Jeśli będziesz w pobliżu Gwiazdy Polarnej, za jakieś 430 lat, włącz radio... We wtorek o godzinie pierwszej w nocy, w 40. rocznicę nagrania utworu, NASA rozpocznie transmisję "Across the Universe" The Beatles. Amerykańska Agencja Kosmiczna zaapelowała też do fanów zespołu, by w tym samym momencie włączyli u siebie piosenkę.

NASA uczci w ten sposób także dwie inne rocznice: 50 lat temu Amerykanie wysłali pierwszego sztucznego satelitę Ziemii - Explorera 1, a 45 lat temu - uruchomiono Deep Space Network (dosłownie sieć głębokiego kosmosu") - system anten obserwujących Układ Słoneczny.

NASA użyje do wysłania piosenki w przestrzeń kosmiczną gigantycznej anteny satelitarnej, która znajduje się w Madrycie. Sygnał ma dotrzeć aż do Gwiazdy Polarnej. Naukowcy obliczyli, że ze względu na ogromną odległość, utwór będzie można usłyszeć na Polarisie dopiero za 431 lat. Ale żeby do tego doszło, tamtejsi słuchacze powinni zaopatrzyć się w anteny satelitarne, by przekształcić sygnał w muzykę.

Pomysł wysłania w kosmos piosenki spodobał się Paulowi McCartney'owi. "Przekażcie pozdrowienia dla kosmitów" - powiedział.

Dziennik.pl