Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5

Wątek: Podział tortu?

  1. #1

    Dołączył
    Jun 2007
    Mieszka w
    Siedlce

    Domyślnie Podział tortu?


    Polecamy

    To duży i coraz bardziej rozwijajacy sie rynek, czyli smaczny tort do podziału. No ale i konkurencja jest duża. Najwięksi gracze to chyba Rosjanie ze swoimi rakietami, Francuzi z Arian i Chińczycy z Wielkim Marszem. Reszta świata jest daleko za nimi. Najwieksze doświadczenie i najszersze możliwości (róznorodność proponowanych typów rakiet) maja Rosjanie. Francuzi są (chyba) najdoskonalsi technicznie, ale też i drodzy w porównaniu do konkurencji. Chińczycy coraz bardziej udoskonalają swoje rakiety i są tani. Dobrze im to wróży na przyszłość.

  2. #2
    Awatar saturn5

    Dołączył
    Apr 2007
    Mieszka w
    Taurus-Littrow

    Domyślnie Re: Podział tortu?

    Cytat Zamieszczone przez poszukiwacz
    Najwieksze doświadczenie i najszersze możliwości (róznorodność proponowanych typów rakiet) maja Rosjanie. Francuzi są (chyba) najdoskonalsi technicznie, ale też i drodzy w porównaniu do konkurencji......Reszta świata jest daleko za nimi
    Przepraszam ale parsknalem smiechem jak to przeczytalem. USA jest daleko w tyle .... hmm, tak, bez watpienia kraj posiadajacy najbardziej zaawansowna technike rakietowa.

    Obecnie najbardziej zaawansowana techniczna i najsilniejsza zarazem rakieta do wynoszenia satelitow jest amerykanska DELTA IV.

    Przypominam tylko ze jeszcze do niedawna (byc moze i do chwili obecnej, trzeba by sprawdzic) Rosjanie nie zbudowali nowoczesnego silnika rakietowego wysokopreznego na paliwo wodorowe, technologia znana od bardzo dawna w USA i potem w Europie. Ich technologia rakietowa ciagle bazuje na (zreszta niezlych) silnikach na nafte (kerosyne) i teraz uzywaja tez nagminnie hydrazyne. Wystarczy przyjrzec sie dokladnie technologi rakietowej uzytej w ich Sojuzie. Rosjanie (jak i Chiny) oferuje natomiast bardzo atrakcyjne ceny do wsytrzelenia komercyjnych satelitow.

    Postaralem sie sprawdzic dokladnie, nie jestem na 100% pewny rezultatow, ale wydaje sie ze nie widac do tej pory radzieckiego/rosyjskiego silnika rakietowego napedzanego LH2/LOX. W kazdym razie nie w praktycznym uzyciu. Ani ich Proton ani Sojuz takowego nie posiadaja a jak pisalem sa ta najbardziej wydajne silniki rakietowe ale technologia jest trudna. No i do tego dochodzi tak wazna technologia rakiet na paliwo stale - tylko uzywaja je w swoich ICBM, nigdy nie dostosowali do duzej-skali rakiet. Uzycie w pierwszym stopniu polaczanych silnikow na paliwo stale i LH2/LOX (jak w Delta IV i Space Shuttle) to najwyzszy kunszt obecnej techniki rakietowej.

  3. #3

    Dołączył
    Jun 2007
    Mieszka w
    Siedlce

    Domyślnie Re: Podział tortu?

    Cytat Zamieszczone przez saturn5
    Przepraszam ale parsknalem smiechem jak to przeczytalem. USA jest daleko w tyle .... hmm, tak, bez watpienia kraj posiadajacy najbardziej zaawansowna technike rakietowa.
    Obecnie najbardziej zaawansowana techniczna i najsilniejsza zarazem rakieta do wynoszenia satelitow jest amerykanska DELTA IV.
    Moja wina, nie napisałem dokładnie o czym myslałem. Nie zaprzeczam amerykańskim skucesom w dziedzinie wynoszenia satelitów i budowy rakiet. Ale wydaje mi sie że głównie swoich satelitów? Poprawcie mnie jeżeli się myle. A chodziło mi o konkurencje na rynku międzynarodowym.

  4. #4

    Dołączył
    Jun 2007
    Mieszka w
    Siedlce

    Domyślnie

    Czy ktoś ma może jakieś dane liczbowe lub procentowe na ten temat? Kto i ile satelitów wystrzeliwuje?

  5. #5

    Dołączył
    Jun 2007
    Mieszka w
    Siedlce

    Domyślnie


    Polecamy

    http://skysunsat.pl/portal/aktualnos...lite_2008.html

    Założona w 1980 roku spółka Arianespace jest obecnie wiodącą na świecie firmą, świadczącą komercyjnie usługi wynoszenia satelitów na orbitę. Podczas odbywającej się właśnie w waszyngtońskim Convention Center, konferencji i wystawy „Satellite 2008”, Arianespace potwierdziła swą pozycję jako wiodącej firmy świadczącej komercyjnie usługi wynoszenia satelitów.
    Rekordowy rok 2007
    Od ubiegłorocznej imprezy „Satellite 2007”, Arianespace pomyślnie wystrzeliła sześć rakiet Ariane 5 i trzy rakiety Sojuz wynosząc na orbitę łącznie 21 satelitów ważących ogółem ponad 50 ton! Sześć rakiet Ariane 5 wyniosło 12 z 15 komercyjnych satelitów telekomunikacyjnych znajdujących się już na orbicie geostacjonarnej. Zależna od Arianespace spółka Starsem wystrzeliła trzy rakiety Sojuz z kosmodromu w Bajkonurze w Kazachstanie wynosząc na orbitę osiem satelitów flotylli Globalstar oraz 1 satelitę Radarsat-2. Przy 36 pomyślnych startach, w tym 22 następujących po sobie, rakieta Ariane 5 w pełni dowiodła swej „dojrzałości technicznej”. Rakieta Ariane 5 jest jedynym pojazdem kosmicznym zdolnym obecnie do wyniesienia dwóch satelitów jednocześnie, co świadczy o jej wyjątkowej wydajności, elastyczności zastosowań i sprawności technicznej.

    Niekończące się przywództwo
    Do chwili obecnej spółka Arianespace wyniosła już 254 satelitów dla 66 klientów, co stanowi ponad połowę z obecnie znajdujących się na orbicie. Arianespace ma w ofercie całą rodzinę rakiet wynoszących satelity, tj. Ariane 5, Sojuz i Vega oraz jedno z największych portofolio zamówień w tej branży:

    25 satelitów, które mają być wyniesione na orbitę geostacjonarną z użyciem rakiet Ariane 5 lub ewentualnie Sojuz w przypadku mniejszych gabarytowo satelitów,
    11 satelitów dla rządów z użyciem rakiet Ariane 5, w tym dziewięć wyniesień bezzałogowych pojazdów transportowych (ATV, Automated Transfer Vehicle) do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej,
    8 startów rakiet Sojuz (dwa z kosmodromu w Bajkonurze i sześć z Centrum Lotów Kosmicznych w Gujanie Francuskiej).
    Rok 2008 – rokiem wyzwań i zwiększonej liczby startów
    Na 2008 rok planowane jest siedem startów rakiet Ariane 5. 8 marca w sobotę, Ariane 5 wyniesie pierwszy bezzałogowy pojazd transportowy pod nazwą „Jules Verne” i będzie to pierwsza misja na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Tym sposobem centrum lotów kosmicznych w Gujanie Francuskiej dołączy do niezwykle wyselekcjonowanego klubu ośrodków obsługujących Międzynarodową Stację Kosmiczną wraz z kosmodromem w Bajkonurze i Centrum Lotów Kosmicznych im. Kennedy’ego (Przylądek Canaveral).
    W późniejszych miesiącach tego roku Arianespace wyniesie satelity na potrzeby projektu Herschel-Planck oraz satelitę TerreStar 1 – największego obecnie satelitę geostacjonarnego do celów łączności satelitarnej jakiego kiedykolwiek zbudowano. 26 kwietnia Starsem planuje start rakiety Sojuz z satelitą Giove-B na pokładzie – drugim satelitą systemu nawigacji satelitarnej Galileo.

    Sojuz i Vega w Centrum Lotów Kosmicznych w Gujanie
    Końca dobiegają prace inżynieryjne w kompleksie startowym w Gujanie pod kątem rakiet Sojuz, a pochodzące z Rosji elementy infrastruktury zostaną tam zainstalowane jeszcze w tym roku. Modernizowany jest także blok startowy ELA-1 dla rakiet Vega. Sojuz i Vega mają rozpocząć świadczenie lotów komercyjnych z ośrodka w Gujanie Francuskiej w 2009 roku.

    Arianespace wobec wyzwań przyszłości
    Arianespace nieustannie buduje status światowego lidera w dziedzinie startów komercyjnych. Wkrótce przeprowadzi pierwszą misję wyniesienia bezzałogowego pojazdu transportowego ATV na Międzynarodowa Stację Kosmiczną. Prowadzi też przygotowania do startów rakiet Sojuz i Vega z kosmodromu w Gujanie. Cały czas adoptuje się do nowych oczekiwań klientów, aby móc dotrzymać kroku wymaganiom zmieniającego się rynku w tym sektorze usług, począwszy od wyniesień na orbitę geostacjonarną, przez satelity Galileo, na teleskopie kosmicznym Jamesa Webba kończąc, i nie tylko.

    Źródło: Arianespace

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •