Strona 1 z 4 1 2 3 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 67
 1. #1

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  EPWA

  Domyślnie Na Polske może spaść amerykański satelita


  Polecamy

  Rząd powołał sztab kryzysowy. Na Polskę spadnie amerykański satelita?

  Polski rząd powołuje sztab kryzysowy w związku z uszkodzonym amerykańskim satelitą, który może spaść na terytorium Polski – dowiedziało się radio RMF FM.
  Informacje o groźbie upadku satelity na terytorium naszego kraju dotarły do polskiego Ministerstwa Obrony Narodowej ze Stanów Zjednoczonych. Szczegóły owiane są tajemnicą, ale wiadomo, że Amerykanie sprecyzowali, że zagrożenie dotyczy terenów poniżej 52 równoleżnika, a zatem linii przebiegającej mniej więcej przez środek Polski im łączącej Terespol, Warszawę i Leszno.

  Wczoraj prezydent Bush nakazał zestrzelenie uszkodzonego satelity przy pomocy pocisku odpalanego z okrętu wojennego. Nie wiadomo jeszcze, kiedy operacja się zacznie. Prawdopodobnie satelita sam spadłby z orbity w pierwszym tygodniu marca - podało radio RMF FM. Satelita prawdopodobnie miał awarię komputera i Ziemia utraciła nad nim kontrolę. Niebawem wejdzie w atmosferę. Na pokładzie jest prawie 500 kilo hydrozyny - żrącej i łatwopalnej - podała telewizja TVN24. W najgorszym razie, zagrożony będzie obszar o powierzchni dwóch boisk piłkarskich.

  onet.pl

 2. #2

  Dołączył
  Oct 2007

  Domyślnie Na Polskę spadnie amerykański satelita?

  Polski rząd powołuje sztab kryzysowy w związku z uszkodzonym amerykańskim satelitą, który może spaść na terytorium Polski – dowiedziało się radio RMF FM.
  Informacje o groźbie upadku satelity na terytorium naszego kraju dotarły do polskiego Ministerstwa Obrony Narodowej ze Stanów Zjednoczonych. Szczegóły owiane są tajemnicą, ale wiadomo, że Amerykanie sprecyzowali, że zagrożenie dotyczy terenów poniżej 52 równoleżnika, a zatem linii przebiegającej mniej więcej przez środek Polski i łączącej Terespol, Warszawę i Leszno.

  Wczoraj prezydent Bush nakazał zestrzelenie uszkodzonego satelity przy pomocy pocisku odpalanego z okrętu wojennego. Nie wiadomo jeszcze, kiedy operacja się zacznie. Prawdopodobnie satelita sam spadłby z orbity w pierwszym tygodniu marca - podało radio RMF FM. Satelita prawdopodobnie miał awarię komputera i Ziemia utraciła nad nim kontrolę. Niebawem wejdzie w atmosferę. Na pokładzie jest prawie 500 kilo hydrazyny - żrącej i łatwopalnej - podała telewizja TVN24. W najgorszym razie, zagrożony będzie obszar o powierzchni dwóch boisk piłkarskich.
  www.onet.pl

  Więcej informacji zapewne wkrótce.

  Co o tym sądzicie?

  Tematy zostały scalone. krzys121

 3. #3

  Dołączył
  Sep 2007

  Domyślnie

  a wie ktoś co to za satelita? Jakieś konkrety?
  Szklarska Poręba, Jelenia Góra, Szczecin

 4. #4
  Awatar diskacz

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  Poznań

  Domyślnie

  Satelita ten to USA 193. Kto chcę śledzić trasę przelotu i opadanie, zapraszam na: http://www.heavens-above.com/ Wybieramy swoje miasto lub zakładamy konto. Można obserwować również gołym okiem. A media jak zwykle robią swoje Mały cytacik z powyższej strony:

  Cytat Zamieszczone przez heavens-above.com
  What are the risks ?

  Fortunately, the risk to people on the ground is extremely low. The Earth is large and two-thirds of it is covered by ocean. Most of the satellite will burn up in the upper atmosphere, but a few large pieces are expected to survive the re-entry and fall to Earth. It would be very unlikely for any of them to hit someone.

 5. #5

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  EPPL

  Domyślnie

  http://wiadomosci.o2.pl/?s=257&t=463183

  Amerykański satelita spadnie na Polskę?
  2008-02-15 15:01 (akt. 17:52)


  Jak podaje "Newsweek", zepsuty amerykański satelita szpiegowski może spaść na terytorium Polski. Szef MON Bogdan Klich poinformował, że w wojsku ogłoszono gotowość alarmową.
  dalej »


  W tej chwili satelita znajduje się na wysokości około 263 kilometrów i porusza się z prędkością 7.5 kilometra na sekundę. W piątek nad Polską pojawi się tylko raz, pomiędzy 20:14:20 a 20:22:30, a w sobotę pomiędzy 20:08:50 a 20:16:55


  Orientacyjnie przyjmuje się, że upadek może nastąpić w dowolnym miejscu między 58,5 stopnia szerokości geograficznej północnej a 58,5 stopnia szerokości geograficznej południowej jeśli nie powiedzie się próba zestrzelenia US193.

  Ryzyko związane z upadkiem satelity jest znikome?

  "Dzisiaj otrzymaliśmy informację o możliwości uderzenia amerykańskiego satelity w terytorium Polski. Szefom resortów obrony narodowej oraz spraw wewnętrznych i administracji, a także szefowi kancelarii premiera nie pozostało nic innego jak postawić w stan gotowości nasz system reagowania kryzysowego" - powiedział Bogdan Klich "Newsweekowi".

  Informując o swej decyzji podwyższenia stanu gotowości bojowej w siłach zbrojnych w przyszłym tygodniu w związku z awarią amerykańskiego satelity minister obrony Bogdan Klich zastrzegł, że ryzyko związane z upadkiem satelity jest znikome.

  Dodał, że trudno przewidzieć jaka będzie trajektoria lotu satelity. Da się to przewidzieć dopiero 24 godziny przed planowanym przez Amerykanów zestrzeleniem - powiedział minister.

  Satelita może zawierać paliwo jądrowe

  Upadek sztucznego satelity niósłby ryzyko związane ze znajdującymi się na jego pokładzie paliwem jądrowym i hydrazyną, powiedział wydawca miesięcznika "Raport-wto" Wojciech Łuczak. Również serwis n2yo.com spekuluje, że źródłem zasilania US193 może być radioizotopowy generator termoelektryczny zawierający substancje radioaktywne.

  "Zapowiedź zestrzelenia satelity rakietami odpalonymi z okrętu będzie testem na skuteczność tej broni" - powiedział Łuczak. "Najgroźniejsze są plutonowe źródło zasilania aparatury satelity i służąca za paliwo hydrazyna - silna trucizna, która, nota bene, znajduje się także w naszych samolotach F-16 jako substancja do awaryjnego rozruchu silników" - dodał.

  USA zobowiązały się w piątek wypłacić odszkodowania za straty, jakie mogą wyrządzić spadające na Ziemię szczątki ich uszkodzonego szpiegowskiego satelity.

  Amerykanie stracili kontrolę

  Amerykański sztuczny satelita US193 został wyniesiony na orbitę w grudniu 2006 r. Amerykanie stracili kontrolę nad szpiegowskim aparatem wkrótce potem wskutek awarii centralnego komputera spowodowanej brakiem zasilania.

  Na ważącym ok. 2 ton satelicie znajduje się około 500 kilogramów hydrazyny, silnie trującego i łatwopalnego związku azotu i wodoru, wykorzystywanego jako paliwo kosmiczne. Niekontrolowany powrót statku na Ziemię grozi silną eksplozją.

  Według prasy satelita zawiera ściśle tajne urządzenia. Amerykanie nie chcą, aby nawet ich szczątki wpadły w ręce obcego wywiadu.

  (Newsweek, PAP)
  Za o2.pl

  Z ich współrzędnych wynika, ze satelita spadnie na Rosję koło miasta Ufa :P

 6. #6
  heh
  heh jest nieaktywny

  Dołączył
  Dec 2007
  Mieszka w
  EPWA

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez boeing787
  Informując o swej decyzji podwyższenia stanu gotowości bojowej w siłach zbrojnych
  Rotfl. Pokonaja go regulaminem musztry

  Cytat Zamieszczone przez boeing787
  Na ważącym ok. 2 ton satelicie znajduje się około 500 kilogramów hydrazyny, silnie trującego i łatwopalnego związku azotu i wodoru, wykorzystywanego jako paliwo kosmiczne. Niekontrolowany powrót statku na Ziemię grozi silną eksplozją.
  Ciekawe jak ta hydrazyna ma przezyc reentry...

 7. #7

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  Z FL360

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez boeing787
  Z ich współrzędnych wynika, ze satelita spadnie na Rosję koło miasta Ufa
  Nikt nie wie gdzie spadnie satelita, nie da się tego w żaden sposób obliczyć.

 8. #8

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  EPPL

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez Misiek
  Cytat Zamieszczone przez boeing787
  Z ich współrzędnych wynika, ze satelita spadnie na Rosję koło miasta Ufa
  Nikt nie wie gdzie spadnie satelita, nie da się tego w żaden sposób obliczyć.
  Ja to wiem, ale oni chyba nie

 9. #9
  Awatar Speagle

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  EPWA/EPBC

  Domyślnie

  Już lepiej by było przenieść temat tutaj, przecież nie można powiedzieć że nie jest związany z astronautyką.

 10. #10
  Awatar Gregor

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  Lotnisko dobrej pogody

  Domyślnie

  Wypadek samochodowy groźniejszy niż satelita

  Nie ma żadnych powodów do niepokoju, o wiele groźniejsze są wypadki samochodowe - odniósł się do spekulacji o możliwości uderzenia w Polskę amerykańskiego satelity doktor Stanisław Bajtlik z centrum astronomicznego imienia Mikołaja Kopernika.

  - Albo wypadki lotnicze. Przecież wiele osób zginęło od spadających z nieba szczątków samolotów - tłumaczył Bajtlik. Jego zdaniem szansa, że szczątki obiektu spadną na zamieszkałe tereny jest minimalna. Astronom przypominał, że większa część powierzchni Ziemi jest pokryta przez oceany, pustynie i tajgę.

  Codziennie 300 kg materii

  - Ocenia się, że w każdej dobie do atmosfery wpada 300 kg materii kosmicznej, meteoroidów, okruchów materii. Prawie wszystko się spala, czasem jakiś większy okruch spada na ziemię wtedy się cieszymy że mamy meteoryt - mówił doktor Krzysztof Ziołkowski z Polskiej Akademii Nauk

  - Silni, zwarci, gotowi - ironizował Bajtlik w odpowiedzi na pytanie czy polska armia jest w stanie uchronić kraj przed katastrofą. Jego zdaniem cała operacja może być próbą ominięcia traktatów zabraniających militaryzacji kosmosu i testami rakiety balistycznej.

  Gwiezdne wojny?

  - Wprowadzamy element zagrożenia, który ma usprawiedliwić wystrzelenie rakiety - spekuluował. - Z całą pewnością, nie będzie nikt poszkodowany - zakończył. Doktr Ziołkowski przypominał z kolei, że każdy satelita w końcu spada na ziemię i spala się w atmosferze.

  Polski rząd ostrzeżenia Amerykanów potraktował poważniej niż naukowcy i powołał sztab kryzysowy: Trzymamy rękę na pulsie - zapewnia z pełną powagą Bogdan Klich.

  TVN 24
  Piękna rzecz latać jeśli komu godzi bezpieczniej jednak kto po ziemi chodzi
  Kiedy słyszę na EPRZ SOListy głos na mej głowie płonie włos
  EPRZ FM - czułe granie - tak bije serce Jasionki


  Przewodnik po chmurach

 11. #11

  Dołączył
  Feb 2008
  Mieszka w
  Polska

  Domyślnie

  Z tym satelita to jest tak jak z wygrana w totolotka, malo prawdopodobne z spadnie na Polske, a media roznie te informacje podaja - raz ze spadnie inni ze nie spadnie i badz tu madry

 12. #12

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  EPWA

  Domyślnie

  Wszystkie poważniejsze media europejskie mówią na okrągła o niepodległości Kosowa. Nie wiem czy w ogóle wspomnieli o tym satelicie. Ale jakby mogło być inaczej gdyby TVN24 i wszystkie polskie media w ogonku za nim nie trąbiły w kółko o tym że satelita uderzy w Polskę. No ludzie kochani! Zlitujcie się! Czy nie ma już w Polsce nawet normalnej telewizji?*

  *Nie komentuje mądrości prezenterów na tematy lotnicze

 13. #13
  BN
  BN jest nieaktywny
  Awatar BN

  Dołączył
  Jan 2007

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez kondziu
  Wszystkie poważniejsze media europejskie mówią na okrągła o niepodległości Kosowa. Nie wiem czy w ogóle wspomnieli o tym satelicie. Ale jakby mogło być inaczej gdyby TVN24 i wszystkie polskie media w ogonku za nim nie trąbiły w kółko o tym że satelita uderzy w Polskę. No ludzie kochani! Zlitujcie się! Czy nie ma już w Polsce nawet normalnej telewizji?*

  *Nie komentuje mądrości prezenterów na tematy lotnicze
  Niestety nie ma Pozostaje Euronews i BBC World.

 14. #14
  Awatar Draax

  Dołączył
  Apr 2007
  Mieszka w
  Kraków

  Domyślnie

  ... czy polska armia jest w stanie uchronić kraj przed katastrofą...
  TVN 24
  Z tego się naprawdę uśmiałem Ale tak na poważnie........ od kiedy zaczynacie magazynować wodę pitną i konserwy??? LOL HAHAHA

 15. #15

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  Radość

  Domyślnie

  podobno satelita nie spadnie w pewnym nadwislanskim kraju, bo nie poinformowano w odpowiednim czasie prezydenta tego kraju
  Ukłony
  SQPIEN
  SP5VJS
  SP-0330-Wa

 16. #16
  Awatar NCC-1701D

  Dołączył
  Mar 2007
  Mieszka w
  UK

  Domyślnie

  Już wiadomo gdzie ten satelita spadnie ! Specjaliści z NASA wyliczyli z dużą dokładnością


  Ten rysunek pochodzi z dziennik.pl

  A na żywo można obserwować tutaj, jakiś amerykański krótkofalowiec ma ciekawy serwer
  http://www.n2yo.com/?s=29651

 17. #17

  Dołączył
  Sep 2007

  Domyślnie

  Na tym zdjęciu, wygląda na to, że uderzy w pałac prezydencki
  Szklarska Poręba, Jelenia Góra, Szczecin

 18. #18

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  Z FL360

  Domyślnie

  O nieee wpadnie mi do pokoju przez okno

 19. #19

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  EPPL

  Domyślnie

  Satelita zaraz osiągnie Afrykę i zaczyna coraz szybciej obniżać lot.
  Obecnie: 259.03 i spada.
  Moim zdaniem całość spali się w atmosferze, albo wpadnie do Bałtyku.

 20. #20

  Dołączył
  Sep 2007

  Domyślnie


  Polecamy

  Cytat Zamieszczone przez Misiek
  O nieee wpadnie mi do pokoju przez okno

  Ale byś ziomek odszkodowanie dostał
  Szklarska Poręba, Jelenia Góra, Szczecin

Strona 1 z 4 1 2 3 ... OstatniOstatni

LinkBacks (?)

 1. 25-09-2011, 20:38
 2. 25-09-2011, 10:14
 3. 24-09-2011, 07:54
 4. 24-09-2011, 00:24
 5. 23-09-2011, 23:49
 6. 23-09-2011, 21:37
 7. 23-09-2011, 20:58
 8. 23-09-2011, 20:16
 9. 23-09-2011, 19:25
 10. 23-09-2011, 19:09
 11. 23-09-2011, 15:26
 12. 23-09-2011, 13:05
 13. 23-09-2011, 11:44
 14. 23-09-2011, 08:47
 15. 23-09-2011, 08:42
 16. 23-09-2011, 08:41
 17. 23-09-2011, 08:31
 18. 22-09-2011, 21:50
 19. 22-09-2011, 20:03
 20. 22-09-2011, 14:58
 21. 22-09-2011, 04:02
 22. 22-09-2011, 04:02
 23. 22-09-2011, 04:02
 24. 22-09-2011, 04:01
 25. 21-09-2011, 19:50

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •