Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
 1. #1

  Dołączył
  Jun 2007
  Mieszka w
  Siedlce

  Domyślnie Europa a lot załogowe?


  Polecamy

  Czy to nie powód do wstydu że do tej pory ESA nie zdołała zbudować załogowego pojazdu kosmicznego by uniezależnić sie od NASA i Rosjan? Udało sie to przecież Chińczykom którzy technicznie sa (teoretycznie) do tyłu wzgledem Europy. A były takie ambitne plany. Cała galeria promów kosmicznych z Hermesem na czele i guzik z pentelką

 2. #2
  Awatar Air Q

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  ...

  Domyślnie

  Może i dobrze, że ESA nie zbudowała żadnego wahadłowca...jeszcze by podzielił los amerykańskich...Wahadłowce pochłaniają 30% budżetu NASA. ESA otrzymuje dużo mniej pieniędzy niż NASA. Poza tym ESA nastawiła się na loty bezzałogowe. Ich flota rakiet już niebawem składać się będzie z: Ariane-5, Vega i Soyuz (wspołpraca z ruskimi), warto wspomnieć, że ich kosmdrom w Gujanie francuskiej ma bardzo korzystne położenie.
  Popatrz na ich misje bezzałogowe i porownaj z chińskimi....

 3. #3

  Dołączył
  Jun 2007
  Mieszka w
  Siedlce

  Domyślnie

  A jaki niby jest los tych amerykańskich? Wycofują je? Przecież to było do przewidzenia. Spełniały swoja role bardzo długo (ponad ćwierć wieku!) i mimo dwóch katstrof raczej dobrze.
  Oszczędności nie pozwoliły zbudować następcy, a szkoda.
  Ale wracajać do tematu - Europa a loty załogowe to jeżeli z tych lub innych przyczyn odrzucamy promy kosmiczne to przecież były inne projekty. Brytyjczycy proponowali Multirole Capsule Concept któą mógłby wynosić Ariane-4. Reklamowano to jako wersje oszczędnościową bo obliczano koszty jako tylko 1/2 kosztów Hermesa.
  Nic nie ujmując europejskim programom bezałogowym, to że nie zdołano wysłać człowieka na orbite własnym transportem zaszczytu Europie nie przynosi.

 4. #4
  Awatar Air Q

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  ...

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez poszukiwacz
  A jaki niby jest los tych amerykańskich? Wycofują je?
  Gdy projektowano i budowano wahadłowce z założenia miał to być pojazd wielokrotnego użytku o kosztach użytkowania dużo niższych niż w przypadku konwencjonalnych rakiet...życie pokazało, że jest zupełnie na odwrót...tylko to miałem na myśli.
  Sądze, że zaszczyt przynosi choćby sonda COROT (poszukiwanie plant pozasłonecznych)...

 5. #5

  Dołączył
  Jun 2007
  Mieszka w
  Siedlce

  Domyślnie


  Polecamy

  Nasza dyskusja jest troche bez sensu. Ja o jednym - loty załogowe, Ty o drugim.
  Jak już napisałem nie krytykuje całości działań ESA (wrecz przeciwnie) a tylko brak programu budowy statku załogowego. No bo wysyłanie ludzi w kosmos nie jest dla Europy niepotrzebne, skoro wysyła sie ich na statkach innych państw.

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •