http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomos...5,4354966.html
Naukowcy z MIT pod wodzą dr. Davy'ego Newmana opracowali nowy typ skafandra kosmicznego. Prototyp nazwany BioSuit powstawał przez siedem lat, a został wykonany ze spandeksu i nylonu.
Swoim wyglądem przypomina kostium Spidermana - jest lekki, obcisły, a jego warstwy otulają człowieka i nie ograniczają swobody ruchów. Przy budowie skafandra naukowcy korzystali z symulacji ruchu człowieka i tego, w jaki sposób układa się skóra na rękach i nogach. Skafandry, z których obecnie korzystają astronauci, powstały 40 lat temu. Są jak wielki bąbel pozwalający przeżyć człowiekowi w zimnej pustce kosmosu. Ważą około 140 kg (razem z plecakiem zawierającym system podtrzymywania życia). Przy braku grawitacji nie stanowi to problemu, ale już np. na Księżycu krępuje ruchy astronautów i zmusza ich do wytężonego wysiłku.

Na Marsie taki strój mógłby po prostu się nie sprawdzić. W razie uszkodzenia człowiek może w nim przeżyć, jeśli natychmiast trafi do wnętrza stacji czy promu. Dzięki "zawijanej" konstrukcji tylko część nowego skafandra ulegałaby uszkodzeniu, zwiększając szanse astronauty na przeżycie.

Prototyp nie jest jeszcze w pełni gotowy. Żeby mógł chronić astronautów, musi utrzymywać jedną trzecią ziemskiego ciśnienia. BioSuit mógłby wejść do użytku podczas wyprawy na Marsa, czyli nie wcześniej niż za 15 lat.