Indyjska sonda wylądowała na Księżycu i zaczęła przesyłać pierwsze zdjęcia jego powierzchni - poinformowali przedstawiciele Indyjskiej Organizacji Badania Kosmosu (ISRO).
Sonda odłączyła się od bezzałogowego statku Chandrayaan-1 około 100 km nad powierzchnią srebrnego globu i wylądowała na jego południowym biegunie.
Sonda o nazwie Aditia lądując miała wzbić pył, który zostanie przeanalizowany przez zainstalowaną w niej aparaturę. Najważniejszym celem misji jest poszukiwanie izotopu helu 3, który na Ziemi jest bardzo rzadki. Podejrzewa się, że może być wykorzystany w syntezie jądrowej i stać się w przyszłości cennym źródłem energii.
Chandrayaan-1 wystartował 22 października. W ten sposób Indie przyłączyły się do azjatyckiego wyścigu kosmicznego, depcząc po piętach Japonii i Chinom, które mają już satelity wokół Księżyca.

Indie myślą o podboju kosmosu od strony biznesowej. W kwietniu wysłały na orbitę 10 satelitów. Planują też załogową misję kosmiczną i wysłanie sondy na Marsa w ciągu czterech lat.

http://wiadomosci.onet.pl/1863114,16,item.html