Tranzyt przez słońce z 10.05.2016.
https://www.facebook.com/KamilParado...type=3&theater
Tranzyt przez słońce z 10.05.2016.
https://www.facebook.com/KamilParado...type=3&theater
Jeszcze dzisiaj dzięki sporej libracji, można zobaczyć krater z "ciemnej strony" Księżyca: Mare Humboldtianum - Galeria: Planety i Księżyc - Największe Forum Astronomiczne - Astropolis.pl
Może trochę nie na temat, ale warto o tym wiedzieć.
W poniedziałek 16 maja Międzynarodowa Stacja Kosmiczna wykonała stutysięczne okrążenie Ziemi.
Sto tysiÄcy orbit ISSStacja kosmiczna ISS jest największym znajdującym się w przestrzeni kosmicznej obiektem zbudowanym przez człowieka. Pierwszy element stacji, moduł Zarja, wystrzelony został 20 listopada 1998 roku rosyjską rakietą Proton-K. Dwa tygodnie później, 4 grudnia wystartował Endeavour (STS-88) dostarczając kolejny element stacji, amerykański moduł Unity. Załoga wahadłowca połączyła oba moduły i po raz pierwszy weszła na pokład. Przez kolejne dwa lata do embrionalnej stacji dołączano następne elementy oraz wyposażenie.
Sto tysięcy okrążeń wokół Ziemi to symboliczna granica dla programu ISS. Już w tej chwili jest ona najdłużej zamieszkanym obiektem w przestrzeni kosmicznej. Dla porównania rosyjska stacja Mir przebywała na orbicie 15 lat, z czego ostatnie lata wypełnione były awariami oraz usterkami. Obecnie planuje się wykorzystanie stacji do 2024 roku z opcją przedłużenia do 2028. Daty te będą jednak zależeć od ogólnego stanu stacji a także kosztów utrzymania operacyjności. W przypadku przedłużenia żywotu ISS potrzebna będzie m.in. wymiana ogromnych paneli słonecznych.
Jednocześnie wiele sygnałów wskazuje, że przyszła chińska modularna stacja kosmiczna może okrążać Ziemię na tej samej inklinacji jak ISS. Pozwoliłoby to na realizacje wspólnych operacji (także ratowniczych) oraz loty astronautów pomiędzy obiema stacjami. Tym samym ISS może jeszcze czekać kolejny etap kosmicznej współpracy, podobnie jak w przypadku Mira, odwiedzanego w ostatnich latach przez amerykańskie wahadłowce.
cześć
Mm pytanie do bardziej doświadczonych ISS spotterów, w waszych postach widziałem dosyć ładnie naświetloną stację kosmiczną na parametrach ISO400 1/400. Rozjaśniacie ją w Ps? czy to parametry bez barlowa
"jasność stacji" to -3,4 Mag więc dosyć sporo
g 23:19
oryginał wykadrowany
![]()
Planeplotter: f1 Nikon D7200, GSO 10" TV PowerMate 2" 2X, Tamron 150-600G2
j.w
Przez cały grudzień można będzie obserwować przeloty stacji kosmicznej ISS nad Polską
Najbliższe tygodnie będą dogodnym okresem do wypatrzenia Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Przez prawie cały grudzień będzie można na wieczornym niebie nad Polską dostrzec przeloty jasno świecącego punktu – stacji orbitalnej.
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) krąży wokół Ziemi po orbicie o wysokości około 400 kilometrów. Jednego okrążenia dokonuje w ciągu około półtorej godziny. Jednak aby ją dostrzec na niebie, konieczne są odpowiednie warunki – musi przelatywać nad naszą okolicą w takim miejscu, aby promienie słoneczne odbijały się od stacji pod odpowiednim kątem - powodując, ze widzimy ją jako poruszający się po niebie jasny, świetlny punkt, zazwyczaj jaśniejszy niż inne satelity. Musi to nastąpić dodatkowo o odpowiedniej porze, kiedy jest wystarczająco ciemno, aby dało się ją dostrzec na niebie.
Takie warunki będą panowały przez większą część grudnia, przy czym szczególnie jasne przeloty będzie można dostrzec wieczorami od 7 do 16 grudnia. Najjaśniejsze grudniowe przeloty widoczne na wieczornym niebie nad Polską nastąpią 9 grudnia 2016 r. pomiędzy 17:20, a 17:16 oraz 11 grudnia 2016 r. pomiędzy 17:05, a 17:09 (dane dla Warszawy).
Czy można przewidzieć, kiedy dokładnie nastąpi przelot? Jak najbardziej. Wystarczy wejść na jedną ze stron internetowych pokazujących przeloty satelitów, wybrać swoją miejscowość lub podać współrzędne geograficzne, aby otrzymać prognozę widocznych przelotów stacji ISS na najbliższe dni. Jednym z najlepszych tego typu serwisów jest Heavens Above (Heavens-Above).
PAP
Piękna rzecz latać jeśli komu godzi bezpieczniej jednak kto po ziemi chodzi
Kiedy słyszę na EPRZ SOListy głos na mej głowie płonie włos
EPRZ FM - czułe granie - tak bije serce Jasionki
Przewodnik po chmurach
Uwaga - możliwy bonus.
Okres widoczności ISS może zostać wzbogacony o dodatkową atrakcję w postaci dokowania rosyjskiego statku kosmicznego Progress MS-04, który ma dostarczyć na ISS nową porcję sprzętu i zaopatrzenia dla przebywających tam astronautów.
Start Sojuza ze statkiem Progress MS-04 zaplanowany jest na czwartek 1 grudnia (dziś), na godz. 15:51 CET. Dokowanie do stacji ISS powinno zostać przeprowadzone w sobotę 3 grudnia o godz. 17:38 CET.
Istnieje pewna możliwość zobaczenia dokowania (jednak dla uzbrojonego oka i przy dobrej widoczności). Niestety ich wspólny przelot z terenu Polski raczej widoczny nie będzie, ze względu na ich ustawienie w czasie i na niebie, małą odległość obiektów i dużą różnicę ich jasności.
Transmisja ze startu po tym linkiem.
P.S.
Odliczanie już trwa.
Pozdrawiam.
Nic z tego, Progress zaginął. Roskosmos potwierdza: Stracono statek transportowy Progress - RMF24.pl
Patrz. A oglądałem start i pierwsze minuty lotu - potem wyszedłem...
ISS nad Szklarską Porębą - https://www.facebook.com/Cezary-Jack...0712961674577/
![]()
Pozdrawiam - Paweł
>> Lim przeleciał nad moją kołyską. I tak się zaczęło... >>
Luftwaffe w Oels * Pokazy lotnicze 1945-1989 * Pocztówki lotnicze
Teraz oprócz oglądania, będzie teraz można także ISS posłuchaćW najbliższy czwartek i piątek z pokładu rosyjskiego modułu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zaplanowano nadawane cyklu obrazów SSTV (Slow Scan TV).
Częstotliwość: 145.800 MHz
Modulacja: FM
Emisja: SSTV (PD120)
Godziny nadawania:
Czwartek (8.12.2016) 12:35-18:00 UTC
Piątek (9.12.2016) 12:40-17:40 UTC
Zachęcam do nasłuchów. Odebranie obrazów SSTV wymaga jedynie odbiornika FM na pasmo 2m podłączonego (za pomocą kabla audio) do komputera z zaistalowanym specjalnym oprogramowaniem, który zdekoduje odebrany dźwięk (sygnał cyfrowy) na obraz. Oprogramowanie do dekodowania obrazu (MMSSTV) jest dostępne bezpłatnie w internecie. Aktualne położenie stacji ISS (ZARYA) możemy śledzić za pomocą Programu Orbitron, lub na stronach www: Satellite tracker (+ARISS) albo LIVE REAL TIME SATELLITE TRACKING AND PREDICTIONS
Witam.
A donglem USB z jakimś programem typu SDR nie dało by się tego łyknąć od razu na kompa i dekodować programem MMSSTV? Ostatni mój odbiornik (przerobiony kiedyś ze starego radia) miał problemy z torem audio i karta dźwiękowa go nie tolerowała - były duże straty sygnału i miałem kiepski obraz. Stacjonarka sobie jakoś radziła, ale lapek już nie.
Mam dongla USB DVB-T, FM, DAB+, którego używam do własnego radaru. Gdyby dać mu jakiś program typu SDR i ustawić wszystkie parametry transmisji a potem program MMSSTV ustawić na SDR jako źródło sygnału do dekodowania obrazu?
Co Ty na to?
Pozdrawiam.
powinno dać radę, spróbuj sdr Sharp, tylko musiałbyś pokombinować z tzw. wirtualnymi wyjściami, aby przekazać sygnał z sdr do twojego programu, antena na pasmo lotnicze powinna ładnie odbierać jeżeli będzie na zewnątrz
Planeplotter: f1 Nikon D7200, GSO 10" TV PowerMate 2" 2X, Tamron 150-600G2
Jak kolega wyżej napisał z SDR-a powinno dać radę i antena koniecznie na zewnątrz. Jeśli masz taką możliwość, to ustaw filtr (pasmo przenoszenia) na 5kHz, bo z taką dewiacją nadawać będzie ISS. W aplikacji MMSSTV ustaw RX Mode na AUTO, wtedy automatycznie ustawi się na PD120 lub PD180, bo tego nie jestem pewien.
Pierwsze moje zdjęcie transferu przez księżyc. Nie wiedziałem czego się spodziewać i dlatego nie poszło do końca.
https://www.instagram.com/p/BNpJknAjnvF/
Foto z Czerwieńska
Przykładowe SSTV z wczorajszych przelotów:
Przypominam, że dziś dogrywka 12:40-17:40 UTC, zachęcam do nasłuchu ISS.
Na żywo, transmisja ze spaceru kosmicznego.
http://vesti-ukr.com/mir/218579-kocmonavty-mkc-vyshli-v-otkrytyj-kocmoc-pervyj-raz-v-etom-hodu-videotrancljatsija
http://tass.ru/kosmos/3924113
Mnie zawsze zastanawiało, że samoloty które mają podobną wielkość do stacji (akurat ISS, od innych są znacznie większe) są "bardzo malutkie" na niebie, a latają znacznie niżej od stacji.
Cogito ergo sum.
Zakładki