Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2

Wątek: Plejady

 1. #1

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  EPZA Zamość

  Domyślnie Plejady


  Polecamy

  Nocą Księżyc odkryje Plejady
  W nocy będzie można zaobserwować odkrycie Plejad przez ciemny brzeg tarczy Księżyca - poinformował dr Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
  Księżyc na swojej drodze na sferze niebieskiej przesuwa się na tle gwiazd i planet, zakrywając i odkrywając wiele z nich. Zjawiska takie wyglądają najbardziej efektownie, gdy zakrywana gwiazda lub planeta jest jasna lub gdy mamy do czynienia z zakryciem brzegowym, w którym Księżyc "muska" obiekt. Wtedy gwiazda, chowając się za wzniesienia na powierzchni Srebrnego Globu, "mruga" do nas wielokrotnie.

  Jednym z najciekawszych obiektów znajdujących się na niebie na drodze Księżyca jest jasna i efektowna gromada otwarta gwiazd o nazwie Plejady. Jest ona doskonale widoczna gołym okiem i leży na granicy konstelacji Perseusza i Byka, przypominając swym kształtem miniaturkę Wielkiego Wozu.W nocy dojdzie do kolejnego w tym roku spotkania Księżyca i Plejad. Odkrycie tej gromady będzie widoczne przy ciemnym brzegu Srebrnego Globu, będącego po ostatniej kwadrze, a więc w konfiguracji bardzo efektownej dla obserwatora. Zjawisko będzie można obserwować z terenu całej Polski, lecz dokładny moment zjawiska zależy od położenia obserwatora. Najwcześniej odkrycie dojrzą mieszkańcy okolic Krosna - już w okolicach godz. 2.20 naszego czasu, a najpóźniej na północy naszego kraju - w okolicach godz. 2.45.

  Ponieważ Plejady składają się z wielu gwiazd, odkrycie będzie zjawiskiem stopniowym, w którym poszczególne gwiazdy będą wyłaniać się zza tarczy Srebrnego Globu.

  Do obserwacji najlepiej użyć teleskopu, lunety lub lornetki umieszczonej na statywie. Nie ma konieczności stosowania dużych instrumentów i dużych powiększeń, bo całe zjawisko bardzo efektownie wygląda nawet przy powiększeniach na poziomie 10-20x. Nie trzeba więc dysponować specjalistycznym i wyszukanym sprzętem, aby cieszyć się urodą spektaklu zafundowanego nam przez naturę.

  onet.pl
  Dzisiaj zapowiada nam się noc pełen wrażeń najpierw przeloty ISS a potem zjawisko opisane powyżej

  Powodzenia i pozdrawiam.

 2. #2
  Awatar marcin_epkk

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  Kraków

  Domyślnie


  Polecamy

  No to pare dzisiejszych fotek: mars, plejady i księżyc:

  Około 2:00 zaczęły przeszkadzać chmury.

  I jeszcze przy okazji


Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •