 70/300

    SWO 502349218


  17. #17
    ModTeam
    Awatar frik

    Dołączył
    Feb 2007
    Mieszka w
    EPBC/EPWA/EPMM

    Domyślnie


    Polecamy

    Są aplikacje na smartfona, które pokazują mapę nieba rzuconą na obraz z aparatu, np. Sky Map, polecam.
    kosi, Wamo, walusinsky and 3 others like this.
    Quidquid latine dictum sit, videtur sapiens.


Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •