Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
 1. #1

  Dołączył
  Feb 2011

  Domyślnie Odbiór ISS oraz innych satelitów droga radiowa


  Polecamy

  Odbiór statelitów droga radiową

  Poniższy, krótki opis wyjaśnia jak w najprostszy sposób odbierać drogą radiową i zdekodować sygnały satelitów.

  SPRZĘT

  Po pierwsze musimy posiadać do tego celu odpowiedni odbiornik. Może to być skaner, ręczny transceiver bądź bazowa radiostacja. Najważniejszą i najbardziej pożądaną cechą tych urządzeń jest sposób odbierania fal radiowych a dokładnie ich modulacja (koniecznie musi być FM). Ponadto zakres częstotliwości na jakich pracuje urządzenie oraz szerokość pasma przenoszenia.
  Przeważnie jest to pasmo 2m oraz 70cm.

  Dla pasma 2m (mniej więcej) od 136MHz do 170MHz
  Dla pasma 70cm (mniej więcej) od 400MHz do 470MHz

  Ja osobiście posiadam radiotelefon Puxing PX-777 na 2m i nie narzekam.

  Kolejną ważną rzeczą jest antena, antena musi być umieszczona jak najwyżej, nie może być ograniczona dookoła elementami przeszkadzającymi podczas prawidłowej pracy. Każda z anten ma swoje wady i zalety, zależy to od odpowiedniego zastosowania. Z własnego doświadczenia wiem ,iż najlepszą anteną do odbioru ISS i pochodnych jest antena kierunkowa typu Yagi. Niestety obecnie jej nie posiadam, lecz przeprowadzałem na niej testy (nie tylko dotyczące satelitów). Aktualnie korzystam z anteny samochodowej mocowanej na magnes. Z tym, że zamontowałem ją nie w pionie tylko w poziomie.

  Pozostając w temacie sprzętu, w zależności co będziemy chcieli odbierać należy posiadać jeszcze przewód łączący radiostację z komputerem (w celu nagrania transmisji, odbioru APRS itp…). Wspomniany przewód to najczęściej przewód ekranowany, głośnikowy zakończony dwoma mini jackami (połączenie, radiotelefon  „line in” karty dźwiękowej. Kwestię sprzętu mamy już za sobą. Ponizej zamiesciłem fotki sprzętu, na którym obecnie pracuję.


  OPROGRAMOWANIE

  Do samego nagrania transmisji będziemy potrzebowali programu do obróbki audio np. "Audacity". Jest to darmowy program do obróbki sygnału dźwiękowego. Jest on dostępny w wersji PL, dlatego każdy zainteresowany powinien sobie z nim poradzić bez problemu.

  Ciekawą sprawą ,którą można odbierać z satelitów jest APRS.
  Co to jest APRS znajdziecie tutaj: Automatic Position Reporting System

  Jak odebrać APRS? Posłuży nam do tego wcześniej omawiany sprzęt oraz odpowiednie oprogramowanie. Będziemy do tego potrzebować dwóch programów są to: AGWPE oraz AGWMonitor.

  http://www.sv2agw.com/downloads/agwpe.zip AGWPE
  http://www.sv2agw.com/downloads/AGWMonitor_new.zip AGWMonitor

  Pierwszy z nich (AGWPE) to symulator modemu, odbiera on sygnał z karty dźwiękowej pozwalając na dekodowanie zawartości przez inne programy np. AGWMonitor. Opis konfiguracji AGWP znajduję się tutaj: Karta dźwiękowa (interesuje nas moment opisu zaczynający się od „Port na karcie dźwiękowej). Prawidłowo skonfigurowany AGWPE pozwala uruchomić AGWMonitor, który będzie sporządzał nam LOG-i. Pamiętajmy, najpierw uruchamiamy AGWPE później AGWMonitor!

  To tyle jeżeli chodzi o podstawy dotyczące odbioru APRS z satelitów.

  CZĘSTOTLIWOŚCI NASŁUCHU

  Jako przykład podam jeszcze częstotliwości na ,których pracuje ISS:


  Legenda:
  DNLINK – odbiór tzn. My odbieramy
  UPLINK – nadawanie tzn. My nadajemy


  DNLINK: 145.800* NFM Voice+packet+APRS
  DNLINK: 145.800* NFM Repeater
  DNLINK: 145.825 NFM (Testing)
  DNLINK: 143.625 NFM (VHF-1 voice)
  DNLINK: 143.635 NFM (old military voice)
  DNLINK: 130.167 NFM (VHF-2 voice)
  DNLINK: 247.000 AM (EVAs)
  DNLINK: 463.000 TV-1
  DNLINK: 436.000 TV
  DNLINK: 400.100 ESA Global
  UPLINK: 437.800 Repeater
  UPLINK: 145.990 Packet+APRS
  UPLINK: 145.200 Region 1 voice
  UPLINK: 144.490 Region 2/3 voice
  UPLINK: 139.208 VHF-1 Voice NFM
  P.S Wczoraj odbierałem APRS z ISS na 145.820MHz

  W celu ułatwienia identyfikacji sygnału APRS zamieszczam próbkę sygnału jak on będzie w przyblizeniu będzie on wyglądał:
  Wrzucaj.pl - Darmowy Hosting !

  W razie pytań bardzo proszę o kontakt, pomogę jak tylko będę mógł,

  Temat "namierzania" satelitów tzn. gdzie i o której będzie przelatywał przedstawię nieco później, proszę o cierpliwość.

  ...CDN

  Pozdrawiam Grzegorz

 2. #2

  Dołączył
  Feb 2011

  Domyślnie

  Namierzanie satelitów.

  W celu namierzenia satelitów możemy posłużyć się stroną internetową, bądź darmowym oprogramowaniem. Zacznę od krótkiego opisu postępowania na niżej wymienionej stronie internetowej. Wchodzimy na http://www.heavens-above.com, klikamy na „edit manually”, otworzy nam się nowe okno w którym wpisujemy naszą długość i szerokość geograficzną, podajemy również wysokość nad poziomem morza wyrażoną w metrach (jeżeli nie znamy tego parametru pozostaje „0”). Następnie podajemy dowolną nazwę naszego miejsca obserwacji, po czym klikamy na „submit”. Wracamy przez to na macierzystą stronę, która jest już dostosowana do naszych wymagań. Warto jest w tym momencie skopiować link, ze względu na to iż przy następnej wizycie na stronie nie będziemy musieli podawać parametrów na nowo tylko posłużymy się zapisanym linkiem. Od tej pory mamy do wyboru kilkanaście interesujących nas pododdziałów. Interesuje nas w tym momencie ISS, dlatego klikamy na „All passus of the ISS”, okazuje się nam tabela z godzinami przelotów ISS. Nie pozostaje nam nic innego jak uruchomić wcześniej przygotowany sprzęt o ustalonej porze i zacząć nagrywanie.
  Przejdę teraz do opisu oprogramowania. Moim zdaniem najlepszym oprogramowaniem jest Orbitron, program jest w języku Polskim, nie powinien sprawiać żadnych problemów nawet początkującym obserwatorom. Najważniejsze w konfiguracji programu jest podanie swoich współrzędnych geograficznych oraz aktualizacja danych keplerowskich. Opis konfiguracji Orbitrona znajduje się tutaj: SQ9MES SQ9MES: Orbitron konfiguracja

  http://www.stoff.pl/orbitron/files/orbitron.exe Orbitron

  Na razie to tyle, w razie jakichkolwiek pytań proszę pisać.

 3. #3

  Dołączył
  Feb 2011

  Domyślnie


  Polecamy

  Powyższy tekst jest mojego autorstwa (edytowany odpowiednio przez administratora forum http://www.astro4u.net ), oryginał znajduje się tutaj: Odbiór ISS oraz innych satelitów droga radiowa
  Zachęcam do odbioru satelitów

LinkBacks (?)


Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •