Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
 1. #1

  Dołączył
  Jul 2016

  Domyślnie Historia zmian na karcie podejścia do lotów IFR


  Polecamy

  Czy jest jakiś system, który pozwalałby bez żadnych dedukcji prześledzić zmiany jakie zostały wprowadzone na karcie podejścia np. w ciągu ostatniego roku?
  Powiedzmy, że mam kartę jeppesen EPWA ILS Y 33 datowaną 18.01.2021 (data zmyślona), a w AIP widzę tę samą kartę z datą 12.08.2021 i na podstawie karty AIP mogę wywnioskować jedynie jaka była ostatnia zmiana. Nie wiem natomiast ile tych zmian było od 18.01.2021 więc nie wiem czy mógłbym się posiłkować kartą jeppsena w razie czego, bo zostały dodane tylko jakieś drobne przeszkody czy np. zostały zmienione częstotliwości/kursy i karta jeppa nie nadaje się już do niczego.
  Oczywiście wiem, że powinniśmy używać zgodnie z prawem tylko kart aktualnych, ale nie o to pytam.
  Mogę metodą porównania wzrokowego ocenić czym istotnym te karty się różnią, ale mógłbym w ten sposób coś przeoczyć, a chodzi mi o jakąś zwartą listę zmian w formie tekstowej w dowolnym zakresie dat.

 2. #2

  Dołączył
  Mar 2009

  Domyślnie

  Po prześledzeniu każdej kolejnej karty.

 3. #3

  Dołączył
  Jul 2016

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez aaben Zobacz posta
  Po prześledzeniu każdej kolejnej karty.
  Tylko gdzie znajdę historyczne podejściówki, które były aktualizowane dla danego podejścia w konkretnym przedziale dat? W AIPie widać tylko aktualne, a do Jeppsena nie mam dostępu (mam tylko podejściówki sprzed roku wygenerowane przez życzliwą osobę), ale podejrzewam że Jeppsen też nie publikuje całej historii kart, a tylko najnowsze.

 4. #4
  Awatar RobCopter

  Dołączył
  Mar 2007
  Mieszka w
  Kraków

  Domyślnie

  Zasada jest taka, że stare karty się niszczy, żeby uniknąć niebezpieczeństwa skorzystania z nieaktualnej (starej) procedury przez pomyłkę.

 5. #5

  Dołączył
  Mar 2009

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez stefan1980 Zobacz posta
  Tylko gdzie znajdę historyczne podejściówki, które były aktualizowane dla danego podejścia w konkretnym przedziale dat?
  Publicznie nigdzie, chyba że sam je archiwizowałeś.

 6. #6

  Dołączył
  Sep 2019

  Domyślnie

  Taką troche chałupniczą metodą (zakładając że skala się nie zmienia na podejsciówce) nałożyłbym jedną na druga z kryciem 70% i szukał różnic. Ale no... jak ktoś bardzo uparty. Nadal nie jestes w stanie zobaczyć serii zmian jakie były wprowadzane.

 7. #7
  Senior Screener
  Awatar adamsc

  Dołączył
  Sep 2011
  Mieszka w
  Piastów/EPWA

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez stefan1980 Zobacz posta
  Tylko gdzie znajdę historyczne podejściówki, które były aktualizowane dla danego podejścia w konkretnym przedziale dat? W AIPie widać tylko aktualne, a do Jeppsena nie mam dostępu
  W 2014 roku potrzebowałem danych z AIP dla EPWA z lat 2003-2011 (wtedy chyba jeszcze na stronie były archiwalne AIP 3 lata wstecz), wysłałem maila do PAŻPu to przesłali mi na płycie DVD.
  Spróbuj się z nimi skontaktować. info@pansa.pl , ais.poland@pansa.pl

 8. #8

  Dołączył
  Jul 2016

  Domyślnie

  Mam jeszcze pytanie, czy na podstawie posiadanej podejściówki Jeppesena, ale nie mając wykupionej u nich subskrypcji można stwierdzić czy ta podejściówka jest aktualna? Próbowałem porównywać nagłówki z podejściówkami AIP, ale mimo że podejściówka Jeppsena jest aktualna, to ta w AIP ma późniejszą datę, bo tam zaktualizowali deklinację magnetyczną, której Jeppsen nie umieszcza na swoich kartach.

  Przy okazji mam kolejne pytanie, dlaczego na tych samych kartach podejść w AIP i Jeppsen minima potrafią się różnić? Przykładowo EPSY ILS Z or LOC Z Rwy 01 na podejściówce Jeppsena ma minima 640 dla kategorii ABC, natomiast na podejściówce AIP każda kategoria ma osobne minimum kolejno A 614, B 626, C 634

 9. #9
  geo
  geo jest nieaktywny
  Awatar geo

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  Tczew

  Domyślnie


  Polecamy

  Bo każdy liczy minima po swojemu.
  W Jeppie przelicza się to wg konkretnych tabel.
  W Lufie mamy od tego stosowny dział w dziale map co przelicza minima.

  Co do archiwalnych, możesz na stronie aip pościągać poprzednie airaki i patrzeć co się zmieniło (jeśli się zmieniło)
  https://www.ais.pansa.pl/publikacje/cykl-airac/
  (dawno tu nie byłem widzę zmiany na stronie :-) )

  Np my przy porównaniu stosujemy metodę alt+tab. Otwieramy na jednym monitorze starą i nową mapę i klikając widać co się zmieniło. Są też do tego stosowne programy ale tak jest szybciej i taniej .

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •