Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
 1. #1

  Dołączył
  Jun 2007
  Mieszka w
  Siedlce

  Domyślnie Elektrownia atomowa na Księżycu?!


  Polecamy

  http://wiadomosci.wp.pl/kat,18032,ti...l?ticaid=16a1b

  Mała, automatyczna elektrownia atomowa może być źródłem energii dla bazy na Księżycu - pośredniej stacji w załogowej misji na Marsa - informuje serwis Discovery News. Astronauci mają się znaleźć na Księżycu w 2020 r.

  Księżycowy reaktor atomowy ma być o wiele mniejszy niż te stosowane obecnie na Ziemi i ma dostarczać o wiele mniej mocy.


  Naukowcy z NASA przypuszczają, że na potrzeby bazy odpowiedni będzie reaktor o mocy 40 kilowatów. Urządzenie będzie musiało być przetransportowane na Księżyc w stanie "zimnym" i nie będzie mogło w czasie podróży wydzielać żadnego promieniowania. Dopiero na miejscu reaktor ma być uruchomiony.

  Projektanci myślą o zakopaniu go najpierw w księżycowym gruncie, co powinno zabezpieczyć instalację. Niebezpieczeństwem dla jakichkolwiek urządzeń pracujących w kosmosie jest bowiem promieniowanie i ekstremalne temperatury.

  Jak mówi kierownik projektu Lee Mason, prototypowe urządzenie zbudowane w laboratoriach NASA nie będzie reaktorem atomowym, ale pozwoli przetestować wydajność energetyczną projektowanych turbin. Prawdziwy reaktor sprawdzi się ostatecznie dopiero w trakcie misji.

  Prace nad wykorzystaniem do eksploracji kosmosu reaktorów atomowych trwają w NASA od lat 50. ubiegłego wieku. Ostatni tego typu projekt o nazwie Prometeusz był prowadzony od 2003 r. i niedawno się zakończył. W jego trakcie naukowcy starali się stworzyć reaktory atomowe, zdolne wspomóc misję na Marsa oraz sondy, badające najdalsze rejony układu słonecznego.

  NASA, oprócz energii atomowej chce wykorzystać także baterie słoneczne i ogniwa wodorowe.  W sumie czemu nie, lepszy nastepny Czarnobyl tam niż na Ziemi

 2. #2
  Awatar marcin_epkk

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  Kraków

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez poszukiwacz
  W sumie czemu nie, lepszy nastepny Czarnobyl tam niż na Ziemi
  Straszne podejście. Przez to właśnie nie mamy elektrowni atomowych w PL, przez bezsensowne zabobony i stereotypy.

 3. #3
  Awatar Air Q

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  ...

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez marcin_EPKK
  Cytat Zamieszczone przez poszukiwacz
  W sumie czemu nie, lepszy nastepny Czarnobyl tam niż na Ziemi
  Straszne podejście. Przez to właśnie nie mamy elektrowni atomowych w PL, przez bezsensowne zabobony i stereotypy.
  Dokładnie...po likwidacji planów elektrowni atomowej w Żarnowcu, Finlandia odkupiła za śmieszne pieniądze jeden z reaktorów, który miał tam być zainstalowany, działa u nich po dzisiaj...
  Dużo większa degradacja środowiska następuje przez elektrownie klasyczne, czy też wiatrowe. W końcu te ostatnie wymagają działania elektrowni klasycznych.

  Wracając do tematu. Ciekawe czy utworzenie takiego reaktora otworzyłoby drogę do praktycznego wykorzystania energetyki jądrowej jako napędu w kosmosie...Może kiedyś ta idea: http://en.wikipedia.org/wiki/Project_Orion_(nuclear_propulsion) znów będzie brana poważnie pod uwagę.

 4. #4
  Awatar marcin_epkk

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  Kraków

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •