NASA rozpoczęły zbieranie podań od placówek muzealnych, centrów naukowych i szkoleniowych, dotyczących ewentualnego przejęcia wahadłowców, po zakończeniu przez nie służby w 2010.

NASA zamierza przekazać 2 wahadłowce i 6 rakiet startowych, po 30 września 2011. Obiekty powinny znaleźć się w ekspozycji do końca maja 2012.

Rozpoczęta obecnie akcja zbierania propozycji wykorzystania wahadłowców ma doprowadzić do wyboru najbardziej ciekawych ofert, przy czym przyszły użytkownik będzie musiał pokryć koszty przygotowania wystawy i transportu.

Niemal pewnym jest natomiast, że trzeci i ostatni z obecnie czynnych wahadłowców, zostanie przekazany National Air and Space Museum (narodowemu muzeum lotnictwa i przestrzeni kosmicznej), które dysponuje największą na świecie kolekcją statków powietrznych i kosmicznych.

Władze NASA zastrzegają jednak, że w przypadku niewykluczonego wydłużenia misji wahadłowców po 2010, przez administracją Baraka Obamy, akcja poszukiwania muzeów dla Discovery, Atlantisa i Endeavoura, zostanie odłożona w czasie.

Altair


Także po rosyjskim programie wahadłowców Buran, pozostały tylko muzealne pamiątki. Makieta statku eksponowana jest w moskiewskim Parku Gorkiego. Natomiast egz. testowy, służący do badań lotów ślizgowych, zawędrował ostatecznie, w 2008 r. do niemieckiego Technikmuseum Speyer.