Warszawa

Domyślnie Śmigłowce na mistrzostwach w Turynie

Polecamy

Na Igrzyskach Lotniczych w Turynie rozgrywane są m.in. konkurencje śmigłowcowe. W czołówce Rosjanie na Mi-2.

Dobra pogoda i słaby wiatr umożliwiły bezproblemowe rozegranie zawodów. Wczorajsze kwalifikacje wygrały ekipy rosyjskie latające na śmigłowcach Mi-2. Pierwszą pozycję zajmowali Viktor Korotaev i Nikolai Burov, drugie miejsce we wtorkowych kwalifikacjach zajęła natomiast damska załoga Lyudmila Kosenkova i Elena Prokofyewna. Trzecią lokatę zajęła drużyna austriacka na śmigłowcu Alouette III.

Dzisiejsze konkurencje tylko nieznacznie przemieszały czołówkę drużyn śmigłowcowych. Na pierwszym miejscu utrzymali się Rosjanie Korotaev/Burov, którzy po raz kolejny dali popis znakomitych umiejętności pilotażowych. Niemal bezbłędny przelot zakończyli natychmiastowym odłożeniem wiadra z wodą na platformie. Publiczność nagrodziła ich za to gromkimi brawami.

Na drugie miejsce niespodziewanie "wskoczyła" drużyna z Rosji latająca na zawodach śmigłowcem Robinson R-44. Trzecia lokata ku zaskoczeniu wszystkich przypadła Włochom, latającym z numerem startowym 9 na małym śmigłowcu Kompress CH7. Wczorajsi wiceliderzy – damska drużyna Kosenkova/Prokofyewna z Mi-2 – przez błąd w trakcie przelatywania przez bramkę stracili dużo czasu i ostatecznie spadli na 4 miejsce.

Kolejne pozycje zajęły drużyny Austrii, Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec. Do półfinału awansowała zatem pierwsza czwórka, w skład której weszły 3 drużyny z Rosji, a stawkę uzupełnił włoski CH7. Półfinałowe loty organizatorzy zaplanowali na sobotę. Rozpoczęcie półfinału o godzinie 11:15.

Polecamy

Dzsiaj o godzinie jedenastej piętnaście piloci śmigłowców wystartowali w dwóch ostatnich zadaniach Igrzysk – slalomie równoległym oraz wyścigu równoległym. W finale wystąpiły trzy załogi z Rosji oraz jedna z Włoch. (...)
    Ostatecznie zwyciężyła załoga Nikolai Burov oraz Viktor Korotaev (nr startowy 5; Mi-2). Drugie miejsce zajęli także Rosjanie: Elena Zhuperina, Georgy Arbuzov (nr startowy 4; R-44). Na trzecim miejscu uplasowali się Włosi: Pierluigi Barbero i Luigi Marocco (nr startowy 9; CH-7).
    źródło: WAG 2009: Rosjanie rozgromili rywali - Lotnicza Polska -