Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
 1. #1

  Dołączył
  Jun 2007
  Mieszka w
  Siedlce

  Domyślnie Chińskie loty załogowe


  Polecamy

  http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=1287
  Państwo Środka planuje spacer kosmiczny
  Odbywająca się na początku listopada wystawa AIRSHOW CHINA 2006 odsłoniła kolejne informacje dotyczące planów związanych z eksploracją przestrzeni kosmicznej przez Chiny.
  Po udanych próbach wyniesienia człowieka na orbitę okołoziemską nieuchronnie nadszedł czas na próby wyjścia w otwartą przestrzeń. Taki zamiar Chińczycy zaplanowali na rok 2008. Na wystawie można zobaczyć artystyczną koncepcję tego wydarzenia, która daje ogólny pogląd, jak taki pierwszy kosmiczny spacer w wydaniu Chińskim będzie wyglądać.
  Od razu rzuca się w oczy, że Chiny postawiły na modyfikacje kopiowanej od lat techniki radzieckiej. Widać to zarówno w samym module orbitalnym, jak i w skafandrze, który wydaje się być wierną kopią radzieckiego skafandra SOKOL. Pojazd z założenia bazować ma na module orbitalnym Shenzhou7 i pomieścić dwóch ludzi. Analiza tego, co pokazano na zaprezentowanej ilustracji, pozwala się zorientować, że misja będzie miała tylko ten jeden cel. Pojazd wydaje się być przystosowany do odbycia krótkiego lotu orbitalnego, o czym świadczyć może brak wyeksponowanej aparatury badawczej, podnoszącej wagę pojazdu oraz pobór mocy, co przy braku paneli słonecznych wydaje się być uzasadnione. Brak paneli słonecznych podyktowany może być zwiększeniem bezpieczeństwa takiego spaceru.
  Inną ciekawostką mogą być widoczne na ilustracji zbiorniki, prawdopodobnie z powietrzem do uzupełnienia ubytków w instalacji powietrznej modułu orbitalnego powstałych po spacerze. Jeszcze jedną interesującą sprawą, aczkolwiek może to być błąd grafika tworzącego ilustrację, jest rozmieszczenie modułów silników manewrowych - dysza jednego z nich skierowana jest w stronę włazu śluzy powietrznej. Astronauta będzie musiał w takim wypadku uważać, aby nie doprowadzić do uszkodzeń silnika. Dodatkowym czynnikiem jest możliwość zassania toksycznych "spalin" do wnętrza pojazdu, co może być groźne dla załogi. Wynika z tego, że przy zaprezentowanej konfiguracji nie będą mogły odbywać się żadne odpalenia korekcyjne w trakcie spaceru.
  Wszystkie opisane tutaj "rewelacje" bazują na zaprezentowanej ilustracji, będącej tylko swoistą przymiarką, dokonaną jednak na podstawie realnych założeń. Trzeba mieć jednak na uwadze, że tego typu spekulacje mogą się zmieniać.

  News jest stary, wiec nasówa się pytanie czy wiemy dziś cos wiecej na ten temat?

 2. #2

  Dołączył
  Jul 2007
  Mieszka w
  Warszawa

  Domyślnie

  Mój pierwszy post

  Dodam tylko, że misja Shenzhou-7 ma się odbyć we wrześniu 2008 (start tuż po zakończeniu Igrzysk Olimpijskich w Pekinie). EVA potrwa ok. 30 minut i być może będzie transmitowana przez wyniesionego wraz ze statkiem minisatelitę. Nie wiadomo jeszcze (chyba?) czy w przestrzeń kosmiczną wyjdzie jeden czy dwóch taikonautów. Pozostaje czekać...

 3. #3

  Dołączył
  Jun 2007
  Mieszka w
  Siedlce

  Domyślnie

  A jeszcze ciekawiej zapowiada się próba utworzenia stacji kosmicznej z trzech statków typu Shenzhou. Dwa z nich o numerach 8 i 9 będą bezałogowe, a połaczy sie z nimi Shenzhou 10 prawdopodobnie z trzema kosmonautami (tajkanutami). Ciekawe czemu będa aż dwa pojazdy bezałogowe? Chyba nie po to by każdy z kosmanutów miał swój pokój?
  Albo są tak dobrzy by od razu połaczyć 3 pojazdy, albo boja sie awari jednego z nich stąd takie zabezpieczenie?

 4. #4

  Dołączył
  Jul 2007
  Mieszka w
  Warszawa

  Domyślnie

  Ta misja odbędzie się w 2010 roku. Shenzhou-8 i 9 wystartują pierwsze, połączą się, a załogowy lot (Shezhou-10) wystartuje dopiero ok. miesiąca później. Wychodzi więc na to, że nie chcąc ryzykować życia taikonautów, wolą najpierw wypróbować to "na sucho" i dopiero gdy wszystko będzie ok wysłać tam ludzi. Poza tym porażka w locie załogowym byłaby znacznie gorsza z propagandowego punktu widzenia.

 5. #5

  Dołączył
  Jun 2007
  Mieszka w
  Siedlce

  Domyślnie

  Czy wiadomo coś na temat planowanego startu Shenzhou-7? Data?

 6. #6

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  Warszawa

  Domyślnie

  Mają okno startowe między 25,a 30 września.Chińskie agencje rzadowe piszą cos o dacie 25 wrzesnia.

  http://www.flightglobal.com/articles...alk-first.html

  Filmik z treningu:

  http://pl.youtube.com/watch?v=nag1z0...ater-tank.html

 7. #7
  Awatar marcin_epkk

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  Kraków

 8. #8

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  Warszawa

  Domyślnie

  Ponoć polecieli!

  http://news.bbc.co.uk/1/hi/sci/tech/7636114.stm

  Ale w chinskich środkach przekazu poinformowano o starcie jeszcze ....przed startem !

  "...
  Chińska agencja Xinhua niezwykle barwnie opisała od dawna oczekiwaną misję chińskich astronautów. Problem w tym, że tekst ukazał się na stronie internetowej... jeszcze przed wystrzeleniem pojazdu kosmicznego Shenzhou 7 z kosmodromu w Chinach - podała agencja Associated Press.

  Depesza chińskiej agencji miała datę 27 września, a czytelnicy mogli w niej znaleźć nawet zapis rozmowy astronautów. Tekst, dostępny przez większość dnia, został już usunięty ze strony Xinhuanet.com.

  Agencja sugestywnie opisała przygotowania do startu i odliczanie, a także zacytowała komunikaty wydawane przez astronautów. W tekście znalazła się też scena, w której "statek znika za horyzontem", a "przez cichy Ocean Spokojny" niosą się owacje.

  Pracownik Xinhua, z którym skontaktowała się AP, wyjaśnił, że doszło do "błędu technicznego..."


  http://wiadomosci.onet.pl/1831956,12,item.html

 9. #9

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  Warszawa

  Domyślnie

  Własni się szykują do wyjscia w przestrzeń!Oglądam ich na BBC.


  A tak wygląda ten Shenzhou!.Jak widać ,jest bardzo podobny do Sojuzów!
  1. Forward orbital module - crew live and work in this section, which contains scientific equipment. In future missions, this module may remain in orbit as part of a Chinese space station
  2. Re-entry capsule - contains seats for three crew
  3. Propulsion module - contains spacecraft's power unit and liquid fuel rocket system
  4. Solar panels - spacecraft carries one pair of solar panels
  5. Spacewalk - One yuhangyuan (astronaut) exits the orbital module on a tether. Another crew member stands just inside to assist in case of an emergency

  http://news.bbc.co.uk/2/hi/science/nature/7637818.stm

 10. #10

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  Warszawa

  Domyślnie

  No i sam spacer!

  http://news.bbc.co.uk/1/hi/sci/tech/7639238.stm

  A kiedy to biało-czerwona tak zamachają?

 11. #11
  Awatar marcin_epkk

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  Kraków

  Domyślnie


  Polecamy

  Cytat Zamieszczone przez icekcz
  A kiedy to biało-czerwona tak zamachają?
  W Polskich realiach - nieprędko niestety.

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •