Pokaż wyniki od 1 do 18 z 18
 1. #1

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  WAW

  Domyślnie Start wahadłowca z samolotu


  Polecamy

  Witam!
  Ostatnio zastanawialiśmy się z kolegami czy możliwy jest start wahadłowca z samolotu (tego 747 należącego do NASA), wlot w przestrzeń kosmiczną, wykonanie jakiejś misji(np. zawiezienie czegoś na ISS) i powrót na ziemie? Opinie są sprzeczne dlatego pytam specjalistów
  Pozdrawiam!
  Tomek

 2. #2

  Dołączył
  Sep 2007
  Mieszka w
  z Polski

  Domyślnie

  Nie możliwe, sam prom kosmiczny bez rakiety startowej oraz rakiet pomocniczych nie ma dostatecznej mocy aby osiagnąć pierwszą prędkość kosmiczną która pozwala osiągnięcie przestrzeni kosmicznej.
  Gdyby było to możliwe takie starty były by już wykonywane.

 3. #3

  Dołączył
  Jul 2007
  Mieszka w
  Far Masovia/ Gliwice

  Domyślnie

  O ile się nie mylę, to na początku filmu "Moonraker" (jeden z filmów o Bondzie) ktoś uprowadził wahadłowiec i "wystartował" z grzbietu 747, co nie zmienia faktu, że to jak najbardziej czysta fikcja.
  Poza tym sam wahadłowiec nie zabiera ze sobą paliwa do głównych silników SSME (jest ono w zbiorniku ET).

 4. #4

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  WAW

  Domyślnie

  Dzięki bardzo za odpowiedź. W końcu przekonałem ich do mojej teorii

 5. #5

  Dołączył
  Jan 2009
  Mieszka w
  KPRB

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez Tomii Zobacz posta
  wlot w przestrzeń kosmiczną, wykonanie jakiejś misji(np. zawiezienie czegoś na ISS) i powrót na ziemie?
  Doprawdy, doprawdy mowie wam, trzeba by byc kompletnym ignorantem aby cos takie rozwazac nawet przez 5 sekund.

 6. #6
  Awatar Air Q

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  ...

  Domyślnie

  Jedyne starty z B747 były wykonywane do kilku minutowych próbnych lotów atmosferycznych w ramach testów ALT wahadłowca Enterprise pod koniec lat 70-tych. Oczywiście były to loty beznapędowe:
  Approach and Landing Tests - Wikipedia, the free encyclopedia

  Może to zainspirowało twórców fimu o Bondzie :-)

 7. #7

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  EPNT/EPRZ

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez N077GL Zobacz posta
  Doprawdy, doprawdy mowie wam, trzeba by byc kompletnym ignorantem aby cos takie rozwazac nawet przez 5 sekund.
  Albo naukowcem radzieckim.
  Cytat Zamieszczone przez Tomii Zobacz posta
  Ostatnio zastanawialiśmy się z kolegami czy możliwy jest start wahadłowca z samolotu (tego 747 należącego do NASA), wlot w przestrzeń kosmiczną, wykonanie jakiejś misji(np. zawiezienie czegoś na ISS) i powrót na ziemie?
  Zależy co rozumiesz przez wahadłowiec. Jeśli słowo wahadłowiec oznacza dla ciebie STS (co nie jest zgodne z prawdą, bo wahadłowiec to pojęcie bardzo ogólne), to oczywiście nie. Ale jeśli wahadłowiec oznacza dla ciebie wahadłowiec (jakkolwiek bezsensownie to brzmi), to jak najbardziej tak, chociaż nikt chyba nie próbował ani nawet nie planował tego robić z B747, ale np. z VM-T lub AN-225(który był wykorzystywany jako nosiciel Burana, a więc pełnił podobną rolę jak wspomniany B747) - już tak:
  LII Spaceplane
  MAKS Orbiter
  Poza tym były amerykańskie plany wystrzelenia niewielkiego zdalnie sterowanego prototypu wahadłowca z napędem jonowym w pomniejszonej skali z B-52, ale to już zdecydowanie mniejszy kaliber. Istniały także projekty i realne przedsięwzięcia stworzenia takiego zespołu na bazie specjalnie w tym celu zaprojektowanych samolotów (np.GSR), ale to już inna beczka niż w miarę ,,zwyczajne" maszyny pokroju B747. Takowe projekty powstały nie tylko w ZSRR ale i USA, chociaż w ,,kraju wujka sama" ograniczały się do desek kreślarskich i nigdy nie osiągnęły takiego stopnia zaawansowania jak w Związku Radzieckim, gdzie przetestowano modele oraz prototypy takich maszyn.
  Oczywiście we wszystkich tych wizjach i projektach wahadłowiec posiadał także rakietę nośną lub zewnętrzny odrzucany zbiornik paliwa jak STS, nie było mowy o starcie ,,czystego" wahadłowca jeśli o to ci chodzi.
  [*]C-295M ,,019"[*] ppłk rez. mgr inż. pil. Lech Marchelewski, inż. pil. Piotr Banachowicz[*]C-172 ,,SP-ZAP"[*]płk pil. Alaksandr Marficki, płk pil. Alaksandr Żuraulewicz[*]Tu-154M ,,101"[*]mgr inż. pil. Stanisław Jurewicz[*]mgr inż. pil. Tadeusz Świst[*]

 8. #8

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  Warszawa

  Domyślnie

  No to sie dołaczę do dyskusji.
  W wątku
  Kup prom kosmiczny, silniki za darmo - "wymaga montażu"

  pisałem że były rozważane rózne sposoby wyniesienia kapsuły/samolotu kosmicznego i który do mnie przemawiał najbardziej.
  Znalazłem coś,co pokazuje co się obecnie rozważa(-ło):

  Space Future - Vehicle Designs

  Wracając do tego wątku-zwykły samolot jest,niestety .za słaby(nie ta moc by uzyskać 1 prędkość kosmiczną-7,8km/s) w przypadku pojazdu wielkości promu/wahadłowca.Słyszałem że wystrzeliwuje się rakiety z satelitami wojskowymi z mysliwców,ale to tylko jakby przenieść wyrzutnię trochę wyżej( i gdzie indziej).Cała moc do wyniesienia znajduje sie i tak w rakiecie.Oczywiscie to inna wielkość/skala jesli idzie o rakiete i jej ładunek.

 9. #9

  Dołączył
  Sep 2007
  Mieszka w
  z Polski

  Domyślnie

  O wystrzeleniu satelitów z samolotu myśliwskiego nie słyszałem, anty satelity tak.
  Były robione próby odpalania pocisków balistycznych z samolotów transportowych oczywiście po wyrzuceniu na zewnątrz YouTube - C-5 Galaxy Minuteman ICBM Drop Test

 10. #10

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  Warszawa

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez wrzesinski1 Zobacz posta
  O wystrzeleniu satelitów z samolotu myśliwskiego nie słyszałem, anty satelity tak.
  Możliwe że coś pokręciłem.

 11. #11
  Awatar saturn5

  Dołączył
  Apr 2007
  Mieszka w
  Taurus-Littrow

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez icekcz Zobacz posta
  Możliwe że coś pokręciłem.
  Nic nie pokreciles
  Chodzi o Pegasus, sporo satelitow wystrzelono juz w ten sposob, co prawda nie z mysliwcow ale z troche wiekszych samolotow:
  http://en.wikipedia.org/wiki/Pegasus_(rocket)

 12. #12

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  EPNT/EPRZ

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez saturn5 Zobacz posta
  co prawda nie z mysliwcow
  Z myśliwców też można. Wkrótce po amerykańskim projekcie przebudowy F-15 Streak Eagle na niszczyciela satelitów, także Sowieci zapragnęli mieć swój odpowiednik. Na nośnik systemu wybrano zmodyfikowanego MiG-31, nazwanego MiG-31Iszim. Podobnie jak wiele radzieckich projektów, także i ten nie został ukończony przed upadkiem ZSRR (chociaż o ile dobrze pamiętam prototyp MiG-31I zbudowano i oblatano), po tym zaś wydarzeniu z oczywistych względów został zamrożony. Minęło kilkanaście lat i około roku 2006-2007 (ponownie, pamięć zawodzi ;P) projektem zainteresował się Kazachstan. Państwo to chciało dołączyć do ,,kosmicznego klubu", ale równocześnie nie mogło przeznaczyć dużych kwot na program kosmiczny. Stąd wziął się pomysł dokończenia radzieckiego projektu niszczyciela satelitów, a konkretnie konwersji na wyrzutnię satelitów (trochę zabawne że to co miało je niszczyć koniec końców - tak się wydawało - odnajdzie się jako coś co je umieszcza na orbicie). Dzięki temu Kazachstan niskim kosztem i bazując na w znacznym stopniu gotowym systemie mógłby wysyłać w przestrzeń kosmiczną satelity o niewielkiej masie (o ile pamiętam rzędu kilkunastu kg, chociaż mogę się mylić). Niby nic wielkiego, ale i tak byłby to ogromny skok dla Kazachstanu, nie mówiąc już o prestiżu z tym związanym itd. Wydawało się że wszystko jest na dobrej drodze i w przeciągu kilku lat pierwszy przerobiony Iszim wejdzie do służby, po czym nagle o projekcie przycichło. Właściwie nie słyszałem o nim od artykułu w którymś numerze ,,Lotnictwa" z ok. 2006-2007. Nie wiem jak wygląda aktualny stan gospodarki Kazachstanu, ale podejrzewam że jeśli już wcześniej projekt z jakichś przyczyn nie padł, to w związku z szeroko pojętym kryzysem światowym teraz zdechł już zupełnie...
  Ale jakby nie patrzeć projekt był i miał dosyć duże szanse powodzenia.
  Cytat Zamieszczone przez icekcz Zobacz posta
  Słyszałem że wystrzeliwuje się rakiety z satelitami wojskowymi z mysliwców
  ] Cóż, nie słyszałem o jakimkolwiek innym projekcie tego typu niż konwesja Iszima, tak więc wątpię żeby ktoś dokonał tego z myśliwca, aczkolwiek jak pisałem powyżej, projekt był.
  To tyle odnośnie myśliwców.
  Cytat Zamieszczone przez icekcz Zobacz posta
  Cała moc do wyniesienia znajduje sie i tak w rakiecie
  Niekoniecznie. MAKS nie posiadał rakiety nośnej, a jedynie sam zbiornik zewnętrzny, odrzucany po zużyciu. Jak STS, tyle że bez busterów.

  Co do pozostałych środków startowych, w pewnej książce poświęconej samolotom bojowym (publikacja zachodnia, nie jestem w stanie zweryfikować prawdziwości informacji, aczkolwiek dotychczasowy kontakt z większością książek zachodnich - czy to w oryginale czy w tłumaczeniu polskim - nauczył mnie że w kwestii maszyn ze wschodu można znaleźć totalne bzdury, i to nawet takie do weryfikacji których wystarczy internet, strona oficjalna RSK MiG/AWPK Suchoj/Inna, i odrobina dobrej woli. Dodam że w jednym przypadku książka była autorstwa uznanego historyka Imperial War Museum, a zawierała takie kwiatki, że mnie skręcało... zwłaszcza na myśl o jej cenie...) znalazłem informację jakoby jakiś zagraniczny inwestor kupił (zwracam uwagę na czas dokonany) 3 Ukraińskie Tu-160 w celu przerobienia ich na kompleksy startowe do wystrzeliwania satelitów. Z tego co mi wiadomo jest to oczywiście nieprawda - Z wyjątkiem 1 który poszedł do muzeum i pomimo starań Rosji, wszystkie Ukraińskie Tu-160 zostały zezłomowane (przy wsparciu i zachęcie amerykanów oczywiście, wszystko byle by nie dostały ich Rosyjskie WWS...). Zastanawiam się jednak czy informacja była kompletnie wyssana z palca, czy też może było w niej ziarno prawdy i naprawdę ktoś planował zakup Blackjack-ów i konwersję na platformę startową. Jeśli ktoś wiedziałby coś więcej, bardzo prosiłbym o przybliżenie sprawy.
  [*]C-295M ,,019"[*] ppłk rez. mgr inż. pil. Lech Marchelewski, inż. pil. Piotr Banachowicz[*]C-172 ,,SP-ZAP"[*]płk pil. Alaksandr Marficki, płk pil. Alaksandr Żuraulewicz[*]Tu-154M ,,101"[*]mgr inż. pil. Stanisław Jurewicz[*]mgr inż. pil. Tadeusz Świst[*]

 13. #13
  Awatar saturn5

  Dołączył
  Apr 2007
  Mieszka w
  Taurus-Littrow

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez jasiek Zobacz posta
  Z myśliwców też można. Wkrótce po amerykańskim projekcie przebudowy F-15 Streak Eagle na niszczyciela satelitów, także Sowieci zapragnęli mieć swój odpowiednik.
  No tak tylko wyzej wyraznie mowa o wystrzeliwaniu na orbite satelitow z samolotow a nie o broni anty-satelitarnej. I ten satelita to tez ma spelniac jakies konkretne funkcje a nie byc tylko kilku-kg ozdoba i chwala dla jakiegos panstwa. No i raczej mowa o tego typu systemach do wystrzeliwania nieduzych satelitow ktore dzialaly lub dzialaja do dzis (jak Pegasus) a nie o teorrii ze ktos mogl ale nigdy nie zrobil.
  Ostatnio edytowane przez saturn5 ; 04-02-2010 o 02:53

 14. #14

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  Warszawa

  Domyślnie

  Można czasem zobaczyc start wahadłowca z samolotu!  I filmik z tego:

  YouTube - Space Shuttle Launch view from commercial flight!

  Swoją drogą myślałem że podczas startu z CC wstrzymuje się na duzym obszarze wokół loty samolotów(chyba że to było umówione).

 15. #15

  Dołączył
  Sep 2007
  Mieszka w
  z Polski

  Domyślnie

  Filmowano z odległości ok 25-35 km, to nie jest Polska gdzie dla samolotu rejsowego przylatującego co trzy godziny "zamyka się" wszystko dokoła w promieniu 20 km jak na Lublinku

 16. #16

  Dołączył
  Jan 2009
  Mieszka w
  KPRB

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez icekcz Zobacz posta
  Swoją drogą myślałem że podczas startu z CC wstrzymuje się na duzym obszarze wokół loty samolotówClick here to enlarge(chyba że to było umówione)
  Super im sie udalo, byli we wlasciwym miejscu w idealnym momencie, podejrzewam ze byli duzo dalej niz 25-30 km.

  Rozmawialem z kontrolerem pracujacym w Jaksonville center (ZJX) do ktorych nalezy ta czesc nieba i mowil mi ze juz na 3 godziny przed startem zamykana jest olbrzymia czesc przestrzeni, chyba to jest R-2934 (widoczna na wielu mapach) i samoloty na trasach NYC- Miami (lub podobnych) musza byc kierowane nad lad. Wyprocowany jest caly proceder na ta okazje ale narzekal ze jest to dla nich sporo roboty aby caly ten ruch powietrzny przerzucic w sasiedni obszar. Okreslil nawet caly ten proceder jako 'sterylizowanie' calego tego obszaru - zaden samolot poza tymi z NASA nie moga byc w tym obszarze. ZJX ma duzo informacji na internecie i podejrzewam ze znajda tam sie nawet szczegolowe informacji co do Cape Canaveral. Zreszta tutaj w tym dokumencie na stronach 40 i 48 widac jak potezna czesc przestrzeni jest zamykana na ten okres:

  http://128.173.204.63/courses/Nextor_SC08/RLV_short.pdf

 17. #17
  oregon11
  Goście

  Domyślnie

  Zastanawiam się jednak czy informacja była kompletnie wyssana z palca, czy też może było w niej ziarno prawdy i naprawdę ktoś planował zakup Blackjack-ów i konwersję na platformę startową. Jeśli ktoś wiedziałby coś więcej, bardzo prosiłbym o przybliżenie sprawy.[/QUOTE]

 18. #18
  Awatar Air Q

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  ...

  Domyślnie


  Polecamy

  Cytat Zamieszczone przez oregon11 Zobacz posta
  Zastanawiam się jednak czy informacja była kompletnie wyssana z palca, czy też może było w niej ziarno prawdy i naprawdę ktoś planował zakup Blackjack-ów i konwersję na platformę startową. Jeśli ktoś wiedziałby coś więcej, bardzo prosiłbym o przybliżenie sprawy.
  Wygląda, że Niemcy byli zainteresowani wykorzystaniem TU-160 jako platformy startowej dla rakiet Burlak:
  Burlak
  tutaj taka fotka
  Burlak - Air-Launched Satellite Launcher
  i tu
  http://www.astronautix.com/stages/tu160.htm

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •