Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
 1. #1
  Awatar Zelazny

  Dołączył
  Jan 2007
  Mieszka w
  KRK

  Domyślnie Wystartował największy, europejski statek kosmiczny


  Polecamy

  O godz. 5:03 czasu polskiego rakieta Ariane-5 wyniosła na orbitę z bazy Kourou w Gujanie Francuskiej pierwszy europejski transportowy statek kosmiczny "Jules Verne" - największy i najnowocześniejszy pojazd w europejskiej astronautyce.
  Ten bezzałogowy statek transportowy (Automated Transfer Vehicle - ATV) dostarczy zaopatrzenie na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Będzie ją także utrzymywał na właściwej orbicie. Misja "Verne'a", która potrwa pół roku, ma zamanifestować technologiczne możliwości i ambicje europejskiego przemysłu kosmicznego.

  Najbardziej spektakularnym momentem podczas wyprawy statku będzie jego podejście i cumowanie do ISS. Nawigacja odbywać się będzie bez udziału człowieka - automatycznie, przy użyciu zaawansowanego systemu GPS i laserów.

  "Verne" zaczeka w przestrzeni kosmicznej do 3 kwietnia, aż od ISS odłączy się prom "Endeavour", po czym zacumuje do modułu "Zwiezda" stacji. Pozostanie tam przez pół roku, przez które kosmonauci z ISS będą zużywać przywiezione na statku pożywienie, wodę, tlen, paliwo i sprzęt. Potem wypełniony zbędnymi rzeczami i odpadkami ze stacji ruszy nad Ocean Spokojny i na koniec zatonie w jego wodach.

  Nazywany "kosmiczną ciężarówką" pojazd ma kształt cylindra o wymiarach około 10 metrów długości i 4,5 metra szerokości. Koszt całego projektu wyniósł 1,3 mld euro.

  Europejska Agencja Kosmiczna planuje jeszcze cztery pojazdy ATV. Mają być one punktem wyjścia dla budowy załogowych europejskich statków kosmicznych.

 2. #2

  Dołączył
  Jun 2007
  Mieszka w
  Siedlce

  Domyślnie

  O rany wyprodukowali troche nowocześniejszego "Progresa" a chwala sie jakby to conajmniej prom kosmiczny był.

 3. #3
  Awatar alfsky

  Dołączył
  Oct 2007
  Mieszka w
  Zywiec, Poland

  Domyślnie


  Polecamy

  Akurat sam "progres" czyli ATV nie jest może jakimś super osiągnięciem. System naprowadzania i cumowania to właśnie zmodyfikowany system progresa. Konstrukcja części ciśnieniowej to prosta pochodna modułu NODE2 i NODE3 oraz modułów dostawczych MPLM wyprodukowanych wcześniej przez ESA. Osiągnięciem i to dużym jest wg mnie wyniesienie na orbitę przez Ariane5 obiektu o masie 22t. I tu chyba jest największy sukces.

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •