Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
 1. #1
  Awatar Gregor

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  Lotnisko dobrej pogody

  Domyślnie Brytyjczycy zbudują kosmiczny samolot


  Polecamy

  j.w

  Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) zdecydowała się zainwestować milion euro w projekt nowego bezzałogowego kosmicznego statku towarowego. Wymyślony przez brytyjskich inżynierów Skylon korzystałby z pasów startowych używanych przez normalne samoloty.

  Już w przyszłym roku amerykańskie wahadłowce, dostarczające zaopatrzenie na Międzynarodową Stację Kosmiczną, będą musiały przejść na emeryturę. Aż do czasy ukończenia budowy nowych statków kosmicznych wszelkie dostawy dotrą na orbitę za pośrednictwem rosyjskich statków Sojuz oraz Progress. Satelity są wystrzeliwane także przy pomocy europejskich rakiet Arianne. W przyszłości alternatywę dla nich będzie stanowił zbudowany w Wielkiej Brytanii Skylon.

  Bezzałogowy kosmiczny samolot wyniesie w kosmos ładunek o wadze 12 ton.

  Co ważne, Skylon będzie startował i lądował z normalnego pasa. Dzięki temu jego eksploatacja będzie wielokrotnie tańsza niż w przypadku tradycyjnych rakiet, których wystrzelenie kosztuje jednorazowo kilkadziesiąt milionów dolarów.

  Dotacja ESA pomoże przetestować kluczowe technologie i rozwiązania, jakie mają być zastosowane w Skylonie, między innymi innowacyjny silnik Sabre.

  Sabre to po części silnik rakietowy, po części - odrzutowy. Paliwem napędzającym jest mieszanka wodoru i tlenu. Jednak w niższych partiach atmosfery tlen zużywany przez silnik będzie czerpany z powietrza, a nie zbiorników paliwowych. Nim ulegnie kompesji i spaleniu z wodorem, zostanie silnie schłodzony. Specjalny system chłodzenia zastosowany w Sabre obniży temperaturę wpadających gazów z 1000 st C do -130 C w ułamku sekundy.

  Zdaniem Reaction Engines, firmy, która zaprojketowała Skylona, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pojazd będzie gotowy do startu za 10 lat.

  Dziennik.pl
  Piękna rzecz latać jeśli komu godzi bezpieczniej jednak kto po ziemi chodzi
  Kiedy słyszę na EPRZ SOListy głos na mej głowie płonie włos
  EPRZ FM - czułe granie - tak bije serce Jasionki


  Przewodnik po chmurach

 2. #2
  Awatar marcin_epkk

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  Kraków

  Domyślnie

  Bardzo ciekawe plany!

  Nie mniej raczej nie ten rząd wielkości :
  zainwestować milion euro

 3. #3
  Awatar Arthur1975

  Dołączył
  Dec 2007
  Mieszka w
  Belfast

  Domyślnie


  Polecamy

  Milion to chyba na orzeszki dla inzynierow.
  Come on Arsenal--))

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •